Czy to może być choroba Hashimoto u 22-latki?

Witam mam 22 lata , waga 81 kg przy wzroście 170 Ostatnio miałam problemy ze snem ,zmęczenie , przyrost wagi , nerwowość , wypadanie Włosów , rzęs Zrobiłam badanie na tarczyce z krwi i wyszło wszystko dobrze , endokrynolog postanowiła zrobić jeszcze usg tarczycy Wyszedł na prawym płacie torbiel 5,5 mm Reszta w normie Lekarz który wykonywał usg napisał na badaniu ze usg sugeruje aitd I pytał wcześniej ile choruje na tarczyce , byłam w szoku ponieważ nie choruje a z krwi wyszło wszystko dobrze Pytanie czy to może być hashimoto ? I dlaczego z krwi nic nie wyszło Lekarka jeszcze skierowała na jakieś badania krwi na dwa hormony Czy jest się czego obawiać ? Kobieta , 22 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani wymieniła często występują przy niedoczynności tarczycy. Mam na myśli nadmierną senność, zmęczenie, przybieranie na wadze, wypadanie włosów, czy trudności w sferze emocjonalnej. Oprócz tego mogą pojawić się zaparcia, problemy z koncentracją uwagi, pogorszenie pamięci, sucha skóra, sińce pod oczami, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Symptomy pochodzą z różnych układów organizmu, ponieważ hormony tarczycowe biorą udział niemalże we wszystkich procesach ustroju i ich niedobory prowadzą do jego stopniowego rozregulowania.

Badania, które nazwała Pani badaniami tarczycy to zapewne TSH. Hormon tyreotropowy wydzielany przez przysadkę reguluje pracę tarczycy przez sprzężenie zwrotne i jest to pierwsze badanie wykonywane w przypadku podejrzeń problemów z pracą gruczołu tarczycowego.

Hormony tarczycowe, czyli trijodotyronina – T3 i tyroksyna - T4 są wydzielane przez tarczycę w odpowiedzi na sygnał z przysadki. I takie badanie (FT3, FT4) zaleciła lekarz zaniepokojona wynikiem USG tarczycy. Autoimmunizacyjne choroby tarczycy (ang. autoimmune thyroid diseases, czyli AITD) to bardzo częste choroby autoimmunologiczne. Termin ten obejmuje dwie jednostki chorobowe: chorobę Hashimoto, będącą bardzo częstą przyczyną niedoczynności oraz chorobę Gravesa-Basedowa, w konsekwencji której dochodzi do nadczynności tarczycy.

W niektórych przypadkach okazuje się, że sam prawidłowy wynik TSH jest niewystarczający. Interpretacji należy dokonywać w oparciu o wyniki ww. badań jednocześnie oraz obraz kliniczny pacjenta (opisywane przez niego objawy). Oprócz powyższych należałoby oznaczyć jeszcze poziom przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG – ich podwyższenie świadczy o tym, że w organizmie toczy się choroba o podłożu autoimmunologicznym. Sądząc po objawach, których Pani doświadcza, będzie chodziło o chorobę Hashimoto. W chorobie tej własne przeciwciała atakują komórki tarczycowe doprowadzając do stopniowego niszczenia tkanek tarczycy, a w konsekwencji do coraz mniejszej produkcji hormonów i ostatecznie wystąpienia niedoborów w ustroju. Jest możliwy taki moment w historii choroby Hashimoto, kiedy badania hormonów przysadki i tarczycy są jeszcze w normie, przy podwyższonym poziomie przeciwciał antytarczycowych, gdyż gruczoł tarczowy jest jeszcze zniszczony w niewielkim stopniu.

W przypadku potwierdzenia choroby Hashimoto potrzebne będzie pozostawanie pod stałą opieką lekarza specjalisty endokrynologa i zapewne rozpoczęcie farmakoterapii syntetycznymi hormonami tarczycy.

Więcej na temat niedoczynności oraz choroby Hashimoto znajdzie Pani np. tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-atakuja-coraz-czesciej

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.