Jaka jest przyczyna tych moich wzdęć?

Witam. Jestem kobietą mam 22 lata, od zawsze ( jakoś 8/9 lat już będzie-naprawdę) mam problem balona z brzucha, okropne wzdecia, zaparcia lekkie, załatwiam się co 2/3 dzień. Wstanę rano brzuch jak deska wypije wodę, zjem śniadanie i brzuch zaczyna rosnąć, w ciągu dnia im więcej wody i potraw tym większy i twardszy jakbym była w 5 miesiącu ciąży, wieczorem jest już mega twardy i zawsze mniej więcej o tej samej wieczornej porze 19-21 jest mi strasznie niedobrze, nie wymiotuje jedynie same mdłości. W kale rzadko ale zdarzy się śluz-od niedawna. Jakie badania mogę wykonać? Co to może być? Jakieś pasożyty? Nietolerancja pokarmowa? Zespół jelita leniwego? Byłam po tydzień czasu w szpitalu 2 razy - nic. Od lekarza rodzinnego otrzymałam skierowanie na gastroskopie robioną już 3 razy za 1 tylko nadżerka żołądka tak to - nic. Dostałam niedawno skierowanie na kolonoskopie, jeszcze nie zrobiłam jestem zapisana. Dietę mam ścisłą, prowadzę ją z dietetykiem jem bardzo zdrowo, pije 3l wody dziennie, robię cardio biegam oraz rowerek w domu stacjonarny. Nie pije żadnych kaw, herbat, żadnych papierosów i innych używek. Nie wiem Już co mam robić :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczynę uporczywych wzdęć może wskazać kolonoskopia, pomocne byłyby także badania kału w kierunku pasożytów, badanie na krew utajoną i w kierunku celiakii.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona oraz https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-owsiki-glista-tasiemiec-lamblia.

Ponieważ Pani dieta i tryb życia, jak sama Pani przyznaje, są zdrowe i zrównoważone, to niewykluczone, że jeżeli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, to należy wziąć pod uwagę zespół jelita drażliwego, czyli IBS.

O chorobie przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.