Jak utyć, chorując na anoreksję?

Mam 16 lat i od 2 lat choruję na anoreksję. W najgorszym stanie miałam BMI ok. 14. Trafiłam do szpitala i po roku wypisano mnie z BMI ok. 18. W szpitalu lekarka nie mogła wręcz uwierzyć, że tak mało przybieram na wadze będąc na diecie odżywczej. Po wypisaniu ze szpitala schudłam do BMI ok. 16.5. Nie zrobiłam tego celowo, tylko często mnie bolał brzuch i jadłam trochę mniej niż lekarka ustaliła. Jednak to i tak było więcej niż przeciętna dieta, którą miały inne dziewczyny. Teraz muszę przytyć, bo mam problemy zdrowotne, np. zanik miesiączki, ciągłe uczucie zimna, zmęczenie, trudności z koncentracją. Pomimo że jem dużo, to i tak waga ciągle stoi w miejscu. Oto mój przykładowy jadłospis: I śniadanie: zupa mleczna i 2 kanapki z szynką, masłem i pomidorem z bułki przekrojonej na pół; posiłki w szkole: kanapka z bułki podobna jak na śniadanie, jakiś owoc, np. banan; Obiad: zupa owocowa (kompot z makaronem) i drugie danie: kawałek ryby, kasza pszenno-kukurydziana, surówka; Kolacja: 2 lub 3 kanapki z chleba krojonego z paprykarzem i ogórkiem; II kolacja: 1 Nutridrink. Co mam zrobić, żeby przytyć? Ta dieta mi nie wystarcza, a jak zjem więcej to mnie boli brzuch...

Lek. Marta Hat

Witam! Na początek warto byłoby ustalić Twoje zapotrzebowanie kaloryczne: podstawowe (należy znać wzrost i wagę) oraz uwzględniające stopień aktywności fizycznej (siedzący tryb życia czy też dużo ruchu). Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę choroby somatyczne, które mogą się wiązać z utratą wagi/problemami z przytyciem - np. należy wykluczyć nadczynność tarczycy. W diecie należy uwzględnić pełnowartościowe posiłki spożywane co 3-4h. Powinnaś uwzględniać węglowodany złożone (chleb, kasza, także ryż, makaron, płatki, musli). Dodatkowych kalorii możesz dostarczać uzupełniając posiłki oliwą, spożywać orzechy oraz miód, pobudzające apetyt warzywa i owoce. Należy pamiętać o ograniczaniu aktywności fizycznej Pozdrawiam serdecznie!