Od czego zacząć diagnostykę tych wszystkich schorzeń?

Zaczęło się od sztywności palców i łamania w kościach w grudniu.doszly powiększone węzły szyjne,odstający bolesny bark,cały kręgosłup i ogromna sztywność pleców,stwardnienie szyi i guzy wyczuwalne palcami pod skórą przy kolanach i mięśniach przedramienia,bardzo bolesne,czuje w nich rwanie.podczas chodzenia bardzo męczą mi się nogi i bolą,nie mogę podnieść ich do góry.poza tym częste stany podgorączkowe senność i ogromne osłabienie , sztywność piersi i ból przy dotyku,łamanie szczęki i bardzo sucha skóra napięta na twarzy która boli a wcześniej miałam tłustą cerę.badania podstawowe crp krew tarczyca morfologia RF antycpp w normie.poki co wiem że mam spłycenie lordozy szyjnej ale skąd te guzy i ból skóry na rękach, nogach.jeden staw palcowy jest opuchnięty,zauważam delikatne bolesne obrzęki przy kolanach.mam skierowanie pilne do lekarzy specjalistów ale mimo to terminy są na wakacje.nlpz nie pomagają zbytnio a ja jestem przerażona.co to może być,jakie badania wykonać,jaki lekarz to leczy,dodam że mam klaustrofobię i nie udało się zrobić rezonansu.badania nerek i moczu też ok,nie mam pasozytow

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

współczujemy licznych problemów ze zdrowiem. Takie dolegliwości na pewno obniżają jakość życia i budzą pewne obawy o stan zdrowia.

Najważniejszym krokiem byłoby pogłębienie diagnostyki, aby móc potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia. Dopiero po pełnej diagnozie, można by rozpocząć właściwe leczenie, które przyniosłoby zamierzone efekty i poprawiłoby Pani stan zdrowia.

Prawidłowo, że wykonała Pani już pewne badania pod kątem chorób reumatologicznych. Wstępnie wykluczyły one poważniejsze schorzenia, jednakże warto by było wykonać jeszcze przeciwciała przeciwjądrowe ANA. Są to przeciwciała, które wykrywają choroby autoimmunologiczne. Występują one u pacjentów z takimi chorobami, jak: stwardnienie rozsiane, toczeń układowy rumieniowaty, twardzina układowa, czy inne choroby tkanki łącznej. Przy ujemnym wyniku ANA można by rozważyć problemy na tle hormonalnym.

Niezbędna mogłaby okazać się w Pani przypadku diagnostyka obrazowa, jak: rezonans głowy, kręgosłupa szyjnego i piersiowego, a także tomografia komputerowa klatki piersiowej.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy zatem wykonać najważniejsze badania i skonsultować się z lekarzem reumatologiem i neurologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu, aby móc znaleźć przyczynę Pani dolegliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/gosciec-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.