Suplementacja dla sportowców a skutki uboczne w młodym wieku

Mądre odżywianie, bez większych problemów zaspokoi wszystkie potrzeby związane nawet z dużym obciążeniem treningowym. Drodzy lekarze, dlaczego nie informujecie uczciwie o zagrożeniach związanych z suplementacją, zwłaszcza w młodym wieku. Przecież odżywki ograniczają w zdecydowany sposób rozwój naturalnego mechanizmu samoregeneracji. Ktoś kto zaczyna je brać, skazuje się na uzależnienie od nich, co najmniej do końca kariery sportowej, a także na spore problemy zdrowotne po jej zakończeniu.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdecydowana większość lekarzy i dietetyków w pełni zgadza się z tą opinią- suplementacja u sportowców nie jest wskazana, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Ponadto niekontrolowana suplementacja może znacząco obciążać organizm i stać się przyczyną wielu schorzeń o charakterze przewlekłym. Suplementy polecają najczęściej sami producenci poprzez różne reklamy oraz trenerzy na siłowni i w fitness klubach.

Witaj,
Stosowanie suplementów diety wśród osób na chcących zbudować masę mięśniową na siłowniach zazwyczaj je jest konsultowana z lekarzami, a ni odpowiednio wykształconymi dietetykami. Osoby takie spożywaj w mega dawkach białko, które negatwnie wpływa na nerki, wątrobę, kości. Ponadto ich dieta jest uboga w witaminy i związki antoksydacyjne, zazwyczaj jest monoskładnikowa (kurczak, ryż, płatki owsiane), a taki sposób odzwiania negatwnie wpływa na rozwój, proces dojrzewania itp.
Pozdrawiam,
Aneta Kosciołek

Witaj,
Badanie krwi można zrobić w laboratorium medycznym, najlepiej przyszpitalnym. Takie badanie najlepiej wykonać na czczo (rano), a odstęp czasu od ostatniego posiłku powinien wynosić około 10h. W badaniu oznacz stężenie mganezu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Ich niedobory występują najczęściej.
Pamietaj iż intensywny trening jest wyczerpujący dla organizmu, i zawsze wstąpią tuż po nim zaburzenia elektrolitowe, a to nie jest miarodajne aby ocenić ogólny stan sportowca. Pozdrawiam, Aneta Kościołek