Wzdęcia i problemy z jelitami a odchudzanie

Bardzo zależy mi na tym by schudnąć Jednak kiedy odżywiam się zdrowo, mam problemy z jelitami, wzdęciami itd. Mialam diete przez miesiąc a zamiat schudnąć, przybrałam na wadze. Nie wiem jak się zabrać za odpowiednią dla siebie diete. Nie stać mnie niestety aktualnie na wizyte u dietetyka, a wiem ze to by było najbardziej pomocne. Jak w inny sposób dobrac do siebie odpowiednia diete, dzięki której schudnę i nie będę miała problemów z metabolizmem?

Niestety bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu nikt Pani nie powie co Pani zaszkodzi, a co pomoże. Nie ma czegoś takiego jak dieta dobra i skuteczna dla każdego. Podstawą zdrowego, trwałego odchudzania jest indywidualnie dobrany program żywieniowy, żeby połączyć skuteczność z dobrym samopoczuciem. Są oczywiście produkty ogólnie uważane za wzdymające (groch, rośliny strączkowe, brokuły, kiszona kapusta itp) ale może np. u Pani to gluten lub jakiś inny składnik pożywienia jest odpowiedzialny za wzdęcia? Wizyta u dietetyka w tym przypadku jest inwestycją we własne zdrowie.

Witam. Aby schudnąć konieczne jest ograniczenie kalorii. Na początek proszę zacząć jeść 5 małych posiłków, dzięki mniejszym, ale częstszym porcjom pokarm na bieżąco się trawi, nie zalega w żołądku. Dieta odchudzająca wiąże się z większą ilością błonnika, który u niektórych osób może zadać dolegliwości, o których Pani pisze. Dlatego konieczne jest go stopniowe wprowadzanie do jadłospisu. Proszę zamiast surowych warzyw jeść gotowane, kasze gruboziarniste (np.gryczana) proszę zastąpić drobną. Należy wybierać ciemny chleb, ale nie taki pełnoziarnisty, tylko np. graham. Proszę te produkty wprowadzać stopniowo, aby organizm miał czas się przyzwyczaić. Stopniowo, jak jucz będzie większa tolerancja wprowadzamy raz na kilka dni surowe warzywa (surówki), grubsze kasze itp. Proszę również pamiętać, aby pić odpowiednią ilość wody, w przeciwnym razie można dopuścić do zaparć. Należy stosować dietę i nie zrażać się początkowym brakiem efektu, wszystko musi potrwać, organizm musi się przyzwyczaić i przestawić na mniejszą porcję jedzenia, która Pani będzie dostarczać.

Witam, opierając się na tym co Pani napisała trudno jest jednoznacznie doradzić. Przyczyn występowania wzdęć i zaburzeń jelitowych jest bardzo wiele, począwszy od nietolerancji na kończąc na stresie jako jednym z możliwych powodów. Przyczyną wystąpienia wzdęć może być nawet guma do żucia. Jeśli nie ma Pani możliwości konsultacji z dietetykiem to proponuję samoobserwację np. zrezygnować z mleka i zastąpić go kefirem lub jogurtem naturalnym a następnym etapem mogłoby być mocne ograniczenie na jakiś czas produktów z glutenem (pszenica, żyto, jęczmień). Nietolerancje na laktozę i gluten to te najczęstsze. Pozdrawiam.

Proszę napisać jakie zmiany Pani wprowadza przy przestawieniu na zdrowe odżywianie. Dużo łatwiej będzie ustalić przyczynę wzdęć. Warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, aby uświadomić sobie jakie błędy Pani popełnia. Często przy zmianie diety pojawiające się wzdęcia są po prostu spowodowane zbyt małej ilości płynów i niedostateczną aktywnością fizyczną. Proszę się zastanowić czy Pani zmiany są wystarczające. Pozdrawiam. Zuzanna Mroczkowska