Co należy jeść po rzuceniu palenia?

Wiek 23 lata, kobieta, 164 cm, 55 kg. Schudłam 5 kg i od 2 miesięcy utrzymuję wagę w granicach 55-56 kg. Chciałabym rzucić palenie (palę 6 lat) i dlatego chcę się dowiedzieć, co należy jeść, aby po pierwsze nie przytyć, a po drugie odżywić zatruty organizm.
ponad rok temu

Witam!

Gratuluję postanowienia rzucenia palenia oraz zmniejszenia masy ciała :-) Jak wiadomo dym tytoniowy jest toksyczny praktycznie dla wszystkich komórek ciała, dlatego w diecie palacza nie może zabraknąć żadnych witamin, składników minerlanych ani antyoksydantów. Zwłaszcza że według badań w Pani krwi może znajdować się obecnie mniejsza ich ilość, np. ok. 40% mniej witaminy C czy 30% mniej beta karotenu. Ma to wpływ na zwiększoną ilość wolnych rodników we krwi, co jest niezdrowe nie tylko dla płuc i innych narządów, ale i skóry, włosów.

JEDNAK NIE ZNACZY TO, że musi Pani zaopatrzeć się w suplement diety w postaci kapsułek, zawierających cały zestaw witamin czy też wybrane, np. witaminę A+E! Okazuje się bowiem, że zbyt wysoka podaż niektórych z nich u palaczy jest nawet bardziej toksyczna niż ich brak. Należy nastawić się na czerpanie niezbędnych składników z urozmaiconej, kolorowej diety, zawierającej dużą ilość warzyw i owoców, a nie tabletek.

Co to znaczy dużo? Każdemu zaleca się spożywanie w ciągu dnia 4 porcji warzyw (czyli łącznie 400 gram)  oraz 3 porcji owoców (1 porcją będzie spory owoc typu brzoskwiania, 2-3 mniejsze, jak śliwki i szklanka małych, czyli np. malin). W Pani przypadku nawet zwiększyłabym tę ilość, ze względu na wyrównanie wspomnianych już niedoborów w organizmie. Jednak polecałabym uczynić to głównie poprzez zwiększenie ilości warzyw (czyli sporo ponad 400 g), nie zaś owoców (czyli poprzestajemy przy trzech porcjach), ze względu na większą zawartośc kalorii, a nie chce Pani przytyć.

Dieta musi być urozmaicona i jak najbardziej kolorowa. Praktycznie wszystko w przyrodzie, co ma intensywna nasyconą barwę, zawiera duże ilości przeciwutleniaczy (jogody, pomidory, marchew....). Ważne są również warzywa kapustne, jak np. brokuł. Prosze więc kierować się zmysłem wzroku, jednak również niektóre z mniej kolorowych produktów (jak np. cebula czy herbata zielona) będą je zawierać. Prosze pamiętać o świeżych przyprawach, które też zawierają dużo korzystnych związków. Proszę stosowac oleje na surowo, jeść orzechy, ziarna dyni, słonecznika, sezamu (jednak ostrożnie ze względu na kalorie, jedna stugramowa paczka powinna starczyć na 3-4 porcje), owoce morza (zawieraja cynk).

Palenie tłumi apetyt, a po rzuceniu zwiększana jest percepcja smaków i zapachów. Ponad to trudno poradzić sobie z chęcią "robienia czegoś z rękoma", uczuciem niepokoju i jakiegoś braku. Więkość ludzi radzi sobie z nim poprzez ciągłe pojadanie, "szperanie w kuchni", chrupanie. Właśnie tego musi się Pani wystrzegać, aby nie przytyć.

Prosze ze spokojem kontynuować zdrowe nawyki, których mam nadzieję nauczyła się Pani w czasie diety. Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste (grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, makaron, brązowy ryż) - zwiększy to ilość błonnika w diecie, zapobiegnie zaparciom i zwiększy uczucie sytości. Należy dużo pić wody oraz lekkich herbat, gdyż może czuć Pani suchość w gardle

W chwilach niepokoju i  chęci pojadania proszę pić wodę, nakroić sobie słupków marchwi, selera i chrupać. Najlepiej jednak gdyby poszła wtedy Pani pobiegać, zaczęła sprzątać lub medytować, rozciągać się,  uprawiac jogę. Wszystko dla uspokojenia i przejścia tego  mniej miłego okresu.

Pozdrawiam,
Ula Bieniek