Czy pestki słonecznika wspomagają trawienie?

Witam nazywam się Adam i mam 39 lat Często podpatruje jak zona przygotowuje różne sałatki dodając do nich na przykład pestki dyni czy słonecznika. Ostatnio zona jakos szczególnie dużo używa pestek słonecznika, O dobroczynnym wpływie na zdrowie pestek dyni slyszalem wiele ale o słoneczniku wiem mało. Czy mają one jakiś dobry wpływ na nasze zdrowie czy nie zawierają za dużo tłuszczu i czy nie obciazaja zbytnio wątroby  Czy pestki słonecznika wspomagają trawienie? I jeszcze interesuje mnie jedna rzecz czy pestki słonecznika uprażone na suchej patelni maja taka sama wartość jak pestki surowe. Serdecznie pozdrawiam.

Witam
raczej nie liczyłabym na cuda :) Proponuję mieszankę ziołową:
Mieszanka ziołowa w procesach niewydolności układu trawiennego
Rp. Ziele przetacznika - 2 łyżki; Ziele poziewnika - 1 łyżka; Liść babki - 1 łyżka; Korzeń
łub ziele mniszka - 1 łyżka; Kłącze perzu - 1 łyżka; Korzeń łopianu - 1 łyżka; Liść mięty -
2 łyżki; Kłącze tataraku - 1 łyżka; Ziele dziurawca - 1 łyżka
Wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut;
przecedzić. Pić 4 razy dz. po 100 ml.
Wskazania: bóle, stany zapalne i niewydolność wątroby, uszkodzenie miąższu wątroby,
kamica i zapalenie pęcherzyka żółciowego, zastoje żółci, nieżyt żołądka i jelit,
niestrawność, zaparcia, zaburzenia przemiany materii i trawienne.

Witam serdecznie,

W pestkach słonecznika znajdują się miedzy innymi nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleinowy i linolowy) oraz błonnik, co wpływa korzystnie na układ trawienny. Jednak istnieją produkty które w większym stopniu poprawiają perystaltykę jelit, przemianę materii i trawienie. Należą do nich np otręby, płatki owsiane, pieczywo żytnie razowe, kasze gruboziarniste, siemię lniane.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam. W pestkach słonecznika występują m.in. witaminy A,D,E czy B. Jedne odpowiadają za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego inne wspomagają układ krążenia. Dlatego warto po nie sięgnąć w codziennej diecie jako przekąskę. Natomiast jeżeli chodzi o wspomaganie trawienia to polecam np siemie lniane. Pozdrawiam.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!

Na początku należy zwrócić uwagę, że pestki słonecznika są bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Ich dodatkową zaletą jest to, że zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj witamina E, która jest antyoksydantem. Ziarna słonecznika faktycznie zawierają duże ilości tłuszczów, ale są one zdecydowanie korzystne dla zdrowia człowieka, jeśli zachowany zostanie umiar ich spożycia gdyż są bardzo kaloryczne (100g/561 kcal). Dotyczy to w szczególności osób starają się zmniejszyć swoją masę ciała. Mówiąc o pestkach słonecznika musimy zwrócić uwagę na błonnik, który zawierają. Jedną z podstawowych jego zalet jest poprawa pracy przewodu pokarmowego, dzięki czemu wpływa na przesuwanie pokarmu w jelicie. Dodatkowo zapewnia dłuższe uczucie sytości, dzięki czemu może wspomagać odchudzanie, ale jak już wcześniej było wspomniane, tylko w odpowiednich ilościach. Kolejnym działaniem jest wiązanie toksyn, dzięki czemu ziarna słonecznika odciążają pracę wątroby. Słonecznik ma wiele korzyści zdrowotnych, które wiążą się ze składnikami wcześniej już wspomnianymi. Jednym z takich działań jest zapobieganie zaparciom, dzięki błonnikowi. Duże znaczenie dla zdrowia odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”. Poza tym wpływają na stężenie triglicerydów oraz ciśnienie krwi. Fitoestrogeny występujące w pestkach słonecznika wpływają na koncentrację oraz usprawniają pracę mózgu. Pestki słonecznika nie mają znacznego wpływu na trawienie, ale zdecydowanie wpływają na pracę jelit i przesuwanie treści pokarmowej.
Obróbka termiczna, taka jak prażenie, będzie wpływała na wartość poszczególnych składników pokarmowych w pestkach, lecz te różnice nie są istotnie znaczące. Należy jednak pamiętać, że największe zmiany zachodzą w zawartości kwasów tłuszczowych, ponieważ po uprażeniu jest w nasionach więcej kwasów tłuszczowych nasyconych. Maleje za to zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Naoliw się. Oleje i oliwy.
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/naoliw-sie-oleje-i-oliwy.html?c=9