Czy to może oznaczać, że dziecko ma anemię?

Dzień dobry. Od razu zacznę od tego że dziecko urodziło się w terminie przez CC dostało 10 pkt w skali apgar. Karmione mm z mojego wyboru. 3miesieczny syn je bardzo mało 40-60ml mleka modyfikowanego na porcję. Więcej nie chce, krzyczy i pręży się wypluwając smoczek. Robiliśmy panel badań na alergię mleka krowiego. Nic nie wyszło. Wcześniej za poradą pani dr podawalismy preparat mlekozastępczy. Problem z jedzeniem w naszym odczuciu się nasilił. Wróciliśmy do zwykłego mleka. Po kilku lepszych dniach problem znów wrócił. Podejrzewamy kolki. Jeśli chodzi o stolec jest on raz do 3 razy dziennie żółty płynny albo półpłynny. Czasem widać że dziecko jest głodne bierze rączki do buzi a na przystawienie butelki reaguje krzykiem a jak już pije to strasznie cmoka i niewiele upija. Próbowaliśmy już kilku rodzajów smoczków. Taki stan rzeczy utrzymuje się właściwie od 3 tygodnia życia. Dziecko wolniej przybiera na wadze, a z racji tego że wypija niedużo ml to ostatnio waga stoi w miejscu. Dostaliśmy skierowanie na USG. Wszystko w jak najlepszym porządku.Mocz czysciutki i prawidłowe parametry. Morfologia: Leukocyty wbc 8,6 Erytrocyty rbc 3,75 Hemoglobina hgb 11 Hematokryt hct 32,1 Płytki krwi pkt 389 średnia objętość krwinki 86 Masa HB w krwince 29,3 Średnie stężenie HB w krwince 34,2 Rozkład anizocytozy 15,4 Średnia objętość płytki krwi 8,3 Pdw wsk.anizocytozy 14 % limfocytów 55,8 % monocytów 6,7 %granulocytow 37,5 Liczba limfocytów 4,7 Liczba monocytów 0,5 Liczba granulocytów 3,4 Czy te wyniki są prawidłowe? Może dziecko ma anemię stąd ten słaby apetyt? A może po prostu kolka?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia Pani dziecka. Na pewno sytuacja taka zaburza prawidłowy sen u malucha, jak i u rodziców.

Na pewno warto by było odnaleźć przyczynę takich dolegliwości u dziecka, aby móc wdrożyć właściwą terapię.

Jednakże po analizie dotychczasowych objawów, można by stwierdzić, że przyczyną problemów z jedzeniem oraz płaczu mogą być prawdopodobnie kolki. Przypadłość ta może występować u każdego niemowlęcia inaczej z różną intensywnością, dawać specyficzne dolegliwości.

Kolka jest skurczowym bólem, obejmującym jamę brzuszną. Najczęstszą przyczyną takiego schorzenia są rozdęte jelita, które wywołują bolesny skurcz mięśni gładkich. Dodatkowo zaparcia i wzdęcia, które powstają na skutek łapania powietrza mogą nasilać objawy bólowe.

Podczas tych przykrych dolegliwości, dziecko może być nerwowe, płaczliwe i rozdrażnione, mieć problemy ze snem, a także przejawiać trudności z jedzeniem.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, na pewno warto by było rozważyć inne preparat o zamiennym składzie, pozbawionym laktozy i białka mleka krowiego. Czasami, nawet mleko innego producenta może powodować lepszy efekt. Dodatkowo można by się wesprzeć specjalnymi kropelkami, przeznaczonymi do łagodzenia objawów kolek.

Z racji odległości, bardzo trudno jest ocenić dokładną przyczynę problemów z karmieniem Pani dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą, który na pewno pomoże wskazać dalsze rozwiązania, aby zminimalizować obecne dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.