Czy białaczka jest dziedziczna?

Witam! Mój mąż trafił do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc (ciężko oddychał), zrobili mu prześwietlenie, podawano antybiotyk, tlen i kroplówki, nie robiąc żadnych szczegółowych badań (a miał OB 75, podwyższone leukocyty i limfocyty i ogólnie badania nie były dobre). 15 min przed wyjściem zrobili mu EKG i na podstawie poprawy badań ogólnych (rozpędzony stan zapalny antybiotykiem) został wypisany z diagnozą podejrzenia POchP. Po tygodniu nadal czuł się osłabiony, miał stan podgorączkowy cały czas. Kontrola u lekarza rodzinnego - tym razem stwierdzono, że złapał infekcję w szpitalu i znowu następny antybiotyk! On ma nadal stan podgorączkowy, jest osłabiony, pogarsza mu się wzrok. Ja czuję, ze to coś poważniejszego, ale lekarze nie radzą sobie z diagnozą!

Czy białaczka jest obciążeniem genetycznym? Objawy białaczkowe: (większość z nich dotyczy mojego męża(-) - bladość; - osłabienie; - ospałość; - długotrwała infekcja; - zapalenie płuc; - zapalenie oskrzeli; - zapalenie gardła lub ucha; - gorączka (stany podgorączkowe 37,5-37,8); - częste siniaki; - wybroczyny (ostatnio się pojawiły na nogach); - krwawienia z nosa i dziąseł bez wyraźnych powodów; - powiększenie śledziony i wątroby; - powiększenie węzłów chłonnych pachowych, karkowych, pachwinowych; - spadek masy ciała (od niedawna zauważony); - zaburzenia widzenia; - bóle głowy; - bóle mięśni i stawów (nawet kości). Co mam robić? Jakie badania ma zrobić i gdzie?

Witam serdecznie!

Białaczka to choroba, która jest wynikiem namnażania się w szpiku kostnym nieprawidłowych, nowotworowych białych krwinek. Krwinki namnażają się w sposób niekontrolowany i hamują przy okazji wytwarzanie prawidłowych komórek krwi ze wszystkich linii (czyli nie tylko białych krwinek ale także czerwonych oraz płytek krwi). Wynikiem tego jest anemia, małopłytkowość (czyli obniżony poziom płytek) oraz niedobór prawidłowych leukocytów. Objawy białaczki są konsekwencją zaburzeń w produkcji prawidłowych komórek krwi (czyli osłabienie, bladość skóry, przyspieszone tętno, pogorszenie tolerancji wysiłku - wynika z anemii, wybroczyny na skórze, siniaki - z małopłytkowości, a gorączki, stany zapalne - z niedoboru odporności związanego z niedoborem prawidłowych leukocytów). Z drugiej strony są to objawy, które mogą towarzyszyć szeregowi innych schorzeń.

Do rozpoznania białaczki lub wysunięcia podejrzenia tej choroby wystarcza zazwyczaj badanie morfologii krwi plus rozmaz. W rozmazie pojawiają się komórki nowotworowe, a w morfologii głębokie zaburzenia o których wspomniałam powyżej. Moim zdaniem nie jest możliwe przeoczenie białaczki u osoby leczonej w szpitalu. Ale jeśli nie mają Państwo nadal pewności, warto powtórzyć badanie morfologii krwi (z pełnym rozmazem) który powinien ocenić lekarz internista.

Białaczka nie jest chorobą dziedziczną. Większą skłonność genetyczną do rozwoju białaczek wykazują w zasadzie tylko osoby z zespołem Downa.

POCHP (przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli) jest schorzeniem oskrzeli, w przypadku którego dochodzi do zniszczenia prawidłowego nabłonka oskrzeli. Konsekwencją mogą być stany zapalne, prowadzące do większej skłonności do infekcji oskrzeli i płuc oraz nadkreaktywności oskrzeli, co może objawiać się dusznością. POCHP jest chorobą, której może towarzyszyć osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Infekcje w przebiegu POCHP zazwyczaj mają cięższy przebieg niż u osoby zdrowej - i zazwyczaj wymagają hospitalizacji. Osoba z POCHP może mieć także słabszą odporność.

Jeżeli w szpitalu rozpoznano u męża POCHP, wydaje mi się konieczne zgłoszenie się do Poradni Pulmonologicznej, gdzie zostanie wdrożone (o ile nie zostało w szpitalu) odpowiednie leczenie (zazwyczaj leki wziewne, czasem zaleca się też szczepienia np przeciwko grypie, pneumokokom, kuracje uodparniające). Do tego absolutny zakaz palenia tytoniu, oraz w sezonie zimowym zwłaszcza po infekcji unikanie miejsc zatłoczonych (typu hipermarkety).

Pozdrawiam serdecznie