Co było przyczyną utraty przytomności i braku oddechu?

Witam, mam 40 lat. 2 miesiące temu nagle straciłam przytomność (bez oddania moczu) i przestałam oddychać. Miałam robione sztuczne oddychanie, które przywróciło mi oddech i dalej byłam nieprzytomna. Po przyjeździe pogotowia po ukłuciu w palec odzyskałam świadomość (słyszałam co się dzieje), ale byłam w stanie omdlenia. Glukoza 138, ciśnienie 60/40 i bradykardia. W drodze na erkę zwymiotowałam. W szpitalu zrobiono badania krwi: potas 3,6, sód 137d dimery 357 cknac59, ckmb 0,8, troponiny0,02, alt 22, ast 20, inr 1,1; kreatynina 1,0;mocznik 31,0; kwas moczowy 6,7, OB 8, leukocyty 4900; erytrocyty 3800000; hematokryt 34,6; Hb 12,0; pał-6; segm-28;kwas-5;mono-4;limf-57; oraz hormony tarczycy i lipidogram (w normie).

W trakcie pobytu w szpitalu miałam biegunkę (zatrzymaną reasecem), dostawałam również PWE, Kalipoz, Metoclopramid, Acenol i Verhist. Miałam wykonane echo serca i ekg: prawidłowe, Holter bez istotnych odchyleń, trg płuc bez zmian, badanie moczu ogólne w normie. Po kilku dniach sprawdzono poziom potasu 4,3 i glukozy 96. Przed utratą przytomności miałam od ok. 2 tygodni spuchniętą lewą kostkę, stopę i łydkę do polowy; stan podgorączkowy, lekki ból gardła oraz ból brzucha poniżej pępka, obfite nocne poty. Mam niskie ciśnienie krwi 100 / 60, czasem dolne spada do 46. Po 5 dniach zostałam wypisana z adnotacją ze przyczyna internistyczna jest wykluczona.

Dostałam zalecenie zgłoszenia się na neurologię oraz ambulatoryjnie do gastrologa. Na neurologii ponownie przeprowadzono badania (to samo laborat. szpital) krwi: potas 3,5; kreatynina 1,15; RDW 10,9;granulocyty kwasochl. 1% ; ALT 34; APTT 25. Pozostale parametry bez odchylen. dodatkowo d dimery 135. Miałam wykonane: angio tk z kontrastem: kolo Willisa odmiana rozwojowa w postaci odcinkowego zdwojenia tętnicy przedniej prawej. Bez cech tętniaka i zakrzepicy w badanym obszarze rtg kręgosłupa szyjnego bez zmian, USG naczyn szyi, bez zmian, USG jamy brzusznej bez zmian, pęcherz moczowy niewypełniony. Rezonans magnetyczny mózgu i pnia z kontrastem: torbiel pajęczynówki 8 mm w biegunie lewego płata skroniowego. Innych zmian ogniskowych nie dostrzeżono. EEG: zapis ze zmianami ogólnomozgowymi, Rz obecna, Fst i Hv - nie aktywuje zapisu. Dostawałam PWE, Kalipoz oraz Controloc.

Nie podano mi konkretnej przyczyny utraty przytomności oraz czekam nadal na wizytę u gastrologa. Ponieważ nadal z moim samopoczuciem jest różnie, nadal mam obfite nocne poty, rozwolnienie i stan podgorączkowy, czasem ból brzucha. Są dni, że ledwie chodzę, czuję się bardzo zmęczona. Od kilku dni boli mnie lewe udo, szczególnie jak siedzę, w trakcie chodzenia ból częściowo ustępuje. Bardzo proszę o poradę jaka może być przyczyna lub jakie jeszcze badania zrobić albo do jakiego specjalisty się udać.

Witam serdecznie!

Przyczyny zatrzymania oddechu i utraty przytomności mogą być różne. Czasami diagnozuje się poprzez wykluczanie po kolei możliwych przyczyn. Pisze Pani o trwającej od dłuższego czasu biegunce, co spowodowało obniżenie się poziomu potasu poniżej normy. Prawdopodobnie doszło także do odwodnienia, co mogło wpłynąć na spadek ciśnienia tętniczego, spowodować zaburzenia ukrwienia mózgu i ośrodka oddychania w rdzeniu przedłużonym. Zatrzymanie oddechu z kolei wyzwoliło zapewne bradykardię czyli spadek tętna. Jest to jedynie prawdopodobny mechanizm, skoro wykluczono przyczyny neurologiczne jak i kardiologiczne.

Z pewnością konieczne jest wyjaśnienie, co u Pani jest podłożem biegunki. Trzeba pamiętać także o tym, żeby ponownie się Pani nie odwodniła - czyli - wypijać przynajmniej 2 l wody mineralnej dziennie. Do tego warto byłoby przyjmować preparaty potasu. Nie pisze Pani, czy wcześniej chorowała Pani i czy przyjmowała Pani jakiekolwiek leki. Biegunka może być konsekwencją przyjmowania niektórych leków - przede wszystkim antybiotyków, ale także rozmaitych leków kardiologicznych (np. beta blokerów). Inną przyczyną biegunki może być namnożenie się patologicznej flory bakteryjnej w jelitach, zatrucie pokarmem, ale także choroby jelit (np. choroba Crohna). Powinna Pani zatem z pewnością trafić do gastroenterologa celem diagnostyki przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam serdecznie!