Boskie Matki są wśród nas

Z roku na rok rośnie liczba kobiet, u których w czasie ciąży lub do roku po rozwiązaniu zostaje zdiagnozowany nowotwór. Przyczyn tego upatruje się w ogólnym wzroście zachorowań na choroby onkologiczne, w późnym macierzyństwie oraz występowaniu nowotworów w coraz wcześniejszym wieku. W Polsce dotyczy to ok. 300 kobiet rocznie.

Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła w ubiegłym roku Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Jego podopieczne mogą otrzymać bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną i rehabilitacyjną.

  • W ciągu roku zgłosiło się do nas 57 kobiet. Powitaliśmy na świecie 49 boskich dzieci, czekamy na kolejne — mówi Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka programu „Boskie Matki”.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Najwięcej podopiecznych choruje na raka piersi — prawie połowa kobiet biorących udział w programie. To szczególnie trudny w diagnostyce w okresie ciąży nowotwór. Większość jego objawów jest tożsamych z objawami ciąży. Następne w kolejności są nowotwory ginekologiczne, czyli rak szyjki macicy i rak jajnika, a po nich chłoniaki i białaczki, rak jelita grubego, czerniaki, rak tarczycy i glejak.

Analiza przeprowadzona przez fundację pokazała, że w środowisku ginekologicznym brakuje wiedzy na temat możliwości prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym. Ciężarne szukając lekarzy, którzy podjęliby się prowadzenia ciąży przy takim zagrożeniu, najczęściej słyszą, że jedynym wyjściem jest jej przerwanie. Dlatego fundacja podjęła współpracę z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym w celu stworzenia „Standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”. Celem takich wytycznych jest:

  • upowszechnienie wiedzy na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym;
  • wskazanie wyspecjalizowanych ośrodków, w których mogą być leczone „Boskie Matki”;
  • zwrócenie uwagi na uśpioną w przypadku ciężarnych czujność onkologiczną.

Standardy mają być dokumentem skierowanym zarówno do ginekologów, jak i onkologów.

Rodzaj nowotworu Liczba kobiet
rak piersi 29
rak szyjki macicy 7
rak jajnika 5
rak jelita grubego 4
czerniaki 4
chłoniaki, białaczki 4
rak tarczycy 3
glejak 1
razem 57

Czytaj więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.