Boskie Matki są wśród nas

Z roku na rok rośnie liczba kobiet, u których w czasie ciąży lub do roku po rozwiązaniu zostaje zdiagnozowany nowotwór. Przyczyn tego upatruje się w ogólnym wzroście zachorowań na choroby onkologiczne, w późnym macierzyństwie oraz występowaniu nowotworów w coraz wcześniejszym wieku. W Polsce dotyczy to ok. 300 kobiet rocznie.

Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła w ubiegłym roku Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Jego podopieczne mogą otrzymać bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną i rehabilitacyjną.

Przekarmianie dzieci

  • W ciągu roku zgłosiło się do nas 57 kobiet. Powitaliśmy na świecie 49 boskich dzieci, czekamy na kolejne — mówi Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka programu „Boskie Matki”.

Najwięcej podopiecznych choruje na raka piersi — prawie połowa kobiet biorących udział w programie. To szczególnie trudny w diagnostyce w okresie ciąży nowotwór. Większość jego objawów jest tożsamych z objawami ciąży. Następne w kolejności są nowotwory ginekologiczne, czyli rak szyjki macicy i rak jajnika, a po nich chłoniaki i białaczki, rak jelita grubego, czerniaki, rak tarczycy i glejak.

Analiza przeprowadzona przez fundację pokazała, że w środowisku ginekologicznym brakuje wiedzy na temat możliwości prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym. Ciężarne szukając lekarzy, którzy podjęliby się prowadzenia ciąży przy takim zagrożeniu, najczęściej słyszą, że jedynym wyjściem jest jej przerwanie. Dlatego fundacja podjęła współpracę z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym w celu stworzenia „Standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”. Celem takich wytycznych jest:

  • upowszechnienie wiedzy na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym;
  • wskazanie wyspecjalizowanych ośrodków, w których mogą być leczone „Boskie Matki”;
  • zwrócenie uwagi na uśpioną w przypadku ciężarnych czujność onkologiczną.

Standardy mają być dokumentem skierowanym zarówno do ginekologów, jak i onkologów.

Rodzaj nowotworu Liczba kobiet
rak piersi 29
rak szyjki macicy 7
rak jajnika 5
rak jelita grubego 4
czerniaki 4
chłoniaki, białaczki 4
rak tarczycy 3
glejak 1
razem 57
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Padaczka w ciąży

z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży (...) - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest...

Zdrowie w ciąży

Leki w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobieta musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Jednak czasem zdarza się, że kobieta w ciąży może „złapać" jakieś (...) ujemnego wpływu na rozwój maluszka w łonie mamy?...