Moje kłopoty ze zdrowiem zaczęły się po ciąży. O czym mogą świadczyć?

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Jestem już totalnie zdesperowana, od roku chodzę po lekarzach, specjalistach i nikt nie potrafi postawić diagnozy. Mieszkam w małym mieście i chyba brakuje nam utalentowanego lekarza. Jest to dla mnie ważne, gdyż przez swoje dolegliwości od roku pozostaję bez pracy. Jeżeli nie wyleczę się przez miesiąc to całkowicie stracę możliwość wykonywania pracy, pracuję głosem – śpiewam. Moje objawy to: przewlekły ból gardła trwający już prawie 2 lata; ból podczas mówienia; kluska w gardle; ciągle ściekająca wydzielina - często ropna, której nie mogę wykaszleć; biały nalot na języku; od 2 tyg. czuję ropę i w lewym migdale mam dziurę, z której wczoraj wypadło coś dużego i białego (brzydko pachniało). Krew w nosie podczas wysmarkiwania; ból uszu; powiększone węzły chłonne na szyi z lewej strony; szczypiące oczy i wodniste bąble wewnątrz powiek; często nawracająca opryszczka twarzy, bolesne wypryski między twarzą a szyją; częste bóle głowy; kłopoty z zasypianiem i z wybudzeniem, a przez to senność w ciągu dnia; szybko się mecze; ból stawów (nogi), gdy wchodzę po schodach; częste w ciągu dnia napady gorąca; potliwość; częste drętwienie nóg i rak w ciągu dnia; dolegliwości żołądkowe, problemy z wypróżnianiem, brak apetytu; drganie prawej powieki (nieustannie przez 3 dni), teraz zdarza się to sporadycznie; źrenica lewego oka większa od źrenicy w prawym; niepewny chód, jakbym była pijana, tracę równowagę; mroczki przed oczami; omdlenia; szybkie i mocne bicie serca, jakby chciało wyrwać się przez skórę; od jakiegoś czasu jestem bardzo nerwowa, aż sama siebie się boję, wulgarna i agresywna. Może coś z moja głową nie tak. Zawsze byłam opanowana osobą. Badanie laryngologiczne wykazało że krtań, głośnia, więzadła i tchawica są obrzęknięte i błony śluzowe mocno zmacerowane i przekrwione Gastroskopia wyszła prawidłowa, nie ma bakterii, a terapia na refluks nie przyniosła żadnych efektów (lekarz przepisał lekarstwo na literę A., gdyż myślał, że powodem jest nocne zarzucanie treści z żołądka). Testy alergiczne wyszły negatywnie (mimo to przepisał leki, leczenie nie przynosiło skutków). Badanie spirometryczne prawidłowe. Zatoki czołowe -zapis prawidłowy morfologia: wbc-4.6, lymph-39.3, mxd-12.1 ponad norme, neut-48,6, rbc-4,83, hgb-15.6, hct-44,9%, mvc-93,0, mch-32,3 ponad normę, mchc-34,7, rdw-cv 12%, plt-183, pdw-14,4, mpv-11,4 ponad normę, p-lcr-36,5%. Mam 27 lata, 157cm wzrostu i 46 kg wagi. 7 lat temu urodziłam dziecko (karmiłam piersią przez 10 m-cy nie spożywając nabiału ze względu na skazę białkową dziecka, po porodzie bardzo długo krwawiłam, kilka miesięcy, 2 m-ce po porodzie wzięłam zastrzyk antykoncepcyjny o przedłużonym działaniu). W przeszłości zdiagnozowano u mnie epilepsje, mimo braku objawów, zapis EEG nieprawidłowy. Właśnie czekam na wynik badania tarczycy. Proszę bardzo o pomoc. Nie mam już do kogo zwrócić się. Czuję się fatalnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zgłasza Pani bardzo liczne dolegliwości i mało prawdopodobne jest, by wszystkie były związane z jedną jednostką chorobową.

W pierwszej kolejności należy podejrzewać przewlekłe zapalenie zatok. Z Pani opisu wnioskuję, że było tylko zdjęcie rtg celowane na zatoki. Jednak to jest za mało, złotym standardem jest wykonanie badania tomografii komputerowej celowanej na zatoki. Badanie to jest dużo dokładniejsze i może ujawnić cechy typowe dla przewlekłego zapalenia zatok - w zależności od wyniku dalsze postępowanie. Wydaje się, że spływająca treść z zatok - zarówno wywołuje objawy infekcji w górnych drogach oddechowych (gardło, krtań, tchawica), jak i objawy gastryczne - dostając się do żołądka podrażnia i wiąże się z opisanymi dolegliwościami.

Częsta opryszczka najpewniej jest efektem przewlekłej infekcji, co za tym idzie - osłabionej odporności. Drganie powieki najczęściej jest efektem zaburzeń elektrolitowych - wystarczy kupić potas z magnezem.

Cześć objawów jest neurologicznych - należy skonsultować je z neurologiem, by je zobiektywizował podczas badania neurologicznego - w zależności od tego dalsze postępowanie. Warto też wykonać kontrolne badanie EEG.

Zespołami chorobowymi, które wiążą się z licznymi objawami z różnych układów są choroby układowe tkanki łącznej. nawiązując do pani opisywanych dolegliwości proponuję wykonanie podstawowego panelu przeciwciał: anty-dsDNA, ANA, anty-Sm, przeciwciała antyfosfolipidowe.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!