Otępienie z ciałami Lewy’ego

Ze względu na spektrum objawów, otępienie z ciałami Lewy’ego często jest mylone z chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera i otępieniem naczyniowym. Było przyczyną śmierci amerykańskiego aktora Robina Williamsa, u którego najpierw podejrzewano depresję. Otępienie z ciałami Lewy’ego to druga po chorobie Alzheimera pierwotna neurologiczna przyczyna otępienia w podeszłym wieku.

Otępienie z ciałami Lewy’ego (ang. DLB) to postępująca choroba prowadząca do pogorszenia funkcji poznawczych na skutek uszkodzenia i obumierania komórek nerwowych. Za patologiczne procesy, m.in. braki neuroprzekaźników, odpowiadają nieprawidłowo zbudowane złogi białka, tzw. ciała Lewy’ego, występujące w obszarach kory mózgu oraz układzie limbicznym. Nie wiadomo, co prowadzi do powstawania białek, ale uważa się, że zaburzają przesyłanie impulsów między neuronami.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

  • Choroba Alzheimera, jak i otępienie z ciałami Lewy’ego dają podobne symptomy. W obydwu chorobach objawy mogą zaczynać się subtelnie i postępować na przestrzeni lat. Pojawiają się trudności z koncentracją, następnie problemy z pamięcią, towarzyszą im zaburzenia wzrokowo-przestrzenne, apatia. Ponadto występuje zespół parkinsonowski, czyli zaburzenia ruchowe charakterystyczne dla choroby Parkinsona. Pacjent porusza się wolniej, ma kłopoty z zainicjowaniem ruchu, występuje sztywność mięśni, a czasem także drżenie, co niejednokrotnie skutkuje upadkami. Chory ma również problemy ze snem. Zaburzenia snu w fazie REM mogą się pojawić nawet 10 lat wcześniej niż inne objawy — mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Różnicowanie z chorobą Parkinsona i Alzheimera

Rozpoznanie DLB opiera się głównie na ocenie klinicznej dokonanej przez neurologa, testach neuropsychologicznych oraz badaniach dodatkowych (rezonans magnetyczny, czasem EEG), które mają na celu wykluczenie innych przyczyn wymienionych objawów, np. uszkodzenia naczyniowego czy guza mózgu.

Zgodnie z Alzheimer’s Association, jeśli u pacjenta występują zaburzenia ruchu znane jako parkinsonizm, a w ciągu roku nie rozwinie się demencja, rozpoznaje się chorobę Parkinsona. Jeśli jednak w ciągu roku rozwinie się u chorego demencja, to jego stan jest klasyfikowany jako otępienie z ciałami Lewy’ego.

  • Porównując z kolei DLB z chorobą Alzheimera, należy podkreślić, że chory ma problemy zarówno z logicznym, jak i abstrakcyjnym myśleniem, a także z rozwiązywaniem codziennych problemów. Zaburzenia pamięci w DLB są jednak łagodniejsze i występują na ogół później, niż ma to miejsce w chorobie Alzheimera. W kwestii zaburzeń ruchowych jest odwrotnie — w DLB epizody tych zaburzeń występują we wcześniejszym stadium niż w chorobie Alzheimera. W DLB częściej niż w chorobie Alzheimera zdarzają się także omdlenia, upadki i zaburzenia świadomości. W DLB występuje też drżenie, które w przeciwieństwie do choroby Parkinsona jest symetryczne, co może być cechą różnicującą. Znamienne dla otępienia z ciałami Lewy’ego są również omamy wzrokowe. Występują nawet u ok. 80 proc. chorych — wyjaśnia dr Kłodowska-Duda.

Omamy mogą być bardzo plastyczne, z udziałem ludzi lub zwierząt. Halucynacje mogą też przybierać formę koszmarów, w których chory może uczestniczyć we śnie, poruszać rękoma i nogami.

  • Wszystkie objawy neuropsychotyczne, takie jak stany lękowe czy znaczny niepokój mogą stopniowo wyniszczać psychikę pacjenta. Ważne, by upowszechniać wiedzę na temat tej choroby i jej symptomów, pozwalających odróżnić ją od innych schorzeń — tłumaczy dr Kłodowska-Duda.

Jak przebiega terapia

Obecnie nie ma leku przyczynowego na otępienie z ciałami Lewy’ego. To, jak szybko się ono rozwija, jest kwestią indywidualną, podobnie jak w chorobie Alzheimera. Właściwe rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ pacjenci z tym rodzajem otępienia reagują dobrze na leki z pewnych grupy, zaś inne mogą im bardzo zaszkodzić, np. w przebiegu DLB występuje nadwrażliwość na klasyczne neuroleptyki.

  • Przed rozpoczęciem leczenia kluczowy jest wywiad z pacjentem, a także jego bliskimi. Cechą charakterystyczną otępienia z ciałami Lewy’ego są fluktuacje poznawcze. To znaczy, że objawy mogą mieć różny stopień nasilenia w różnych odstępach czasu, zmieniać się w ciągu dni, godzin, a nawet minut. Wyraźne są różnice w funkcjonowaniu umysłowym oraz słaby kontakt z pacjentem — mówi dr Kłodowska-Duda.

W terapii stosuje się m.in. małe dawki lewodopy minimalizujące zaburzenia ruchowe oraz inhibitory acetylocholinesterazy, czyli leki wpływające na objawy otępienia. Omamy i urojenia można redukować za pomocą leków przeciwpsychotycznych nowej generacji. Pomocne jest także leczenie wspomagające, do którego zalicza się rehabilitację oraz opiekę psychologiczną.

Parkinsonizm i fluktuacje poznawcze

Diagnozę otępienia z ciałami Lewy’ego stawia się przy stwierdzeniu otępienia oraz przynajmniej dwóch z trzech następujących objawów:

  • parkinsonizm,
  • fluktuacje poznawcze,
  • wczesne omamy wzrokowe (halucynacje).

Fluktuacje poznawcze to wyraźne różnice w funkcjonowaniu umysłowym, okresy zamącenia świadomości, braku uwagi ze słabym kontaktem z chorym.

Wzrokowe halucynacje polegają na tym, że chorzy widzą ludzi, zwierzęta, których w rzeczywistości nie ma. Omamy mają charakter nawracający. Część pacjentów potrafi rozpoznać, że są to nierealne obrazy.

 

 

Komentarze (49)
~rebe Kręć
~rebe Kręć 10 miesięcy temu

Robin Williams umarł na tą samą chorobę, na którą umarła Whitney Houston - na śmiertelną chorobę, wywołaną niepłaceniem na czas za narkotyki. Nosicielami tej choroby są dealerzy tychże narkotyków.

Odpowiedz
~Peryskop
~Peryskop 10 miesięcy temu

Ładnie kusić Willimsem i ciałkami Lewy'ego na propagandę pro-szczepionkoą ? Robinowi zoperowano zastawki, których dysfunkcja wg wiedzy GNM dr Hamera jest następstwem psycho-bio konfliktu na tle rewirowym. Pił i ćpał, oraz harował żeby móc płacić rachunki za LUX-US swoich wybranek. Ciałka Lewy'ego to dystraktor uwagi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 5 godzin temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie
Choroby wieku podeszłego

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

. 

Kolejną przyczyną otępienia starczego jest otępienie z ciałami Lewy'ego. Otępienie z ciałami Lewy'ego to choroba neurodegeneracyjna objawiająca się podobnie (...)...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Co to są hemoroidy? (WIDEO)

Co to są hemoroidy? (WIDEO) Odtwórz wideo

za to samo, co wypadanie guzków krwawniczych. Nie jest to jednak prawda. Czym są hemoroidy? Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są ciałami jamistymi zamykającymi

Newsy - zdrowie

Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?

Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta wraz z wiekiem. Dla wielu z nas, otępienie starcze ma głównie związek z chorobą Alzheimera. Warto (...) jednak wspomnieć o innych chorobach, takich jak choroba Parkinsona, czy też** otępienie...

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Otępienie: depresja (WIDEO)

Otępienie: depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

tak sprawnie, jak w latach młodości. Starość powoduje zmiany w psychice, więc może być podłożem niektórych chorób, np. otępienia. Ponadto depresja (...) w wieku starszym zagraża życiu, powoduje wystąpienie myśli samobójczych, szczególnie...

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Demencja (prezentacja edukacyjna)

Demencja (prezentacja edukacyjna)

z pozostałych komórek nerwowych w istocie czarnej zawiera nieprawidłowe struktury zwane ciałami Lewy'ego, które są główną cechą tej choroby. Objawy (...) ), który powoduje AIDS. Otępienie związane z HIV może powodować...

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Wczesne objawy alzheimera

Wczesne objawy alzheimera

otępienia chory całkowicie traci zdolność mowy - dodaje lek. med. Bożena Szymik-Iwanecka. Zobacz również: Testowaliśmy przekąski dla cukrzyków. Naprawdę są zdrowe?

Kawa

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

efekty niż przewidywane. Może być to np. poczucie senności i otępienie, które mogą prowadzić do depresji. Należy wtedy natychmiastowo odstawić kofeinę (...) ciało będzie czuć zmęczenie nim dostosuje się do nowego...

Worki pod oczami

Okłady z herbaty na oczy

Okłady z herbaty na oczy

Skuteczną i tanią metodą walki z workami pod oczami są kompresy z torebek od herbaty.