Czy warto wykonać badanie kału w tej sytuacji?

Witam, mam 37 lat i od co najmniej 15 lat mam problem z papkowatymi stolcami oraz okropnie cuchnącymi gazami. Byłem diagnozowany w 2011r, miałem sporo badań, w tym wykluczenie celiakii, gastroskopię, kolonoskopię, USG brzucha i ostatecznie powiedziano mi że to zespół jelita drażliwego. Przyjmowałem duspatalin, ale bez poprawy, espumisan również. Każdy z lekarzy od razu zakłada że to zespół jelita drażliwego i ponownie przepisuje te same leki pomimo że nie dają poprawy. Czy może to być coś innego? Zastanawiam się czy badanie kału może coś wnieść, ponieważ wykonano wiele badań, a żaden lekarz nie zlecił badania kału. Czy to badanie jest tak mało istotne?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 3 miesiące temu

Dobry dobry.

Oczywiście, że diagnostyka kału jest badaniem w opisanych objawach wskazana i powinna zostać wykonana.

Cześć wymienionej przez Pana diagnostyki również powinna zostać kontrolnie powtórzona np gastroskopia.

Rozważał bym na diagnostyką TK j.brzusznej ale to już decyzja lekarza.

Diagnostyka z krwi morfologia z rozmazem, CRP, lipidogram, amylaza, lipaza, próby wątrobowe, PSA, kreatynina, ogólne badanie mocz.

Konsultacja u specjalisty gastrologa.

Brak informacji czy wprowadził Pan zmiany żywienia.

Jeśli nie, to jadłospis powinien bazować na produktach, które nie obciążają zbytnio układu pokarmowego.

Dieta lekkostrawna, pozbawiona nadmiaru tłuszczów nasyconych, produktów wzdymających oraz wysoce przetworzonych – to najogólniejsze wskazania przy żywieniu w IBS.

W początkowym etapie zmiany sposobu odżywiania, chorzy bardzo często metodą prób i błędów muszą dochodzić, które produkty im służą, a które nasilają dyskomfort.

Te ostatnie należy oczywiście wyeliminować. Najczęściej w dużym stopniu pozwala to zniwelować objawy zespołu jelita drażliwego.

Wskazane jest dbać o regularność posiłków i spożywanie ich o w miarę stałych porach.

Kolację najlepiej zjadać nie później niż na 2-3 godziny przed pójściem spać.

Kolejny istotny aspekt to przyjmowanie dostatecznej ilości płynów, zwłaszcza wody, której podaż w ciągu dnia powinna być nie mniejsza niż 2 litry.

Najlepiej jednak unikać mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych, barwionych oraz słodzonych.

Zaleca się odstawić alkohol.

Za jedną z pożyteczniejszych diet w IBS uznaje się FODMAP, która wyklucza z jadłospisu produktu bogate w fermentujące węglowodany (m.in. fruktozę, laktozę, fruktooligosacharydy) oraz poliole, (m.in. ksylitol, sorbitol).

Ich dłuższe zaleganie w jelitach może sprzyjać występowaniu wzdęć, gazów oraz bólów brzucha u chorych borykających się nie tylko z IBS, ale i np. SIBO.

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

specjalista medycyny naturalnej

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

badanie kału może być bardzo przydatne w diagnozowaniu różnych problemów związanych z układem pokarmowym, zwłaszcza gdy inne badania, takie jak kolonoskopia, gastroskopia, czy badania krwi, nie wykazują konkretnych dolegliwości. O ile zespół jelita drażliwego (IBS) jest często diagnozowany na podstawie objawów i wykluczenia innych stanów, badanie kału może pomóc w diagnozowaniu lub wykluczeniu problemów zdrowotnych, które mogą powodować podobne symptomy.

Powinien Pan wykonać pełne badanie kału z uwzględnieniem wykrycia ewentualnej obecności patogenów (wirusów, bakterii, pasożytów), oraz krwi utajonej. Oprócz tego może Pan przeprowadzić testy wykrywające tłuszcz w stolcu, które mogą wykluczyć problem z prawidłowym przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.