Mam 35 lat, ważę 144 kg: co robić, by schudnąć?

Mam 35 lat, mierzę 165 cm i ważę 144 kg. Mam zapisaną wizytę w poradni metabolicznej, ale dopiero na lipca. Leczę się na niedoczynność tarczycy. Mam trójkę dzieci i dlatego chciałabym coś dla siebie w końcu zrobić. Proszę o w miarę szybką odpowiedź. Dodam, że pracuję około 4 godzin dziennie, sprzątam, zajmuję się domem.

35 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Tarczyca to narząd, który kontroluje metabolizm całego organizmu poprzez regulację produkcji energii i pobierania tlenu. Dlatego upośledzenie jego działania może powodować ryzyko rozwoju nadwagi oraz otyłości. Skutkiem niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała (szczególnie w okolicy pasa, bioder oraz ud), którego bardzo trudno jest się pozbyć. Twój wskaźnik BMI wynosi 52,9 kg/m2, co niestety świadczy o otyłości.

Walkę ze zbędnymi kilogramami musisz rozpocząć od leczenia tarczycy. Jej normalne funkcjonowanie upośledza ciągły stres, a także nadmierne spożycie cukrów, kawy oraz alkoholu. Ogranicz te produkty w swoim jadłospisie.

Aby poprawić swój metabolizm jedz pokarmy o dużej zawartości tyrozyny (aminokwas będący prekursorem hormonów tarczycy). Dobrym jej źródłem są pestki dyni, awokado oraz migdały. Na tarczycę pozytywnie wpływają wodorosty, zjadane np. w postaci sushi - mają dużą zawartość jodu, niezbędnego do prawidłowej pracy narządu. W sklepach z ekologiczną żywnością są dostępne także suszone algi, które możesz stosować jako dodatek do zup. Wodorosty poprawiają przemianę materii, zaczniesz więc spalać więcej kalorii. Źródłem jodu są poza algami, ryby morskie, sól morska, owoce morza.

Istnieją także pokarmy, które negatywnie wpływają na pracę tarczycy i w Twoim przypadku należy ich unikać. Należą do nich: brokuły, brukselka, kalafior, gorczyca, orzeszki ziemne czy też kapusta. Poza tymi zaleceniami postaraj się wdrożyć racjonalne nawyki żywieniowe - pij dużo wody, jedz regularne posiłki i nie podjadaj między nimi. Niestety, ale sok owocowy czy jabłko to także posiłek.

Polecam Ci również wizytę u dietetyka, który indywidualnie ułoży dietę dopasowaną do Twojego stylu życia oraz jednostki chorobowej.

Pozdrawiam