Z czego może wynikać ten brzydki zapach?

Dzień dobry, mam dość wstydliwe pytanie, ale niestety problem istnieje już od ponad kilku lat i nie umiem sobie sama z nim poradzić. A mianowicie chodzi o brzydki zapach z wszystkich otworów - z ust, z pochwy, z odbytu, a czasem nawet wydychane powietrze przez nos. Zapach jest o tyle nieprzyjemny że często przypomina zapach odchodów, z ust często przyjmuje dodatkowo zapach czegoś chemicznego - jak guma. Wykonałam pakiet badań z krwi - próby wątrobowe, cukier, CRP, OB, tarczyca, morfologia - wszystko w normie. Podobnie sód, potas, magnez i żelazo również w normie. Badanie ginekologiczne również nie wykazuje patologii. Moim podejrzeniem złych zapachów wewnątrz ciała było nieprawidłowa flora bakteryjna - przez okres 3 miesięcy jadłam probiotyki, dieta też była oparta na nabiale i kiszonkach lecz niestety nie przyniosło to żadnej poprawy. Przegląd stomatologiczny również w normie - nie ma żadnych problemów od tej strony. Przez wstydliwy problem, myję się w moim odczuciu zbyt często - nieraz 3-4 razy dziennie, lecz zapach jest uciążliwy. Po umyciu ustępuje na góra 5 min, po tym czasie znów jest wyczuwalny. Prócz brzydkich zapachów zauważam u siebie jeszcze brak energii (apatia), senność, częste bóle głowy, bóle brzucha przed oddaniem stolca, samoistne siniaki, suchość w ustach (nawet bezpośrednio po nawodnieniu). Żyje również w wysokim stresie przez ostatnie kilka miesięcy, gdzie wydaje mi się że objawy w postaci brzydkich zapachów zostały nasilone. Proszę o pomoc, gdzie mogłabym się udać i jaki lekarz mógłby mi pomóc. Obecnie mam umówioną wizytę do laryngologa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane z odczuwanymi dolegliwościami. Na pewno tak przewlekły stan może powodować pewien dyskomfort obniżający jakość życia.

Najważniejszym postępowaniem byłoby odnalezienie przyczyny takiego objawu i wdrożenie właściwego leczenia.

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani pewne badania, które mogły wyeliminować poważniejsze przyczyny takiego stanu. Brzydki i niekomfortowy zapach wydzielany przez organizm może wynikać z sytuacji stresowych. Bardzo często przewlekły stres prowadzi do zmniejszenia wydzielania śliny, czyli suchości w jamie ustnej, a to z kolei nasila namnażanie się bakterii.

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na występowanie nieprzyjemnego zapachu mogą być: zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, cukrzyca, czy niektóre choroby nowotworowe.

Należałoby dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o pewne badania hormonalne, jak kortyzol, prolaktyna, progesteron, testosteron, estradiol, czy FSH.

Można również spróbować wykonać posiew wymazu z jamy ustnej oraz nosa. Pozwoli to na ocenę flory bakteryjnej, możliwie odpowiedzialnej za te niekomfortowe sytuacje.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą, a także dermatologiem. Specjalista po analizie wszystkich badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-ma-swoj-zapach

https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-moje-cialo-tak-nieladnie-pachnie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.