Co oznacza zmęczenie i bóle w okolicy brzucha?

Witam,kobieta 35 lat, ostatnio ciągłe zmęczenie, zdarzają się bóle w okolicy prawej strony środkowej części brzucha. Badanie usg ginekologiczne ok, kolonoskopia ok, tarczyca pod kontrolą (niedoczynność i Hashimoto), dieta dobrana przez dietetyka. Wyniki morfologii: leukocyty 5,30 (3,98- 10,04),erytrocyty i hemoglobina w środku normy, neutrofile 1,8 (2,0- 7,0)- 34% (40-80), limfocyty 47% (20-40), monocyty 14% (2-10%), żelazo 28 (5,8- 34,5), ferrytyna 29 (13-150). Jaka może być przyczyna?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Na podstawie przedstawionych wyników morfologii można stwierdzić, że poziom limfocytów jest podwyższony, co może wskazywać na infekcję lub jest spowodowany chorobą Hashimoto. Dane literaturowe pokazują silne powiązane chorób autoimmunologicznych z glutenem. Dlatego warte rozważenia powinno być wprowadzenie diety bezglutenowej (oczywiście pod okiem dietetyka). Do typowych objawów przy celiakii należy między innymi ból brzucha. Jednak miejsce bólu, które Pani wskazuje może się wiązać z chorobami dróg żółciowych, trzustki, czy wątroby. W celu postawienia diagnozy należy skonsultować się z lekarzem.
Należy pamiętać, że ze względu na toczący się stan zapalny w przebiegu tej choroby dieta powinna mieć charakter przeciwzapalny i eliminujący potencjalne antygeny pokarmowe, które mogą powodować postawanie przeciwciał. Z kolei one poprzez kontakt z tkanką tarczycową mogą się przyczyniać do rozwoju nadwrażliwości i nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Hashimoto – z czym to się je?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=9