Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego: Pytania do specjalistów

Jak długo przebywa się na oddziale szpitalnym po pobraniu płynu rdzeniowo-mózgowego?

A czy po pobraniu płynu rdzeniowo mózgowego długo sie przebywa na oddziale
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego wciąż nie ma wyników takiego badania?

25 czerwca w ośrodku alzheimerowskim w Ścinawie, mojej żonie został pobrany płyn rdzeniowo mózgowy i do dnia dzisiejszego nie ma wyniku, miał być po sześciu tygodniach lecz do dania dzisiejszego nie dostaliśmy żadnych informacji o wynikach
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Interpretacja wyniku badania płynu mózgowo-rdzeniowego u 25-latka

Dzień dobry, miałem robione badanie płynu mozgowo-rdzeniowego i wynik wyglada: immunoglobulina G w płynie m-r 45.10 mg/l (<34) immunoglobulina G w surowicy 12.9 (6.1 - 16.16) Wykrywanie oligoklonlanego IgG w PMR - obecne prążki IgG Wykrywanie oligoklonlanego IgG w surowicy... Dzień dobry, miałem robione badanie płynu mozgowo-rdzeniowego i wynik wyglada: immunoglobulina G w płynie m-r 45.10 mg/l (<34) immunoglobulina G w surowicy 12.9 (6.1 - 16.16) Wykrywanie oligoklonlanego IgG w PMR - obecne prążki IgG Wykrywanie oligoklonlanego IgG w surowicy - obecne prążki IgG (występowanie prążkow wyłącznie identycznych - bierna dyfuzja IgG z krwi do płynu) Proszę o interpretację. Chodzi głównie o ten podwyższony poziom pierwszej pozycji. Mam częste bóle głowy i dziwne uczucie prawej ręki. Mialem tez rezoanas głowy fragment 'w istocie białej około komórkowej przy rogach potylicznych komór bocznych częściowo zlewajace ogniska hiperintensywane w obrazach T2 zależnych i T2 zależnych FLAIR - niespecyficzne cześć zmian układa się prostopadle do komór bocznych w zakresie centrum' zaniepokoil neurologa dlatego miałem zlecone te badania pod kątem stwarnienia rozsianego i bolerioza. Wiem już ze te wyniki wykluczają te choroby. Vep prawidłowe, rezonans klatki piersiowej prawidłowy. Proszę o interpretację wyniko zwłaszcza tego podzwyzszonego i może sugestie pod kątem jakiej choroby mogą być te obawy? Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego dalej odczuwam bóle głowy?

Witam, od 8 miesięcy borykam się z dużym bólem głowy.. najpierw końcem września zapalenie opon mózgowych z niczego, od tego czasu codziennie ból głowy w okolicy czoła.. W Lutym robione ponowne badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wszystko wyszło okej. Wszystkie wyniki... Witam, od 8 miesięcy borykam się z dużym bólem głowy.. najpierw końcem września zapalenie opon mózgowych z niczego, od tego czasu codziennie ból głowy w okolicy czoła.. W Lutym robione ponowne badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wszystko wyszło okej. Wszystkie wyniki w normie . Tomograf okej, rezonans okej. Miesiąc temu po operacji zatok (FESS) glowa boli nadal.. od rana do wieczora, nie pomagaja żadne leki.. ciśnienie w normie 125/80. W zatokach wykryto E.Coli oraz Gronkowiec złocisty.. od stycznia do marca Klacid 500 . Nic nie pomaga.. ból jest dalej.. co jeszcze może być przyczyną.. ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć nadciśnienie śródczaszkowe?

Dzień dobry. Od miesiąca męczy mnie ból całej głowy. Tomograf, wyniki krwi i badanie płynu mózgowo rdzeniowego wyszły prawidłowe. Lekarz podejrzewa nadciśnienie śródczaszkowe. Czy jest to niebezpieczne i jak się to leczy ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznaczają uciskowe bóle głowy?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu męczy mnie ból głowy. Ma on postać ucisku i pojawia się w różnych częściach, raz w skroniach, innym razem w potylicy itd. Miałam wykonaną tomografię oraz pobrany płyn mózgowo rdzeniowy jednak oba badania nic nie... Dzień dobry. Od dłuższego czasu męczy mnie ból głowy. Ma on postać ucisku i pojawia się w różnych częściach, raz w skroniach, innym razem w potylicy itd. Miałam wykonaną tomografię oraz pobrany płyn mózgowo rdzeniowy jednak oba badania nic nie wykazały. Jeżeli badania nic nie wykazały to co może być przyczyną bólu głowy? Proszę o pomoc, bo już nie daję sobie rady.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie choroby może wykluczyć badanie PMR?

Dzień dobry. Neurolog zaleca mi badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku zmian zapalnych,immunologicznych. Co to znaczy? Jakie choroby oznacza? Jakie choroby mogą zostać potwierdzone/wykluczone tym badaniem w kontekście zmian zapalnych immunologicznych? ( mam niecharakterystyczne dla sm zmiany w mózgu) Czy mogę... Dzień dobry. Neurolog zaleca mi badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku zmian zapalnych,immunologicznych. Co to znaczy? Jakie choroby oznacza? Jakie choroby mogą zostać potwierdzone/wykluczone tym badaniem w kontekście zmian zapalnych immunologicznych? ( mam niecharakterystyczne dla sm zmiany w mózgu) Czy mogę poprosić o nazwy chorób? Czy to neuroinfekcje? Tylko? Czy jakieś inne też? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co robić z tymi silnymi zawrotami głowy?

Od miesiąca męczą mnie okropne zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg oraz przedziwne uczucie na skórze całego ciała, czasami uczucie chłodu, czasem gorąca bądź bol skóry. 11 lat temu miałam podobny epizod, trafiłam wtedy na oddział neurologii, że względu na... Od miesiąca męczą mnie okropne zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg oraz przedziwne uczucie na skórze całego ciała, czasami uczucie chłodu, czasem gorąca bądź bol skóry. 11 lat temu miałam podobny epizod, trafiłam wtedy na oddział neurologii, że względu na zniesienie odruchów brzusznych oraz niewielkie zmiany demielizacyjne w płacie czołowym, miałam przeprowadzona diagnostykę (eeg, badanie płynu mózgowo rdzeniowego) które wykluczyły SM. Po 11 latach powtórka z rozrywki, w MR mózgu wyszły jedynie dwa ogniska naczyniopochodne przebyte, poza tym obraz mózgu prawidłowe. Objawy nie pozwalają mi normalnie funkcjonować, gdzie iść i jakie badania powinnam jeszcze zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza ten opis MR u 39-latki?

Dobry wieczór, otrzymałam opis rezonansu głowy. Jestem 39 - letnią kobietą. Rezonans wykonywałam ze wskazań  lekarza okulisty, który stwierdził uszkodzenie nerwu wzrokowego w oku prawym. Nie wiem kiedy uda mi się umówić do neurologa i okulisty dlatego uprzejmie proszę o... Dobry wieczór, otrzymałam opis rezonansu głowy. Jestem 39 - letnią kobietą. Rezonans wykonywałam ze wskazań  lekarza okulisty, który stwierdził uszkodzenie nerwu wzrokowego w oku prawym. Nie wiem kiedy uda mi się umówić do neurologa i okulisty dlatego uprzejmie proszę o jakiekolwiek opinie o moim MR. Z tego, co zrozumiałam, rezonans trzeba będzie za jakiś czas powtórzyć aby obserwować tą 4,5 mm zmianę i stwierdzić czy jest zmianą demielinizacyjną czy naczyniopochodną. Poczytałam dziś sporo w internecie o zmianach w mózgu i obawiam się, że moje problemy mogą być początkiem SM... Proszę o informację/ radę jak najlepiej mam się dalej diagnozować?? Czy badanie płynu mózgowo -rdzeniowego może pomóc postawić diagnozę?? Czy są jeszcze jakieś inne badania?? Co z tą torbielą? Czy trzeba będzie ją usunąć? W 2019 r. miałam usuwaną ósemkę prawą na dole. Może torbiel powstała w miejscu po tym zębie? Opis badania radiologicznego Badanie MR głowy wykonano w obrazach T-1,T-2,PD zależnych i Flair, w przekrojach osiowych, strzałkowych i wieńcowych. Wykonano sekwencje DWI/ADC,eSWANi 3DT2 FIESTA .Wykonano obrazy T1-zalezne po dożylnym podaniu SK. W istocie białej prawego płata czołowego nadkomorowo ognisko o wysokim sygnale w obrazach T2- zależnych i Flair sr. 4,5 mm - do różnicowania między zmiana demielinizacyjna i naczyniopochodną. Drobne ognisko o obrazie zmiany naczyniopochodnej 2 mm w prawym płacie czołowym. Wskazana kontrola. Nieliczne, umiarkowanie poszerzone przestrzenie okolonaczyniowe istoty bialej płatów czołowych i ciemieniowych oraz u podstawy jąder soczewkowatych. Prawidłowy obraz MR kory mózgowej i jąder podkorowych. Zmian ogniskowych o patologicznym sygnale podnamiotowo nie stwierdza się. W sekwencjach DWI nie stwierdza się cech restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, położony pośrodkowo. Prawidłowy obraz pnia mózgu. Zewnątrzgałkowe odcinki nerwów wzrokowych, skrzyżowanie wzrokowe i pasma wzrokowe w uzyskanym obrazie bez zmian. Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian. Przestrzenie podpajęcze na sklepistościach półkul mózgu o zachowanej szerokości. Po dożylnym podaniu SK nie stwierdza się cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia. Zmniejszona powietrzność komórek podstawy prawego wyrostka sutkowatego ze zwiększeniem ich uwodnienia. W zatoce szczękowej prawej torbiel 8x6mm, poza tym-zatoki oboczne nosa bez zmian.  Wnioski  Drobne ogniska w prawym płacie czołowym- demielinizacyjne / naczyniopochodne.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak interpretować wyniki analizy płynu mózgowo-rdzeniowego?

Badanie płynu mózgowo rdzeniowego, badanie ogólne, wygląd wodojasny, opalizujący po odwirowaniu przejrzysty, pleocytoza 3/3, odczyn Pandyego dodatni, odczyn nonne-apelta słabo dodatni, białko 60.63 mg%,glukoza 3.41mmol/l, chlorki 121 mmol/l,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego stwierdzono dodatni objaw Keringa?

Witam. córka lat 15 w styczniu została przyjęta do szpitala z powodu bólu kończyn dolnych, trudności w chodzeniu. podczas pobytu wykonano badanie na boleriozę i wynik był ujemny. dodatkowo wykonano badania EMG - wynik w granicach normy. badanie przeciwcaił Ebstaina... Witam. córka lat 15 w styczniu została przyjęta do szpitala z powodu bólu kończyn dolnych, trudności w chodzeniu. podczas pobytu wykonano badanie na boleriozę i wynik był ujemny. dodatkowo wykonano badania EMG - wynik w granicach normy. badanie przeciwcaił Ebstaina - Barr wykazało wynik dodatni w klasie IgG. w 3 dobie leczenia w badaniu przez neurologa stwierdzono dodatni objaw Keringa. pobrano płyn mózgowo - rdzeniowy do badania , które potwierdziło rozpozananie zapalenia opon mózgowych. po leczeniu objawy ustąpiły i wypisano do domu. po okresie 4 tygodni objawy się powtórzyły. trudności w chodzeniu , bóle kończyn. ponownie pobyt w szpitalu. zlecono badanie RM z kontrastem głowy, obraz prawidłowy. konsultacja psychologiczna - poprawna.brak zaburzeń.. po ustąpieniu objawów wypisano do domu. po kolejnych 4 tygodniach objawy znowu się powtórzyły. konsultacja neurologiczna - bez odchyleń od normy. wykonano badanie western blot ImG i IgG. w opisie wynik w obydwóch przypadkach: interpretacja negatywna. jedyny" " przy Bolerioza IgG antygen p 41 intensywność 90. proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy takie dolegliwości mogą zagrażać życiu lub zdrowiu?

Dzień dobry. Dziewczyna ma 40 lat, leczy się na epilepsje ale od 12 lat nie miała ataku, spadła kilkanaście metrów w dół a dokładnie sturlała się po zboczu góry. Czy takie dolegliwości mogą zagrażać życiu lub zdrowiu? Czy w całym... Dzień dobry. Dziewczyna ma 40 lat, leczy się na epilepsje ale od 12 lat nie miała ataku, spadła kilkanaście metrów w dół a dokładnie sturlała się po zboczu góry. Czy takie dolegliwości mogą zagrażać życiu lub zdrowiu? Czy w całym opisie są opisane inne dolegliwości które mogą być wynikiem upadku lub rozwijały się wcześniej? Cytuję opis z karty szpitalnej: Konsultacja kardiologiczna. Pacjentka przyjęta do tutejszego oddziału z powodu stłuczenia głowy, wstrząśnienia mózgu, licznych otarc naskórka, stłuczenia powłok jamy brzusznej - konsultacja chirurgiczna: (...) W TK oraz USG jamy brzusznej bez cech uszkodzeń jamy brzusznej. Bez cech wolnego płynu (...) - W opisie wykonanej tomografii komputerowej ślad płynu - dziewczyna neguje dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, duszność, omdlenia, kolatania serca. Wykonano w dniu dzisiejszym badanie echokardiograficzne (EF 65%), wielkość Jan serca w normie, ślad IM, łagodna IT, ślad płynu za ścianą tylną do 4 mm w fazie rozkurczu (fizjologia) (badanie w dokumentacji medycznej). W badaniu podmiotowym nad polami plucnymi szmer pęcherzyków, symetryczny, bez obrzęków obwodowych. EKG-RZ 75/min.Oś serca pośrednia. PQ 160 ms, QT 400 ms. Płytko ujemny załamek T w III. śladowy r w III.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co oznacza ten wynik badania płynu mózgowo-rdzeniowego?

Witam,bardzo proszę o możliwa interpretacje wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego ,Odczyn Pandy'ego dodatni( ),bialko w PMR 69.04 norma(15-45),wodojasny.z gory bardzo dziekuje
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak wyrównać poziomy IGG i IGM?

Witam.Mój pierwszy pobyt w szpitalu styczeń 2017 wyniki-i gg 294 igm 5.39 igg w płynie mózgowo,rdzeniowym 527.Następny pobyt Maj 2017 wyniki igg 261 igm 32.78 płyn igg 367.5 lyme trace igg 1913.61 następny pobyt grudzień 2017 lyme tracę 1834.6.Po każdym... Witam.Mój pierwszy pobyt w szpitalu styczeń 2017 wyniki-i gg 294 igm 5.39 igg w płynie mózgowo,rdzeniowym 527.Następny pobyt Maj 2017 wyniki igg 261 igm 32.78 płyn igg 367.5 lyme trace igg 1913.61 następny pobyt grudzień 2017 lyme tracę 1834.6.Po każdym pobycie 30 dni antybiotyk we wlewie.Badanie kwiecień 18 lyme tarce 1987.5.Liczę się od pięciu lat na temat objawów nie piszę powiem tylko że jakoś funkcjonuję.Jak to dalej leczyć jestem już zmęczony.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ból głowy po zabiegu pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego

Witam 1,5 tygodnia temu miałem wykonany zabieg pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego, do dziś odczuwam bóle w przedniej części głowy, jak długo może się utrzymywać zespół popunkcyjny? czy muszę zgłosić u lekarza??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co oznacza wynik badania PMR?

co może oznaczać badanie PMR: Punkcja płynu mózgowo-rdzeniowego: 1. Neubolerioza – 0 2. Badanie ogólne płynu – glukoza 3,09 mmol/l, białko 0,36 g/l, cytoza 1 3. Cytologia płynu- po kilka zachowanych komórek jądrzastych – limfocytów i nieco rzadziej monocytów – makrofagów ( obraz może sugerować bardzo słaby limfocytarny odczyn zapalny).
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Dlaczego bolą mnie stopy?

Witam, od około 8 tygodni borykam się z bardzo silnymi bólami obu stóp, do tego cxesto odczuwam ból łydek i dretwienie dłoni. WystrasOny udałem się do szpitala gdzie zostałem bardzo dokładnie przebadany neurologicznie, płyn mózgówo rdzeniowy, nerwy i szczegółowe badania... Witam, od około 8 tygodni borykam się z bardzo silnymi bólami obu stóp, do tego cxesto odczuwam ból łydek i dretwienie dłoni. WystrasOny udałem się do szpitala gdzie zostałem bardzo dokładnie przebadany neurologicznie, płyn mózgówo rdzeniowy, nerwy i szczegółowe badania krwii. Lekarz stwierdził lekkie podrażnienie nerwów kończyn i zalecił lek na bóle układu nerwowego pragabalin. Na chwilę obecną czekam na wizytę u ortopedy i naczyniowca ponieważ bóle stóp zrobiły się na tyle silne iż mam problemy z chodzenie. Czy powinienem się wybrać do jakiegoś innego specjalisty na konsultacja. Mam 31 lat, nie pale papierosów, nie pije alkoholu, odzywiam się racjonalnie i bo momentu pojawienia się bólu uprawialem regularnie sport z góry dziękuję za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy wymaz z gardła może wykryć wyciek płynu mózgowej rdzeniowego?

Czy wymaz z gardła może wykryć wyciek płynu mózgowej rdzeniowego ta droga? Czy jest jakaś inna metoda wykrycia jaki płyn ścieka mi po gardle i przez nos,?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Sawicki
Dr n. med. Piotr Sawicki

Czy szum w uchu ma związek z pobraniem PMR?

Dzień Dobry , Miałem wykonywaną punkcję lędźwiową w celu pobrania płynu mózgowego do badania. W trzeciej dobie pojawił się batdzo silny ból głowy ale tylko w pozycji siedzącej bądź stojącej . W 5 dobie po punkcji doszło jednostronne buczenie w... Dzień Dobry , Miałem wykonywaną punkcję lędźwiową w celu pobrania płynu mózgowego do badania. W trzeciej dobie pojawił się batdzo silny ból głowy ale tylko w pozycji siedzącej bądź stojącej . W 5 dobie po punkcji doszło jednostronne buczenie w lewym uchu , uczucie zatkania ucha i jakby gorsze słyszenie. W 6 dobie ból głowy minął natomiast problemy z uchem pozostały w kolejnych dniach. Czy to powód do niepokoju i konsultacji z laryngologiem czy takie objawy mogą utrzymywać się dłużej niż 7 dni od zabiegu ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ta choroba ma związek z bezsennością?

Dzień dobry. Od X.2022 mam silną bezsenność chroniczną (1. nie mogę zasnąć i nie przesypiam przez to czasem nawet minuty do rana, gdy nie biorę leku, 2. zasypiam normalnie, ale utrzymuję sen maksymalnie 3H i muszę brać lek, 3. zasypiam... Dzień dobry. Od X.2022 mam silną bezsenność chroniczną (1. nie mogę zasnąć i nie przesypiam przez to czasem nawet minuty do rana, gdy nie biorę leku, 2. zasypiam normalnie, ale utrzymuję sen maksymalnie 3H i muszę brać lek, 3. zasypiam normalnie, bez leku, ale mam wiele rozbudzeń dłuższych niż 30 min. w nocy) . Nie ma to absolutnie związku z psychiatrią i higieną snu, bo mam idealne warunki do spania, uprawiam też sport. Przyjmuję kwetaplex 25mg i za każdym razem pomaga (daje sen 4-6h), jednak mam po nim powikłania i nie chcę go brać. Jednak kiedy nie wezmę, ryzykuję, że nie zasnę wcale i rano mam silny ból serca, głowy i osłabienie. Chodziłam na grupową terapię psychiatryczną i zrobiło się ze snem jeszcze gorzej. Robiłam mnóstwo badań i wykryto mi w płynie mózgowo-rdzeniowym neuroboreliozę oraz zapalenie opon mózgowych (rozpoznanie A69.2 i G00.8). Poszłam na pół miesiąca na leczenie szpitalne, dostawałam kroplówkę Ceftriakson Multilak. Niestety po wyjściu ze szpitala (24.06) nadam mam silną bezsenność. Pytanie: czy ta choroba nie ma związku z bezsennością czy może trzeba czasu, aż antybiotyk zacznie działać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty