Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 6 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Autyzm: Pytania do specjalistów

Dlaczego 2-latek jeszcze nie mówi?

Syn skończył 2 lat,nie mówi. Mówi tylko mama,tata,baba,AM,gdzie tata,tu. Lubi się przytulać,dopiero zaczął pokazywać palcem,przed tym pokazywał rączka umie budować wieże z klocków,otwierać szafki i wszystko z nich wyjmować,samochody parkujepod np noga jak się z nim bawić,ciągle ciągnie nas za... Syn skończył 2 lat,nie mówi. Mówi tylko mama,tata,baba,AM,gdzie tata,tu. Lubi się przytulać,dopiero zaczął pokazywać palcem,przed tym pokazywał rączka umie budować wieże z klocków,otwierać szafki i wszystko z nich wyjmować,samochody parkujepod np noga jak się z nim bawić,ciągle ciągnie nas za rękę żebyśmy z nim byli,lubi siadać między nogami,lubi wchodzić na łóżka,niskie okna,czasami reaguje na imię czasami nie,czy to może być autyzm? Dodam że urodził się jako wcześniej w 36 tc
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy moje dziecko wykazuje objawy autyzmu?

Dzień dobry. Synek 2,5 roku. Od jakieś czasu mam pewne obawy względem autyzmu, mianowicie synek bardzo mądry potrafi liczyć do 10( rowniez po niemiecku)zna duzo literek( nie cały alfabet) śpiewa piosenki wszystko bardzo szybko zapamiętuje. Mówi bardzo rozbudowanymi zdaniami(... Dzień dobry. Synek 2,5 roku. Od jakieś czasu mam pewne obawy względem autyzmu, mianowicie synek bardzo mądry potrafi liczyć do 10( rowniez po niemiecku)zna duzo literek( nie cały alfabet) śpiewa piosenki wszystko bardzo szybko zapamiętuje. Mówi bardzo rozbudowanymi zdaniami( zaczął mówić zaraz po roczku) był okres że ze szczęścia machał rączkami ale mu minęło. Bardzo lgnie do dzieci, gdy wychodzimy na plac zabaw chcialby podchodzic do wszystkich nawet 10-latkow i sie bawic, niedawno zaczął przygode z przedszkolem. Jednak wydaje mi się że synek nie potrafi bawic sie sam zabawkami( nigdy nie układał ich w szereg, nie budował wież co wiąże sie z autyzmem) ma pełno zabawek jednak większość nawet nie wyciaga. Gdy ogląda bajkę ( bardzo mało) albo czasami czymś sie zainteresuje nie reaguje na imię a czasami gdy wydaje mu się polecenia specjalnie nie reaguje. Nie wiem czy to moja nadopiekuńczość czy to że od malutkiego raczej czytaliśmy książeczki, ogólnie bawiliśmy się nimi, oglądaliśmy, cały czas razem nie pozostawiałam synka "samego sobie" sprawilo że tak mało sie bawi sam. Pani w przedszkolu stwierdziła że czasami musi do niego 2-3 razy powtórzyć bo nie reaguje na imię. Przepraszam za chaotyczny post. Czy to może być autyzm?
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy to może być na przykład oznaka autyzmu?

Dzień dobry Moja córka ma roczek chodzi sama, je bardzo ładnie powiedzmy ze wszystko, jest bardzo ciekawa świata , zabawkami bawi się w sposób w jaki powinna. Córka reaguje na imię jeżeli ja do niej mówię czasami ale rzadko jak... Dzień dobry Moja córka ma roczek chodzi sama, je bardzo ładnie powiedzmy ze wszystko, jest bardzo ciekawa świata , zabawkami bawi się w sposób w jaki powinna. Córka reaguje na imię jeżeli ja do niej mówię czasami ale rzadko jak inne osoby. Najbardziej martwi mnie to ze nie obserwuje ludzi jak podchodzą do niej do wózka dosłownie spojrzy na sekundę i odwróci wzrok. Nie obserwuje ludzi a jeżeli nawet czasami spojrzy to dosłownie na sekundę. Córka lubi się przytulać nie ma problemu w pielęgnacji codziennej. Bardzo martwi mnie jej ignorancja osób wszystkich po za mną. Proszę o poradę czy to może być oznaka autyzmu czy to przez to ze córka ma bardzo mały kontakt z innymi ludźmi zazwyczaj jest cały czas ze mną .
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Karowicz
Mgr Anna Karowicz

Jak poprawić rozwój dziecka?

Szanowny Panie Doktorze, zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w sprawie przyczyn zaburzeń rozwoju mojego dziecka. Dziecko jest dwujęzyczne (polski i niemiecki, mieszkało w dwóch krajach obecnie przebywa w Niemczech). Po urodzeniu stwierdzono obustronną dysplazję stawów biodrowych 4 w... Szanowny Panie Doktorze, zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w sprawie przyczyn zaburzeń rozwoju mojego dziecka. Dziecko jest dwujęzyczne (polski i niemiecki, mieszkało w dwóch krajach obecnie przebywa w Niemczech). Po urodzeniu stwierdzono obustronną dysplazję stawów biodrowych 4 w skali Grafa – opóźnione chodzenie, mała ruchliwość. W wieku 2,5 roku stwierdzono niedoczynność przytarczyc spowodowaną obecnością genu Gynas (nie stwierdzono genetycznie syndromu). Dodatkowo niedoczynność tarczycy wykryta w 2,5 roku. Przyjmuje wapń, witaminę D3 i L-thyroxin. Trzykrotny pobyt w szpitalu, zabiegi pod narkozą. Do czwartego roku życia nie mówiła, rozwój mowy rozwinął się w języku niemieckim, po polsku nie tworzy jeszcze zdań, czasami krótkie- pobyt w Polsce od 18 do 42 miesiąca. Obecnie wyniki badań są w normie, jednak rówieśnicy wyprzedzają ją rozwojem motorycznym, mowy i intelektualnym (trudności w uczeniu się szczególnie z matematyki – obecnie uczęszcza do 1 klasy szkoły podstawowej, problemy z koncentracją). Dziecko jest bardzo nieśmiałe, lękliwe, problemy z ubieraniem się, otwiera się tylko w domu. Nie stwierdzono niepełnosprawności, autyzmu i mutyzmu, brak konsultacji neurologicznej. Chciałabym zadać pytanie czy zaburzenia rozwoju są spowodowane genem Gynas czy dysplazją stawów biodrowych? Jakie zaburzenia mogą jeszcze wystąpić? Czy jest możliwe osiągnięcie wyższego poziomu intelektualnego i motorycznego ( rehabilitacja jest prowadzona od urodzenia)? Serdecznie pozdrawiam

Czy nowy psychiatra może nam podważyć tę diagnozę?

Witam. Córka w wieku 2,5 lat po obserwacji przez wielu specjalistów na wizycie u psychiatry dostała diagnozę autyzmu wczesnodziecięcego. Dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności. W tej chwili córka ma 4 lata i nam się ono kończy i staramy się o jego... Witam. Córka w wieku 2,5 lat po obserwacji przez wielu specjalistów na wizycie u psychiatry dostała diagnozę autyzmu wczesnodziecięcego. Dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności. W tej chwili córka ma 4 lata i nam się ono kończy i staramy się o jego przedłużenie. Do tego potrzebna nam opinia psychiatry, niestety nie możemy już chodzić do tej, która postawiła diagnozę. I tu pytanie czy nowy psychiatra może nam podważyć tą diagnozę? Oczywiście całą dokumentację badań specjalistów posiadamy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Kamila Bryłka
Lek. Kamila Bryłka

Czy 11-miesięczne dziecko ma objawy autyzmu?

Witam, jestem mama 11 miesięcznego chłopca, bardzo się boje o jego zdrowie i o to czy nie ma on autyzmu, chłopiec raczej pogodny, reaguje na imię i uśmiecha się jednak jego kontakt wzrokowy z innymi ludźmi jest rzadki, bardzo... Witam, jestem mama 11 miesięcznego chłopca, bardzo się boje o jego zdrowie i o to czy nie ma on autyzmu, chłopiec raczej pogodny, reaguje na imię i uśmiecha się jednak jego kontakt wzrokowy z innymi ludźmi jest rzadki, bardzo szybko skupia wzrok na czymś innym, syn bardzo fascynuje się kołami, ciagle się nimi bawi i kręci je , dodatkowo syn nie powtarza np brawo, papa, miał moment ze nauczyliśmy go brawo jednak robił to tyljo w krzesełku do karmienia gdy dostał jedzenie, syn nie wskazuje przedmiotów ale wodzi wzrokiem gdy coś pokazuje, czy mogę podejrzewać autyzm ?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy ten lek podaje się dzieciom?

Witam, U syna zdiagnozowano zapalenie płuc. Dostał antybiotyk Augmentin ES. Dodatkowo lekarz przepisał suplement /lek neuraxBiotic Spectrum. Nie pomyślałem, aby się go spytać na co to jest. Wyczytałem w internecie że przepisuje się go dla dzieci że spektrum autyzmu... Witam, U syna zdiagnozowano zapalenie płuc. Dostał antybiotyk Augmentin ES. Dodatkowo lekarz przepisał suplement /lek neuraxBiotic Spectrum. Nie pomyślałem, aby się go spytać na co to jest. Wyczytałem w internecie że przepisuje się go dla dzieci że spektrum autyzmu, ale u naszego syna nigdy nic takiego nie stwierdzono. Czy można bezpiecznie go podać dziecku jako probiotyk?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy powinniśmy zdiagnozować syna pod kątem spektrum autyzmu?

Dzień dobry, Zastanawiamy się czy powinniśmy zdiagnozować syna pod kątem spektrum autyzmu. Z synem ogólnie od zawsze był słaby kontakt wzrokowy, można rzec że nie ma go do dzisiaj albo występuje rzadko (aktualnie ma 3.5 roku). Tak na prawdę zaczął... Dzień dobry, Zastanawiamy się czy powinniśmy zdiagnozować syna pod kątem spektrum autyzmu. Z synem ogólnie od zawsze był słaby kontakt wzrokowy, można rzec że nie ma go do dzisiaj albo występuje rzadko (aktualnie ma 3.5 roku). Tak na prawdę zaczął mówić około 5msc temu ale zauważyliśmy, że syn tylko powtarza zasłyszane w książkach teksty, powtarza zdania domowników, które mu przypadną do gustu. Nie mówi sam z siebie np. "Mamo lubię Jabłka," nie ma z nim dialogów. Ja coś do niego mówię np. Idziemy na spacer? A on na to "idziemy na spacer?" potrafi powtarzać fragmenty bajek bez kontekstu, przyczyny.. tak po prostu nagle. Syn ma dziwne nawyki (czajnik musi stać na kuchence na określonym palniku, książki muszą być ułożone w rzędzie, zawsze w tej samej kolejności tytułów, samochody zawsze ułożone tak samo, samochód ma prowadzić tylko ojciec, ojciec nie może wyjść z domu, zniknąć z jego oczu..jego zabawy są powtarzalne a każde odstępstwo od normy kończy się ogromnym płaczem, i krzykiem. Syn codziennie biega tam i z powrotem z otwartymi ustami, w akcie ekscytscji podskakuje trzepiąc rękoma na wysokości miednicy. Zauważyłam, że nie bawi się w zabawy naśladowcze, nigdy się w nie nie bawił nie wiedział jak w nich uczestniczyć. Jest bardzo głośnym dzieckiem, krzykliwym, płaczliwym. Nie lubi gdy się odkurza, kosi trawę. Czy powinniśmy go zdiagnozować?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem po otrzymaniu takiej diagnozy?

Mam syna który ma 14 lat. Od wielu lat uczęszczałam z nim na zajęcia z SI, biofeedback i wszystko co poradnia zaproponowała na zaburzenia SI. Skontrolował syna ponieważ idzie do liceum, test ADOS- syn ma autyzm. Jest mądrym i... Mam syna który ma 14 lat. Od wielu lat uczęszczałam z nim na zajęcia z SI, biofeedback i wszystko co poradnia zaproponowała na zaburzenia SI. Skontrolował syna ponieważ idzie do liceum, test ADOS- syn ma autyzm. Jest mądrym i oczytanym chłopcem, grzecznym i obowiązkowym. Czy wcześniej nikt tego nie mógł odkryć. Ja tetaz tak świadomemu dziecku pomóc? Jak z nim rozmawiać? On już zadaje mądre pytania nie ukryje tego. Psycholog kazała poczytać w necie i poszukać zajęć. Ale jakie dla nastolatka? Pomóc dla rodziców w tej sytuacji, mi się świat zawalił, nie wiem co robić.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Balcerzak
Mgr Katarzyna Balcerzak

Czy to pomoże na tę agresję?

Córka adhd i autyzm. Każdy wiekszy smutek zamienia w wielką złość, agresje. Chodzi na terapie i to nie jedną. W domu nikt nie jest agresywny. Już nie mam pomysłu jak temu zaradzić jak ją nauczyć. Ciagle tłumaczę, sami w... Córka adhd i autyzm. Każdy wiekszy smutek zamienia w wielką złość, agresje. Chodzi na terapie i to nie jedną. W domu nikt nie jest agresywny. Już nie mam pomysłu jak temu zaradzić jak ją nauczyć. Ciagle tłumaczę, sami w konflikcie nie krzyczymy ani się nie bijemy przecież z mężem. Jestem już wykończona… Psychiatra chce zapisać rispolept, czy to pomoże?

O czym może świadczyć opóźnienie w rozwoju mowy u mojego dziecka?

Witam, mój syn ma 2 lata i 10 miesięcy. Bardzo martwię się o jego mowę. Mało mówi zdaniami składającymi się z 2-3 słów. Mówi mama, jaka( tata) , babi, piju piju (na picie ), mama bum bum ijo (mama pojechała... Witam, mój syn ma 2 lata i 10 miesięcy. Bardzo martwię się o jego mowę. Mało mówi zdaniami składającymi się z 2-3 słów. Mówi mama, jaka( tata) , babi, piju piju (na picie ), mama bum bum ijo (mama pojechała po jajko niespodzianke) itp. ogólnie naliczyłam około 50slow i jakieś 10 zdań. Przyszło mi do głowy że może ma autyzm i ta myśl spędza mi sen z powiek. Oczywiście wybierzemy się do specjalisty, ale już teraz mega się tym stresuje. Ogólnie syn reaguje na polecenia, wyrzuci np papierek do śmieci czy przyniesie misia, odnośnie wołania go po imieniu to częściej reaguje niż nie, bawi się z tatą w chowanego, wskazuje palcem jak czegoś chce, hałas nie stanowi dla niego problemu, często bawi się sam (nie ma rodzeństwa czy innych dzieci w pobliżu, nie chodzi jeszcze do przedszkola ), lubi kiedy jest dużo ludzi , zaczyna wtedy dokazywać, tańczyć itp. Zastanawiam się czy może to przez telewizję i bajki nie nauczył się mówić jak na trzylatka. Ograniczamy mu teraz tv i telefon ale dużo tego oglądał z czego nie jestem dumna. Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o cechy autyzmu ? I jak pomóc w rozwoju mowy?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jakie zaburzenie psychiczne mogę mieć?

Witam. Chciałam się poradzić. Od pewnego czasu jestem rozdrażniona, często płacze, unikam ludzi. Wychodzę z domu tylko wtedy gdy naprawdę muszę, są momenty, że boję się każdego dźwięku w domu, od razu się wzdrygam. Żeby umówić siebie czy syna do... Witam. Chciałam się poradzić. Od pewnego czasu jestem rozdrażniona, często płacze, unikam ludzi. Wychodzę z domu tylko wtedy gdy naprawdę muszę, są momenty, że boję się każdego dźwięku w domu, od razu się wzdrygam. Żeby umówić siebie czy syna do lekarza zbieram się nawet dwa tygodnie żeby zarejestrować wizytę telefonicznie, nie patrzę ludziom w oczy. W sytuacji stresowej trzęsą mi się ręce a czasami i całe ciało mi chodzi. Myślę o usunięciu całkiem Facebooka żeby nie kontaktować się z ludźmi. Zwyczajnie nie umiem już pisać z ludźmi. Jestem w trakcie rozwodu a z synem chodzę po lekarzach bo podejrzewają autyzm. Poszłabym do psychologa czy psychiatry ale mnie nie stać na wizytę. W czasach gimnazjum jeździłam do psychiatry bo nie wychodziłam w ogóle z domu. Stwierdził u mnie fobie społeczną i depresję. Zauważyłam też że czasami mam zachowania jak przy nerwicy natręctw. Irytuje mnie też mlaskanie, stukanie, pukanie. Stresuje się gdy ktoś dzwoni domofonem. Bardzo dużo czytam. Co mam zrobić żeby sobie pomóc. Chce być zdrowa dla siebie i syna.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy te objawy u 3-latki sugerują autyzm?

Dzień dobry, Moja 3-letnia córka ma zaburzenia rozwojowe. Mówi wybiórczo pojedyncze słowa,utrzymuje bardzo krótko kontakt wzrokowy,nie reaguje na polecenia. Chętnie je wszystko,śpi spokojnie. Nie jest skupiona na monotonnej zabawie nie mającej sensu. Czasem ciągnąć członków rodziny za rękę zaprasza do... Dzień dobry, Moja 3-letnia córka ma zaburzenia rozwojowe. Mówi wybiórczo pojedyncze słowa,utrzymuje bardzo krótko kontakt wzrokowy,nie reaguje na polecenia. Chętnie je wszystko,śpi spokojnie. Nie jest skupiona na monotonnej zabawie nie mającej sensu. Czasem ciągnąć członków rodziny za rękę zaprasza do zabawy i gdy czegoś chce to woła "chodź". Nie używa zwrotów mama,tata,daj(zamiast tego mówi proszę),masz(zamiast tego mówi dziękuję) Mamy problem z odpieluchowanie,ponieważ córka chowa się po kątach za potrzebą,denerwuje się gdy się zniczy,ale na nocnik nie chce siadać. Byłam w poradni psychologiczno-pedagogicznej jednak logopeda nie zauważył problemów pod tym kątem,ponieważ córka mówiła inne pojedyncze slowa,a pedagog zrobiła wywiad i dostrzegła,że córka nie chce nawiazywac kontaktu z nikim. Zasugerowano mi ,że może to być autyzm. Za 2 tygodnie mamy jeszcze wizytę u psychologa. Chciałam zapytać czy fakt,że córka miała praktycznie od 3 miesiąca życia styczność z telewizją i bajkami,które lecą do tej pory mogły wpłynąć na jej rozwój. Miała włączane bajki z 3 kanałów TV dla dzieci,które są puszczane do tej pory. Potrafi nawet nieoczekiwanie odtworzyć z nich scenki . Postanowilam całkowicie zrezygnować z telewizji w naszym domu. Córka nie zareagowała nerwowo. Zaczęła chętniej bawić się zabawkami. Nawet zaczyna reagować na zabawy typu a kuku. Mam wrażenie,że zaczyna dostrzegać ludzi. Proszę o opinię

Czy moje 9-miesięczne dziecko może mieć objawy autyzmu?

- [ ] Witam, jestem mama 9 mc córeczki. Chciałam zapytać o kontakt wzrokowy. Córka będąc malutka do ok 5 mc patrzyła mi w oczy jak nachyliłam sie nad nią dotykała twarzy itd. Od kiedy nauczyła sie turlac, pełzać i... - [ ] Witam, jestem mama 9 mc córeczki. Chciałam zapytać o kontakt wzrokowy. Córka będąc malutka do ok 5 mc patrzyła mi w oczy jak nachyliłam sie nad nią dotykała twarzy itd. Od kiedy nauczyła sie turlac, pełzać i jest zainteresowana wszystkim w domu mogę pomarzyć o wpatrywaniu sobie w oczy wszystko ja interesuje do okola. Z córka kontakt wyglada tak, ze jak sie bawi i ja zawołam to spojrzy na mnie czasem z usmiechem czasem bez i wraca do zabawy, kolejna sytuacja to np chce żeby ja zabrać na rece to wyciąga raczki i wtedy patrzy albo np jak uda sie jej podciągnąć do stania i stoi to wtedy patrzy czy my patrzymy jak to sie jej udało :) tak samo jak ktoś inny ma ja na rękach i chce do mnie iść to tez patrzy wyciągając raczki. Ale to na zasadzie spojrzeń. Dłuży kontakt tylko podczas zabawy na przewijaku po kąpieli wtedy bawię sie jej rączkami i patrzy i sie śmieje. W ciągu dnia jest zainteresowana pełzaniem, zabawa, gmeraniem wszędzie, psem itd. i tylko są krótkie spojrzenia. Córka jest wesoła , uśmiechnięta, lubi zabawę w a kuku (wtedy tez patrzy w oczy podcza stek zabawy cały czas akurat) lubi nowe zabawki, lubi książeczki oglądać i patrzy jak coś wskaże palcem. jak pokaże gdzie nacisnąć żeby był dziwek to powtórzy. Lubi uderzać grzechotkami, zrzucać coś itd szczególnie jedzenie psu żeby zjadł i ma wtedy niezła zabawę. Mówi mamama, bababa, bam, bła, eje, ała itp. Na widok taty lub babci macha rączkami z radości i usmiechem. Jak jestem w innym pomieszczeniu i mówię do niej to wie w która stronę pełzać do mnie. Ale nie naśladuje jeszcze papa, brawo itp. ogolnie wydaje mi sie ze rozwija sie ok tak uważam, tylko ten kontakt wzrokowy martwię sie czy nie zbyt mały. Dużo naczytałam sie o autyzmie :(
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Kamil Kamiński
Mgr Kamil Kamiński

Czy 11-mięsięczne niemowlę rozwija się prawidłowo?

Jestem mamą obecnie 11-miesiecznej dziewczynki. Fizycznie rozwija się zupełnie prawidłowo. Martwię się jednak niektórymi jej zachowaniami. Reaguje na swoje imię, ma bogatą mimikę, odwzajemnia uśmiech, nawiązuje kontakt wzrokowy, zaczyna pokazywać rzeczy paluszkiem i mówić pierwsze sylaby typu ,,tata, baba, czasem... Jestem mamą obecnie 11-miesiecznej dziewczynki. Fizycznie rozwija się zupełnie prawidłowo. Martwię się jednak niektórymi jej zachowaniami. Reaguje na swoje imię, ma bogatą mimikę, odwzajemnia uśmiech, nawiązuje kontakt wzrokowy, zaczyna pokazywać rzeczy paluszkiem i mówić pierwsze sylaby typu ,,tata, baba, czasem mama". Zauważyłam, że od jakiegoś czasu zgina paluszki u prawej ręki dotykając czy ,,strzelając" z prawego ucha. Wydało mi się to dziwne z racji tego, że nie ma to związku z ząbkowaniem ani zapaleniem ucha. Wygląda to trochę jak jakiś dziwny nawyk albo może sposób na zdenerwowanie, nie mam pojęcia. Poza tym, podczas zabawy zdarza jej się machać energicznie całymi rękami góra-dół. Wydaje mi sie że to sposób na okazanie emocji, ale gdzieś z tyłu głowy boje się czy to nie pierwsze objawy ze spektrum autyzmu. Proszę o poradę, czy jest się czym martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Aniceta Kijewska
Mgr Aniceta Kijewska

Czy to mogą być objawy autyzmu u 3-latka?

Witam Mój synek ma 3 lata. Jest bardzo uśmiechniętym dzieckiem, kochającym ludzi, trzymającym kontakt wzrokowy. Żywe srebro. Rozwija się prawidłowo. Mam tylko jedną obawę. W momencie jak się ekscytuje to skacze i trzepocze rękami, a czasem jak nie trzepocze rękami... Witam Mój synek ma 3 lata. Jest bardzo uśmiechniętym dzieckiem, kochającym ludzi, trzymającym kontakt wzrokowy. Żywe srebro. Rozwija się prawidłowo. Mam tylko jedną obawę. W momencie jak się ekscytuje to skacze i trzepocze rękami, a czasem jak nie trzepocze rękami to przebiera palcami. Zdarza mu się też biegać przy ścianie lub zywopłocie i patrzeć jakoś tak bokiem. Czy to mogą być objawy autyzmu? Synek od zawsze jest bardzo kontaktowym dzieckiem, lubi dziecki, jak coś chce to pokazuje palcem i łapie kontakt wzrokowy. Martwię się, więc proszę o pomoc.

Czy leki dostały się do mojego organizmu?

Dzień dobry. Pracowałam przez pół roku jako pielęgniarka przy rozkładaniu leków, w tym dużych ilości kwasu walproniowego i szeregu leków antydepresyjnych, jak i również internistycznych. Cześć z tych leków była przeze mnie kruszona dla pacjentów, czułam wyraźnie ich zapach... Dzień dobry. Pracowałam przez pół roku jako pielęgniarka przy rozkładaniu leków, w tym dużych ilości kwasu walproniowego i szeregu leków antydepresyjnych, jak i również internistycznych. Cześć z tych leków była przeze mnie kruszona dla pacjentów, czułam wyraźnie ich zapach podczas kruszenia. Czy jest szansa ze jakakolwiek cześć tych leków dostała się do mojego organizmu w ten sposób? Jeżeli tak, to jaki jest bezpieczny okres, w którym mogę bez obaw zacząć starać się o ciaze? Dodam, iz mam swiadomosc, ze wymienione leki maja udowodnione działanie szkodliwe, min wystąpienie u dziecka spektrum autyzmu.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy możliwy jest u mnie autyzm?

Czy mogę mieć autyzm kobiecy? Oto moje objawy: - silne zamartwianie się sytuacjami społecznymi, martwienie się na kilka dni lub tygodni przed wydarzeniem - katastrofizowanie - rozpamiętywanie po fakcie rzeczy które w mojej opinii poszły źle - unikanie sytuacji społecznych... Czy mogę mieć autyzm kobiecy? Oto moje objawy: - silne zamartwianie się sytuacjami społecznymi, martwienie się na kilka dni lub tygodni przed wydarzeniem - katastrofizowanie - rozpamiętywanie po fakcie rzeczy które w mojej opinii poszły źle - unikanie sytuacji społecznych - obawy że się ośmieszę w syt. społ. - czasami czerwienienie się w syt. społ. - biegunka przed wydarzeniem - drżenie w syt. społ. - trudności z möwieniem w syt. społ. - czasami głośne bicie serca w syt. społ. - strach przed byciem ocenianą przez innych lub upokorzeniem na ich oczach - przesadna koncentracja na tym co robię i mówię w syt. społ. - surowa samoocena - pustka w głowie w syt. społ., niemożność wymyślenia co powiedzieć - unikanie kontaktu wzrokowego - kompleks niższości, uczucie nieprzystosowania, wstyd - częste wspominanie nieprzyjemnych syt. społ. z przeszłości - unikanie wykonywania różnych czynności przy innych, np. jedzenia w miejscach publicznych - poczucie zagrożenia w syt. społ. - postrzeganie sytuacji jako bardziej groźnych niż są w rzeczywistości, przejmowanie się rzeczami które u innych nie wzbudzają niepokoju - trudności z koncentrają i uwagą - niemożność pozbycia się zmartwień - trudności ze snem - drażliwość, nerwowość, myślenie za dużo, trudności ze zrelaksowaniem się - zmęczenie, osłabienie, obniżona energia i motywacja - napięcie mięśni - biegunka, zaparcia, bóle brzucha - skurcze - świąd - spocone dłonie - łatwo mnie przestraszyć - suchość w ustach - dyskomfort na skórze w różnych częściach ciała, głównie na dekolcie i okolicach, ale też czasem na całym ciele, te miejsca są wtedy wrażliwe na dotyk, czasem dochodzi do tego lekkie kłucie na skórze dekoltu - brak kontroli nad emocjami, impulsywność - strach że zaraz coś mi się stanie gdy czuję się dziwnie, zaniepokojenie - mocne trudności z oddychamem - flegma, kaszel, kichanie - zgaga, czasem trudności z przełykaniem - perfekcjonizm - natrętne myśli - problemy z pamięcią, powolność w myśleniu, obniżenie sprawności intelektualnej, kłopoty z jasnym myśleniem - obniżenie apetytu - napięciowe bóle głowy - niskie poczucie własnej wartości - złe samopoczucie, smutek, obniżony nastrój - pesymizm, złość, frustracja, poczucie beznadziejności, poczucie winy, irytacja - utrata zainteresowania rzeczami które kiedyś cieszyły, obniżone odczuwanie przyjemności - trudności w podejmowaniu decyzji - ograniczenie aktywności życiowej, trudności w podejmowaniu różnych czynności, np. ubranie się czy umycie - podejrzliwość wobec innych - wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, wiem że to nieprawda ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego - trudności w adekwatnym nazwaniu tego co czuję - fantazjowanie - uczucie że wszystko wokół staje się zbyt wyraźne, przez co trudno się skupić, to uczucie znika po jakimś czasie

Czy można w ciąży stosować Mirtor?

Czy Mirtor 15 można przyjmować w trakcie ciąży? Przyowalam go w 3.4.5 tyg ciąży dziecko jest Badane pod kątem autyzmu oraz upośledzenia umysłowego nie posiada jednego paliczka ma przekupka pępkowa oraz jedno mniejsze jądro. Czy przyjmowanie leku mogło mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka oraz jego wady w rozwoju?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jaki lekarz stwierdzi zaburzenia rozwojowe u dziecka?

Witam syn znajomej w moim przekonaniu ma jakieś zaburzenia rozwojowe, ma 20 msc nie chodzi, nie mówi, nie komunikuje swoich potrzeb, nie pokazuje np palcem, ma problemy w połykaniu, strasznie się ślini. Ogólnie od maleńkiego jest płaczliwy źle sypia. Do... Witam syn znajomej w moim przekonaniu ma jakieś zaburzenia rozwojowe, ma 20 msc nie chodzi, nie mówi, nie komunikuje swoich potrzeb, nie pokazuje np palcem, ma problemy w połykaniu, strasznie się ślini. Ogólnie od maleńkiego jest płaczliwy źle sypia. Do jakiego specjalisty się udać? Co to może być jakiś autyzm czy coś w podobie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty