W jakim kierunku wykonać badania przy takich dolegliwościach?

Na co mogą wskazywać takie badania? Do jakiego lekarza się udać? W którym kierunku iść, jakie badania? Jestem kobietą, 18lat, lekka nadwaga, stwierdzona insulinoopornosc i pcos. Często mam problemy z nerkami, ostatnio stwierdzono piasek. Biorę metformax, jednak przy badaniach nie brałam przez jakiś czas ani nie stosowałam diety. Proszę mi poradzić w którą stronę mam iść. Mam dodatkowe objawy niezwiązane z powyższymi chorobami a mimo brania leków dalej ogranizm mi szaleje. (Badania rok temu) ft4 0.83 (0.8-1.8) tsh 1.27 (0.4-4.0) wit. D 26.6 (stężenie subotymalne 20-30) glukoza na czczo 79.4/po 1h 79.4/po 2h 83.3 mg/dl insulina na czczo 10.8/ po 1h 38.6/ po 2h 42.1 ulU/mL prolaktyna pojedynczo 6.82 (przed menuopauza 2.7-19.7) Androstendion 524 (f.folikularna- 90-300) DHEAs 2417.0 ng/ml (ucielam wartości referencyjną ale doktor mówiła ze podwyższone mam) E2 25.6 (pierwsza faza cyklu 25-100) fsh i lh pośrodku normy testosteron 983.0 H (<950) Badania teraz: sód 139 (135-147) potas 4,3 (3.9-5.2) tsh 3 gen. 2.22 (0.51-4.3) ft4 13,5 (12.6-21) [M31] kortyzol godz. 10 20,63 (rano 6.02-18.4) [O18] p-ciała p/tyreoglobulinie 19.04 (<115) Objawy: Okres od 10lat, nigdy nie był regularny, najczesciej co 4-7miesiecy, raz pare dni, raz 2tygodnie ciągłe, raz lekki, raz obfity ale pod koniec tego lipca przez 2 miesiące miałam co 1-1,5tygodnia przez pare dni, raz obfity, raz sredni. Jem cały czas to samo i raz stoi waga, raz w przeciągu 2tygodni mogę przytyć pare kilo. Pod opieka dietetyczka, która miała wszystkie moje badania i zmieniałyśmy wiele razy diete z mysla ze może nie działa, w ciągu roku schudłam tylko 4kg. Czasami z rana czuje się jakbym była pijana (niski cukier) po wysiłku fizycznym cała się trzęsę, glownie ręce, nogi jak z galarety. Nogi i stopy mam lodowate mimo ogrzewania ich pod kołdra w skarpetach, nawet w lato. 3 lata temu nagle moja skóra stała się sucha i żadne kremy jej nie ratują (nie jest odwodniona, tylko wysuszona od wewnątrz) jestem osłabiona, dużo spie, malutkiego psa nie mogę trzymać dłużej niż 2minuty bo robi mi się czarno przed oczami. Przy kąpieli w gorącej wodzie prawie mdleje (tylko od razu wychodze i nogi i ręce do góry i się udaje bez mdlenia chyba) mam zaparcia, nawet jak miałam diete żeby mieć biegunkę, raz przyjeżdżała do mnie przez to karetka. Ostatnio mam biegunkę połączona z zaparciem (jakkolwiek to brzmi) nagle dostaje parcia do łazienki ale nie mogę się załatwić do konca, a to co wyproznie jest biegunką, resztę czuje jakby było zatwierdzeniem. Czasami jak na sile z mordęgą się wypróżnienie to powstaje zbity stolec z mała ilością krwi. Pocę się nawet jak czuje ze mi zimno. Jak całe życie nie miałam trądziku (oprócz małej kaszki na czole) tak od roku powoli mi się zwiększa, zaczęło się od trądziku tylko w okolice okresu a teraz od około 3miesiecy nic mi nie schodzi i ciagle mam trądzik (na pewno nie kwestia dojrzewania bo jak wspomniałam okres mam od 10lat i wszystkie objawy dojrzewania już przeszłam) problemy z koncentracja i ogromne problemy z pamięcią (nie pamietam nic z dzieciństwa, dojrzewania, podstawówki, gimnazjum, jedynie pare wspomnień, tak samo jest z liceum 1 i 2 (obecnie jestem w 3 klasie) nie pamietam co robiłam tydzień temu, pamięć bardzo krótkotrwała mam dobrą (mogę nauczyć się słówek w 10minut i pamietam przez pierwsze pare dni) i ostatnio bardzo spuchła w okolicy twarzy, szyi i brzucha. Jak zawsze tyłam po całości (tak mi się wydaje) to od jakiegoś roku najbardziej w okolicy brzucha, twarzy, wysoko w udach. Jelita tez mi wariują, lekarz rodzinny stwierdził zespół drażliwego jelita. Pewnie o czyms zapomniałam ale większość wydaje mi się ze wymieniłam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za przesłane pytanie. Bardzo Pani współczuję tak dużych problemów ze zdrowiem, mogę się tylko domyślać, jak trudne może być codzienne funkcjonowanie przy tylu dolegliwościach.

Pani sytuacja zdrowotna jest bardzo skomplikowana i niestety nie jesteśmy w stanie Pani zdiagnozować przez Internet. Powinna Pani jak najszybciej znaleźć się pod opieką dobrych specjalistów – przede wszystkim endokrynologa i ginekologa, a najlepiej lekarza łączącego obie te specjalizacje.

Myślę, że wykonanych badań ma już Pani spory komplet. Na pewno należy wykonać aktualną morfologię krwi z wykluczeniem ewentualnego stanu zapalnego w organizmie (OB, CRP) i anemii (żelazo, ferrytyna) oraz badanie moczu, a także powtórzyć panel badań tarczycowych (TSH, fT3, fT4, przeciwciała antytarczycowe).

Niepokojące są u Pani podwyższone wyniki androgenów (androstendionu, DHEA-S, testosteronu), a także kortyzolu. Hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów płciowych, może być związany ze stwierdzonym u Pani zespołem policystycznych jajników (PCOS), ale (wraz z podwyższonym poziomem kortyzolu) może także świadczyć o zaburzeniach pracy nadnerczy. Niestety, wszystkie te zaburzenia hormonalne (wraz z insulinoopornością) często ze sobą współwystępują, dlatego powinny być leczone całościowo, najlepiej przez ginekologa-endokrynologa.

Teraz kluczowe dla Pani jest znalezienie kompetentnego specjalisty, który pogłębi diagnostykę nadnerczy oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. W międzyczasie proszę wrócić do regularnego przyjmowania metforminy i diety opartej o niski indeks glikemiczny. Nawet, jeśli nie uda się Pani schudnąć, to ustabilizowanie poziomu cukru we krwi bardzo poprawi Pani samopoczucie, tolerancję wysiłku, doda energii.

Przy tego typu zaburzeniach niezwykle ważny jest regularny i zdrowy tryb życia, więc proszę koniecznie zadbać o dobry sen i odpoczynek oraz lekką aktywność fizyczną w miarę możliwości. Na problemy z układem pokarmowym polecam Pani dobrą i długotrwałą probiotykoterapię (najlepiej pod okiem Pani dietetyczki), ponieważ to właśnie zachwianie prawidłowej flory bakteryjnej jelit jest jedną z najczęstszych przyczyn tzw. zespołu jelita drażliwego.

Zachęcam też do lektury artykułów z tej tematyki w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/hiperandrogenizm

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Życzę Pani, by spotkała Pani na swojej drodze lekarzy, którzy skutecznie Pani pomogą. Dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.