Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 5 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zabiegi rehabilitacyjne: Pytania do specjalistów

Co może znaczyć mój ból po uderzeniu się w kość ogonową?

Witam. Mam 18 lat. W sierpniu 2018 uderzyłem się lekko w kość ogonową. Ból po stłuczeniu przez kilka minut ustał. Z tygodnia na tydzień ból okolicy kości ogonowej coraz bardziej się powiększał do takiego stopnia że się nie da... Witam. Mam 18 lat. W sierpniu 2018 uderzyłem się lekko w kość ogonową. Ból po stłuczeniu przez kilka minut ustał. Z tygodnia na tydzień ból okolicy kości ogonowej coraz bardziej się powiększał do takiego stopnia że się nie da wytrzymać. Bez przerwy, codziennie muszę brać leki, ponieważ nie potrafię normalnie funkcjonować. Wykonałem zlecone przez ortopede badanie tomografii komputerowej oraz rezonans magnetyczny, nic nie wykryło. Mialem wykonane 30 zabiegów rehabilitacyjnych, a konkretnie laser jonofereza magnetronic, nie pomogło. Byłem również u znajomego rehabilitanta robił mi terapię gwoździami oraz przystawial pijawki. Gwoździe na dzień dawały ulgę, później znowu to samo. Zauważyłem że gdy zacząłem sobie wygrzewac to miejsce, działało to kojąco na ból, lecz gdy chodzę, stoję, coś robię znów zaczyna boleć. Zauważyłem również, że gdy leżę przez dłuższy czas i wstanę wtedy ten ból jest największy, nie da się wytrzymać, ale po kilku sekundach robi się mniejszy, jakby krew spływała czy ciśnienie się wyrównywało. 10 stycznia dostałem zastrzyk z diprophosu, ale prawie wcale nic nie pomógł. Muszę brać leki, one jedyne ten ból tłumią. Nie wiem co robić, po prostu się już załamuje, proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Czy rehabilitacja przy zerwaniu mięśnia jest wskazana?

Bardzo proszę o poradę ortopedyczną. W badaniu MR barku prawego (sprzed dwóch tygodni) stwierdzono m.in. znacznego stopnia naderwanie włókien więzadła kruczo-ramiennego, naderwanie części górnej brzuśca mięśnia podłopatkowego (przy zachowaniu ciągłości ścięgna i jego przyczepu) oraz znacznego stopnia naderwanie lub całkowite... Bardzo proszę o poradę ortopedyczną. W badaniu MR barku prawego (sprzed dwóch tygodni) stwierdzono m.in. znacznego stopnia naderwanie włókien więzadła kruczo-ramiennego, naderwanie części górnej brzuśca mięśnia podłopatkowego (przy zachowaniu ciągłości ścięgna i jego przyczepu) oraz znacznego stopnia naderwanie lub całkowite zerwanie mięśnia kruczo-ramiennego w części proksymalnej. Zwiększona ilość płynu w kaletce podkruczej. Czy grozi mi operacja? Pierwszy uraz miał miejsce 3 miesiące temu (podczas nagłego wyprostu ręki w tańcu, który trenuję) nie wydawał się poważny, wyniki usg, rtg nie wykazały wtedy poważnychi jednoznacznych uszkodzeń. Interpretacje chirurga, ortopedy i rehabilitanta były różne, ostatecznie stwierdzono uszkodzenie stożka rotatorów po badaniu manualnym (na taką diagnozę mam rozpisane zabiegi rehabilitacyjne, ale dopiero na przełom marca/kwietnia). W międzyczasie miałam kilka sytuacji gwałtownego ruchu ręką (przy pośliźnięciu się w wyniku łapania równowagi; odskoczeniu od najeżdżającego na mnie samochodu i gwałtownym ruchu ręki, gwałtowne poderwanie ręki aby uniknąć ugryzienia przez psa) które spowodowały gwałtowny i bardzo silny kilkuminutowy ból. Z czasem stały ból barku stawał się coraz intensywniejszy, ręka była niesprawna (nie mogę jej podnosić wysoko, tylko do poziomu; ból nasila się w nocy, nie dając spać). W tej chwili chodzę w ortezie sportowej (stabilizator). Zdecydowałam się na prywatne badanie rezonansem, którego wyniki w skrócie opisałam. Proszę o wskazówki, co z tym robić dalej, gdzie szukać pomocy, czy rehabilitacja na którą czekam nie zaszkodzi (czy przy zerwaniu mięśnia jest w ogóle wskazana?). Wszystko to przeciąga się w czasie, obawiam się, że to działa na niekorzyść. Co mogę na dziś jeszcze zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaką rehabilitację zastosować?

Dzień dobry k. 40l. Choruję na kręgosłup lędźwiowy ( wynik EEG) radiokulopatię lędźwową wielopoziomową. W okresie jesienno-zimowym miałam takie ścinające, narywające bóle, które mnie tak ścinały że musiałam leżeć w łóżku. Po paru godzinach na chwilę wstawałam i... Dzień dobry k. 40l. Choruję na kręgosłup lędźwiowy ( wynik EEG) radiokulopatię lędźwową wielopoziomową. W okresie jesienno-zimowym miałam takie ścinające, narywające bóle, które mnie tak ścinały że musiałam leżeć w łóżku. Po paru godzinach na chwilę wstawałam i ból wracał. Nieraz choć rzadko prawie wcale. czyłam ten ból aż w stopie, też po położeniu się do łóżka ból był i jest (jakby mniejszy) Teraz kiedy zrobiło się ciepło już inaczej boli, boli odcinek lędźwiowy kręgosłupa zwłaszcza jak posiedzę a gdy leżę . Dlaczego tak się dzieje że zimą te bóle są inne czy ma to związek z pogodą. Czy zabiegi rehabilitacyjne pomogą na ból? Czy może lepsze są ćwiczenia wzacniające?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy jest szansa na rozruszanie tego nadgarstka?

Witam, pół roku temu doznałam złamania loco typico dalszej części kości promieniowej prawej z grzbietowym przemieszczeniem odłamu dalszego i złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej prawej z przemieszczeniem , na dzień dzisiejszy jestem po dwóch seriach zabiegów rehabilitacyjnych i lekarz prowadzący... Witam, pół roku temu doznałam złamania loco typico dalszej części kości promieniowej prawej z grzbietowym przemieszczeniem odłamu dalszego i złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej prawej z przemieszczeniem , na dzień dzisiejszy jestem po dwóch seriach zabiegów rehabilitacyjnych i lekarz prowadzący stwierdził że nic więcej tu już nie zdziałamy , a zgięcia w nadgarstku nadal nie ma ,gdzie powinnam się udać i czy jest szansa na rozruszanie tego nadgarstka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak radzić sobie z bólem po skręceniu kostki?

Dzień dobry w listopadzie skręciłem kostkę tzn. wysiadając z samochodu nie zauważyłem że jestem na chodniku i niefortunnie stając skręciłem kostkę , po ok 1 miesiącu byłem u lekarza a pierwsze zabiegi miałem po 2 miesiącach , od tego czasu... Dzień dobry w listopadzie skręciłem kostkę tzn. wysiadając z samochodu nie zauważyłem że jestem na chodniku i niefortunnie stając skręciłem kostkę , po ok 1 miesiącu byłem u lekarza a pierwsze zabiegi miałem po 2 miesiącach , od tego czasu przeszedłem już 3 razy zabiegi rehabilitacyjne a przede mną jeszcze jest jeden cykl , po zabiegach zniknął ból z przodu stopy ale niestety ból pod kostką jak skręcam stopą nadal jest taki sam jak był na początku , lekarz mi powiedział że jest już dobrze i zakończył leczenie mówiąc że ostatnie rehabilitacje wystarczą mimo że mnie nadal boli może nie tak samo jak na początku ale nadal jest to uciążliwy ból . Co mam w takim wypadku zrobić ? Zrobić rehabilitacje i zostawić to aż samo się zagoi , czy iść zaczerpnąć opinii innego lekarza a może jeszcze coś innego ? .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Problemy po naderwaniu więzadła pobocznego przyśrodkowego łokcia

Dzień dobry, Rok temu w czerwcu podczas treningu naderwałem (1/2 stopień) więzadło poboczne przyśrodkowe łokcia (MCL), była przerwa, okłady z lodu, jakieś podstawowe suplementy, maści, sauna, fizykoterapia (magnes, ultradzwieki itp), rehabailitacja po jakimś czasie wróciłem do treningów było już ok,... Dzień dobry, Rok temu w czerwcu podczas treningu naderwałem (1/2 stopień) więzadło poboczne przyśrodkowe łokcia (MCL), była przerwa, okłady z lodu, jakieś podstawowe suplementy, maści, sauna, fizykoterapia (magnes, ultradzwieki itp), rehabailitacja po jakimś czasie wróciłem do treningów było już ok, progres szedł i pod koniec grudnia niestety przechulałem i znów naderwałem to samo więzadło, znów przerwa, od razu też zdecydowałem się na zabieg PRP, okłady z lodu itp później znów rehabilitacja, powolny powrót ale niestety mamy maj, a ja nie widze większej poprawy, często mam uczucie ciagniecia w owych okolicach, gdy próbuje zwiększyć natężenie treningowe (gdzie i tak opieram się na podstawowych ćwiczeniach). Jak mógłbym polepszyć/przyśpieszyć regeneracje, dojście do pełnej sprawności? Jakaś farmakologia (np. Solcoseryl)? Zabiegi? Dotychczas była przerwa, okłady z lodu, zabieg PRP, kompresja łokcia, ćwiczenia rehabilitacyjne, sauna, suplementy typu omega 3, witaminy, kolagen, rozciaganie, rollowanie itp. Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie zabiegi rehabilitacyjne wskazane są przy łokciu golfisty?

Jakie zabiegi rehabilitacyjne wskazane są przy "łokciu golfisty" ? Czy można zastosować masaż ręczny?

Proszę o rzetelną poradę ortopedyczną po badaniu MR

Witam serdecznie. Bardzo proszę o rzetelną poradę ortopedyczną. Wykonano badanie MR prawego stawu kolanowego w płaszczyznach cor., trans., sag. w sekwencjach TSE, PD oraz obrazach T1, T2 zależnych oraz w celowanej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi,... Witam serdecznie. Bardzo proszę o rzetelną poradę ortopedyczną. Wykonano badanie MR prawego stawu kolanowego w płaszczyznach cor., trans., sag. w sekwencjach TSE, PD oraz obrazach T1, T2 zależnych oraz w celowanej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi, utrudniającymi ocenę. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości, prawidłowej morfologii oraz typowym przebiegu, nie wykazują zmian struktury. Łękotki o typowym sygnale i strukturze, lecz bez pęknięć. Wysokość łękotek zachowana. Przekrwienie ciała tłuszczowego Hoffy. Torbiele błony maziowej w przednim przedziale kolana wielkości do 19x12mm. Okrywa chrzęstna gładka. Więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrowo-piszczelowe w dystalnym odcinku, okolica gęsistej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian. Czy dobrym rozwiązaniem będzie podanie w okolice torbielą Diprophosu? Czy może zabieg endoskopowy będzie najwłaściwszym rozwiązaniem? Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cor., trans., sag. w sekwencjach TSE, PD w obrazach T1, T2 zależnych oraz w celowej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości, prawidłowej morfologii oraz typowym przebiegu, nie wykazują zmian struktury. Dyskretne zmiany przeciążeniowe rogu tylnego MM. Łękotka boczna o typowym sygnale i strukturze, bez cech pęknięć. Okrywa chrzęstna gładka. Więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i troczki, ścięgna mięśnia czworogłowego, pasmo biodrowo-piszczelowe w dystalnym odcinku, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian. Serdecznie proszę o pomoc jakie leczenie należy zastosować. Czy zabiegi rehabilitacyjne wchodzą w grę?

Czy pomimo zmian w jamie brzusznej można korzystać z zabiegów typu: prądy tens, magnetronik, laser, lampa solux czy krioterapia?

Dzień dobry k. 41l. Choruję na radiokulopatię lędźwiową (wynik EEG), Dyskopatia L5-S1 (wynik MRI z 2016r.) th 10/11 bezsygnałowe ognisko najpewnjej objaw próżniowy (wyraz zmian degeneracyjnych krążka przebyta choroba Scheremanna). Odbyłam rehabilitację szpitalną, powróciła siła mięśniowa, miałam niewielki problem... Dzień dobry k. 41l. Choruję na radiokulopatię lędźwiową (wynik EEG), Dyskopatia L5-S1 (wynik MRI z 2016r.) th 10/11 bezsygnałowe ognisko najpewnjej objaw próżniowy (wyraz zmian degeneracyjnych krążka przebyta choroba Scheremanna). Odbyłam rehabilitację szpitalną, powróciła siła mięśniowa, miałam niewielki problem z wejściem po schodach i z tego głównie powodu jak sądzę dostałam skierowanie od ortopedy na rehabilitację w trybie pilnym. Po rehabilitacji siła mięśniowa, że to tak określę wróciła. Ponieważ dalej nie czyłam się dobrze wróciłam do neurologa, który skierował mnie na kolejną szpitalną rehabilitację. Obecnie czekam w kolejce (rehabilitacja będzie za 1,5 roku.). Ćwiczę w domu kiedy nie ma zaostrzeń bólowych a występują one zwłaszcza mocne teraz zimą, kiedy robi się coraz. zimniej. Dodam jeszcze, że w pobliżu pęcherzyka żółciowego od strony prawej mam podłużne hyperechogenne ognisko ok. 30 mm., które wyglądem w pierwszej molejności sugeruje ogniskowe stłuszczenie, w różnicowaniu ewentualnke takiego kształtu podłużny naczyniak, Przy wnęce wątroby drobna torbielka. (usg jamy brzusznej). Zalecono okresową kontrę. Czy mogę pomimo tych zmian w jamie brzusznej śmiało skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych typu prądy tens, magnetronik, laser, lampa solux, krioterapia itp. Czy poprzez rehabilitację ćwiczenia bóle w odcinku piersiowym zdegenerowany krążek i lędzwiowym się zmniejszą. Czy ten proces leczenia jest właściwy w dalszym ciągu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy konieczna jest operacja czy wystarczą zabiegi rehabilitacyjne?

Mam 53 lata, otrzymałam wynik badania radiologicznego. Opis: Mała prawowypukła skolioza lędźwiowa. Ostre ustawienie kości krzyżowej. Małe zwężenie tarczy międzykregowej L5-S1. Bardzo proszę o informację, czy w moim przypadku konieczna jest operacja, czy tylko wystarczy rehabilitacja Ponadto zmagam się... Mam 53 lata, otrzymałam wynik badania radiologicznego. Opis: Mała prawowypukła skolioza lędźwiowa. Ostre ustawienie kości krzyżowej. Małe zwężenie tarczy międzykregowej L5-S1. Bardzo proszę o informację, czy w moim przypadku konieczna jest operacja, czy tylko wystarczy rehabilitacja Ponadto zmagam się obecnie z bólem krzyża, jestem zmęczona i brak mi sił. Mam pracę stojącą. Pracuję w sklepie z tkanina mi Proszę o odpowiedź. Dziękuję bardzo i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak postępować po chorobie Sheremanna?

Dzień dobry. K. 41l. W młodości przeszłam chorobę Scheremanna. W wyniku MRI kręgosłupa lędźwiowego (wynik. 2014r.) mam wykazane w th 11 bezsygnałowe ognisko najpewniejnobjaw próżniowy(wyraz zmian degeneracyjnych krążka). Co to oznacza? Czy on jest zniszczony? Z kolei w wybiku z... Dzień dobry. K. 41l. W młodości przeszłam chorobę Scheremanna. W wyniku MRI kręgosłupa lędźwiowego (wynik. 2014r.) mam wykazane w th 11 bezsygnałowe ognisko najpewniejnobjaw próżniowy(wyraz zmian degeneracyjnych krążka). Co to oznacza? Czy on jest zniszczony? Z kolei w wybiku z 2016r jest ognisko 0,6 cm, hiperintensywne w T2 i STIR, izointensywne w T1 bez progresji do badania poprzedniego.-najpewniej ubogotłuszczowy naczyniak. Gdy wstajęrano czuję ból w tym trzonie i wokół ora ból też czasami klatki piersiowej, różnie to wygląda, gdy pochmurno nieduży ból odczuwam. Jak wstanę i chodzę to już go nie czuję ale musi być pogoda nie deszczowa itp. Czy muszę w tym wypadku udać się do lekarza i wykonać badanie rezonansem megnetycznym kręgosłup piersiowy? Czy siedząc w pracy za biurkiem za ileś lat ten zdegenerowany krążek będzie do wymiany? Czy może tak by że bez ćwiczeń wzmacniających i rehabilitacyjnych zabiegów też będzie konieczny zabieg wymiany tego trzonu lub coś innego? Czy mając takie schorzenia można wykonywać takie szybkie ruchy, kiedy np. rano chcemy szybko wstać do pracy co najczęściej ma miejsce, skręty szybkie pteż czasem schylanie czy to może pogorszyć mój stan zdrowia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Ból po usunięciu ganglionu lewej stopy - jak go wyeliminować?

Witam w 2016 roku mialam usunietego gangliona z lewej stopy w okolicy kostki bocznej.bol utrzymuje sie od operacji rozciaga sie od kostki do palcow i calego przodostopia i calego grzbietu stopy mialam wykonana cala serie zastrzykow sterydowych.w zwiazku z bolem... Witam w 2016 roku mialam usunietego gangliona z lewej stopy w okolicy kostki bocznej.bol utrzymuje sie od operacji rozciaga sie od kostki do palcow i calego przodostopia i calego grzbietu stopy mialam wykonana cala serie zastrzykow sterydowych.w zwiazku z bolem gdzie najmniejszy dotyk powodowal bol i zalozenie skarpetki czy kontakt z woda wyciskal mi lzy mialam wykonany zabieg neurolizy nerwu czuciowego na wysokosci kostki bocznej.po tym zabiegu jest lepiej o tyle ze zaloze krytego buta skarpetke i moge wlozyc stope do wody.pozostaly bol jaki byl taki jest.zostal zdiagnozowany nerwiak ktorego lekarz nie chce juz ruszac a stopa boli nie przerwanie od operacji w 2016 roku dodam ze wzielam mnostwo roznych zabiegow rehabilitacyjnych i poprawy nie ma zadnej.chcialam zapytac jak moze wygladac dalsze leczenie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Problem z drżeniem serca u 41-latki?

Dzień dobdy k. 41l.Mam dzisiaj tak jakby nie wiem jak to określić drżenie serca, (teraz mi się zdarzyło, puls 77) ,bo tak to mam raczej takie drżenie w nocy po położeniu się do łóżka spać. Parę razy zwłaszcza w zimie... Dzień dobdy k. 41l.Mam dzisiaj tak jakby nie wiem jak to określić drżenie serca, (teraz mi się zdarzyło, puls 77) ,bo tak to mam raczej takie drżenie w nocy po położeniu się do łóżka spać. Parę razy zwłaszcza w zimie miałam przyśpieszone bicie serca ok 10, 20 sekund nad ranem prawie przed wstaniem z łóżka (ok godz 9 wstaję). Boli mnie też piersiowy odcinek kręgosłupa, badań jeszcze nie mam ale ten ból wraca co jakiś czas, dawno go nie było (wcześniej był może 10 lat temu) mam go od ok. 20 r. życia (myślę że to stwierdzona u mnie choroba scheremanna, którą wykryto u mnie w młodości) Kilka lat temu robiłam badania na serce holter, było ok. Ciśnienie ciut zaniżone, dziś 108/60.Niedługo wybieram się do szpitala na odział rehabilitacji leczyć chory kręgosłup lędźwiowy i kolana. Czy mając takie problemy mogę śmiało korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych typu krioterapia, laser, prądy tens itp.?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy takie postępowanie rehabilitanta jest właściwe?

Witam, syn ma zabiegi rehabilitacyjne na kolano, laser i pole magnetyczne, rehabilitant stosuje oba zabiegi jednocześnie, co budzi moje wątpliwości, uważam ze powinny być stosowane jedno po drugim, aby było to bardziej skuteczne.Czy takie postępowanie rehabilitanta jest prawidłowe?

Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne na pływalni mogę wykonywać i kiedy?

Witam. Jestem 9 miesięcy po cholecystektomii metodą tradycyjną z powiklaniami (6 miesięcy po zagojeniu rany 'na otwarto'). Podczas wykonywania czynności np mycie okien, szorowanie podłóg boli mnie brzuch(bez pasa na brzuchu czynności te są niemożliwe do wykonania). Dodam że po... Witam. Jestem 9 miesięcy po cholecystektomii metodą tradycyjną z powiklaniami (6 miesięcy po zagojeniu rany 'na otwarto'). Podczas wykonywania czynności np mycie okien, szorowanie podłóg boli mnie brzuch(bez pasa na brzuchu czynności te są niemożliwe do wykonania). Dodam że po lekkiej pracy fizycznej takiej jak wymieniłem brzuch przestaje boleć po 2 godzinach. Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne na płya walni mogę wykonywać i kiedy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają bóle pięt u 30-latki?

Dwa lata temu zaczęły się moje problemy z bólami pięt. Dostałam skierowanie do ortopedy a z stamtąd na zabiegi rehabilitacyjne. Z podejrzeniem zapalenia rozciegna podeszwowego..Po Fizjoterapeuta zasugeroeal abym zrobila badania pod kontem chorób reumatycznych, pracuje na produkcji i od kilku... Dwa lata temu zaczęły się moje problemy z bólami pięt. Dostałam skierowanie do ortopedy a z stamtąd na zabiegi rehabilitacyjne. Z podejrzeniem zapalenia rozciegna podeszwowego..Po Fizjoterapeuta zasugeroeal abym zrobila badania pod kontem chorób reumatycznych, pracuje na produkcji i od kilku dni nie czuję środkowego palca u ręki( zdretwialy palec do połowy). Czy to może mieć coś wpolnego z chorobami reumatycznymi? Jakie badania wykonac?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie ćwiczenia stosować po wszczepieniu endoprotezy kolana?

Jestem 10 miesięcy po endoprotezy kolana. Ćwiczę 3 razy dziennie po 40minut tj. 20minut rower stacjonarny bez obciążenia oraz 20 min ćwiczeń kolana też bez obciążenia. Oprócz tego korzystam z zabiegów rehabilitacyjnych w ośrodkach rehabilitacyjnych. Mimo to kolano dalej... Jestem 10 miesięcy po endoprotezy kolana. Ćwiczę 3 razy dziennie po 40minut tj. 20minut rower stacjonarny bez obciążenia oraz 20 min ćwiczeń kolana też bez obciążenia. Oprócz tego korzystam z zabiegów rehabilitacyjnych w ośrodkach rehabilitacyjnych. Mimo to kolano dalej boli mam obrzęk powyżej rzepki, zanik mięśnia czteroglowego . Ponieważ mam różne informacje od lekarzy i rehabilitantów na temat ćwiczeń, jedni zalecają ćwiczenie bez obciążenia inni z obciążeniem, proszę o Pana opinie. Czy rower ma być z oporem czy nie, oraz czy zginanie kolana w pozycji siedzącej czy leżącej ma być z obciążeniem czy bez aby wzmocnić i odbudować mięsień czteroglowego. Ryszard lat 75
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Dlaczego boli mnie przód kolana?

Dzień dobry k. 41l. Między rokiem 2012 a 2014 leczyłam się na chondromalację ll stopnia rzepek obu stawów kolanowych. Pan doktor oprócz rehabilitacji skierował mnie na zabiegi rehabilitacyjne. Brałam też lek structum i suplementy diety z glukozaminą i chondroityną. Teraz... Dzień dobry k. 41l. Między rokiem 2012 a 2014 leczyłam się na chondromalację ll stopnia rzepek obu stawów kolanowych. Pan doktor oprócz rehabilitacji skierował mnie na zabiegi rehabilitacyjne. Brałam też lek structum i suplementy diety z glukozaminą i chondroityną. Teraz boli mnie przednia część kolana. ( narywający ból) Czy dalej mam brać leki chondroprotekcyjne? Jeśli tak to jak długo jeszcze ? (czy robić przerwy? Jeśli tak jakie długie?)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak interpretować takie MR kręgosłupa piersiowego?

Mężczyzna 48 lat. Proszę o interpretację MR kręgosłupa piersiowego. Kifoza piersiowa w normie. Trzony kręgów o zachowanej wysokości z drobnymi kostnymi wyciągnięciami na krawędziach. Nieco obniżone i odwodnione krążki międzykręgowe Th7/8 i Th8/9. Na poziomach TH6/7, Th7/8 i Th8/9 widoczne... Mężczyzna 48 lat. Proszę o interpretację MR kręgosłupa piersiowego. Kifoza piersiowa w normie. Trzony kręgów o zachowanej wysokości z drobnymi kostnymi wyciągnięciami na krawędziach. Nieco obniżone i odwodnione krążki międzykręgowe Th7/8 i Th8/9. Na poziomach TH6/7, Th7/8 i Th8/9 widoczne niewielkie centralne wypukliny krążków międzykręgowych do 1,5 mm ze spłyceniem rezerwy płynowej przedrdzeniowej i zachyłków bocznych, nieznacznie modelują worek oponowy w największym stopniu na poziomie Th8/9. Kanał kręgowy bez cech sten ozy, jego wymiar ap nie mniejszy niż 11mm. Otwory międzykręgowe bez istotnych zwężeń. Sygnał rdzenia w normie. Nadmieniam, że po ciężkiej pracy fizycznej którą wykonuję na co dzień miewam bóle między żebrami. Czy w tym przypadku zabiegi rehabilitacyjne bądź masaże by pomogły czy jednak opis MR wskazuje na kwalifikację do zabiegu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Prądy referencyjne przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej

Witam.Mam zabiegi na kręgosłup w postaci prądów interferencyjnych,na odcinek ledźwiowy.Mam założoną wkładkę wewnątrzmaciczną Levosert.Chciałam zapytać czy nie ma przeciwskazań.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty