Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 8 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lordoza: Pytania do specjalistów

Co oznacza taki wynik badania kręgosłupa u 43-latki?

Dzień Dobry mam 43 lata co oznacza wynik badania ? wynik tak brzmi ; nie uwidoczniono ucisku przestrzeni płynowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał kręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian destrukcyjnych/pourazowych w zakresie częsci kostnych kręgosłupa nie stwierdza się. Zniesiona... Dzień Dobry mam 43 lata co oznacza wynik badania ? wynik tak brzmi ; nie uwidoczniono ucisku przestrzeni płynowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał kręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian destrukcyjnych/pourazowych w zakresie częsci kostnych kręgosłupa nie stwierdza się. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna. Czyli to nie choroba dysku , nie przepuklina odcinka szyjnego ? Co to znaczy Zniesiona lordoza szyjna - to powoduje ucisk ? czy to może spowodować chorobę dysku- przepukline z czasem ? i co z tym zrobić ? jak leczyć?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co oznaczają takie wyniki prześwietlenia RTG kręgosłupa szyjnego?

Witam serdecznie. Proszę o interpretację wyników prześwietlenia RTG kręgosłupa szyjnego. Spłycenie lordozy szyjnej. Przesunięcie trzonów kręgów na poziomach C2/C3 i C3/C4 do tyłu – do 1/4 ich szerokości. Obniżenia wysokości krążków międzykręgowych C4/C5, C5/C6 i C6/C7. Wysokość pozostałych krążków międzykręgowych oraz wysokość trzonów kręgów a także ich struktura kostna prawidłowa.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak ocenić wynik badania obrazowego kręgosłupa u 38-latka?

Wykonano sekwencje SE i TSE w obrazach T1,T2-zależnych oraz TIRM w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastującego. Badanie w zakresie od podstawy czaszki do Th3. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna. Rozluźnienie aparatu więzadłowego z dyskretnym... Wykonano sekwencje SE i TSE w obrazach T1,T2-zależnych oraz TIRM w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastującego. Badanie w zakresie od podstawy czaszki do Th3. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna. Rozluźnienie aparatu więzadłowego z dyskretnym kifotycznym przeprostem odcinka szyjnego. Umiarkowanie nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów, największe na poziomie C5-C6. Konstytucjonalnie wąski kanał kręgowy. W rdzeniu kręgowym, pośrodkowo, na poziomie C3/C4 obecna jest wrzecionowata, gładko obrysowana, przestrzeń o płynowym sygnale wielk. 5x8x15mm ( APxSDxCC), bez cech wzmocnienia pokontrastowego, bez obrzęku w przyległej części rdzenia; zmiana powoduje dyskretne rozdęcie rdzenia kręgowego - obraz MR w pierwszej kolejności nasuwa podejrzenie jamy siringomielicznej, do rozważenie kontrola. C4/C5: Niewielkie uwypuklenie krążka m/kręgowego z modelowaniem worka oponowego i dyskretnym odkształceniem rdzenia kręgowego. Kanał kręgowy zwężony do 11mm w wymiarze strzałkowym z redukcja rezerwy płynowej worka oponowego. Nieduże, kostne ograniczenie otworów m/kręgowych. C5/C6: Zaostrzenia kostne. Dehydratacja, obniżenie wysokości i nieduże, bardziej na stronę lewą uwypuklenie krążka m/kręgowego z uciskiem na worek oponowy, spłyceniem lewego zachyłka bocznego i dyskretnym odkształceniem rdzenia kręgowego. Kanał kręgowy zwężony do 9mm w wymiarze strzałkowym z redukcja rezerwy płynowej worka oponowego. Kostne zwężenie lewego otworu m/kręgowego. Nierówności blaszek granicznych i strefy obrzęku przyległych części trzonów typu Modic I. Pozostałe tarcze m-kręgowe o zachowanej wysokości, prawidłowym uwodnieniu, bez dokanałowego przemieszczenia. Wysokości trzonów kręgów zachowane. Czy opis ten kwalifkuje mnie do operacji?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Dotyczy: Ortopedia Lordoza

Czy powinnam skonsultować ten wynik z lekarzem?

Witam co może oznacza w wyniku rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego taki opis i czy powinienem udać się do jakiegoś lekarza z tym wynikiem? : fizjologiczna lordoza lędźwiowego spłycona, niewielkie tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego L3/L4, L4/L5 z dyskretnym przewężeniem zachyłków bocznych reszta w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Dlaczego od pół roku mam ból podbrzusza?

Witam, ból po prawej stronie w podbrzuszu od dłuższego czasu, (okolo 6msc). Wykonane usg brzucha - wszystko dobrze Sprawdzenie przepukliny, nie ma. Badania krwi, moczu - ani jednego odchylenia w wynikach. Badania jader u urologa, wszystko w porządku.... Witam, ból po prawej stronie w podbrzuszu od dłuższego czasu, (okolo 6msc). Wykonane usg brzucha - wszystko dobrze Sprawdzenie przepukliny, nie ma. Badania krwi, moczu - ani jednego odchylenia w wynikach. Badania jader u urologa, wszystko w porządku. Ogólne badanie kału, także wszystko ok. Brak biegunki, krwi w stolcu, wzdęć. Mam dość szybki metabolizm. Bóle kręgosłupa w odcinku ledzwiowym i krzyzowym. W rtg kręgosłupa ledzwiowo krzyzowego AP - spłycenie lordozy ledzwiowej, niewielkie zwężenie przestrzeni m-kregowej L5/S1. Co moze powodowac ten bol, jakie badania jeszcze wykonać, do kogo się udać. Jeżeli coś niejasno napisalem, chętnie odpowiem na pytania.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak rozumieć taki wynik TK kręgosłupa u 44-latki?

Dzień Dobry Mam 43 lata. Gdyby nie badanie TK to Człowiek ani nie wiedziałby że ma zniesiona lordoze szyjną. Moje pytanie stąd czy badanie TK Tomografia ukaże też w badaniu czy ktoś ma dyskopatię przepukline inaczej tak ? Czy to... Dzień Dobry Mam 43 lata. Gdyby nie badanie TK to Człowiek ani nie wiedziałby że ma zniesiona lordoze szyjną. Moje pytanie stąd czy badanie TK Tomografia ukaże też w badaniu czy ktoś ma dyskopatię przepukline inaczej tak ? Czy to badanie pokazuje więcej, czy trzeba rezoznas . Po badaniu wyszło zniesiona lordoza . Byłam u lekarza przepisał tabletki i na fizjo zabiegi choć długo trzeba czekać. Co mam zrobić? Bo czy ta lordoza może być przyczyną tylko ona objawów? mrowienie dłoni, tak jakby cisło, kłucie, czasem brak czucia. Bo może na to wszytko też coś wpływa innego? Bo odcinek Lędzwiowy też nam problem tam mam przepukline i lordoza wyrównana fizjologicznie . Może też źle nawyki w czasie dnia funkcjonowanie, Co mam zrobić z tym ? Bo ważne aby nie było tych objawów w dłoniach.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak postępować z objawami po omdleniu na słońcu?

Witam. Ponad 3 miesiące temu zemdlałam na słońcu. Na początku podejrzewano udar słoneczny, ale niestety od tamtej pory utrzymują się takie objawy - codziennie zawroty głowy i mdłości, szum w uszach, bardzo często bóle głowy, uczucie takiej... Witam. Ponad 3 miesiące temu zemdlałam na słońcu. Na początku podejrzewano udar słoneczny, ale niestety od tamtej pory utrzymują się takie objawy - codziennie zawroty głowy i mdłości, szum w uszach, bardzo często bóle głowy, uczucie takiej „ciężkiej głowy”, czasem pojawiają się mroczki przed oczami, dziwne bicie serca, uczucie niepokoju, suchość w ustach, jest mi słabo, czasem płytkie oddechy, często tez ból brzucha prowadzący do konieczności oddania stolca. Dodam, ze od kilku lat po urazie kręgów szyjnych towarzyszy mi ból kręgosłupa i odkąd pamietam mam zimne dłonie. Miałam już rezonans głowy, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości, badania u laryngologa także. Rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa - zniesienie lordozy odcinka szyjnego, badania krwi w normie. Przez 2 miesiące przyjmowałam 2x 24mg Histigenu, kilka dni temu po wizycie u neurologa zmieniono mi dawkę na 2x 12 mg Histigenu 5mg Flunarizinum na noc, ale mam wrażenie, ze objawy się po tej zmianie nasiliły. Czy powinnam wrócić do poprzedniej dawki czy poczekać aż organizm się przyzwyczai? Gdzie dalej szukać przyczyny?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak rozumieć ten opis TK kręgosłupa u 43-letniej kobiety?

Dzień Dobry Mam 43 lata. Byłam u lekarza neurolog skierował mnie na badanie TK kręgosłupa szyjnego. Wynik taki ; Nie uwidoczniono ucisku płytowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał okręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian deskrukcyjnych/ pourazowych w zakresie części kostnych... Dzień Dobry Mam 43 lata. Byłam u lekarza neurolog skierował mnie na badanie TK kręgosłupa szyjnego. Wynik taki ; Nie uwidoczniono ucisku płytowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał okręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian deskrukcyjnych/ pourazowych w zakresie części kostnych nie stwierdza się. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna . Lekarz przepisał tylko lek . Ani nie skierował dalej czy na zabiegi, czy fizjoterapie. Co nam zrobić z tym ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak mam dalej postępować mając takie wyniki?

Od dłuższego czasu drętwieje mi prawa ręka, boli mnie szyja. Nie mogę dłużej pisać po tablicy (jestem nauczycielką). Pojawiają się bardzo silne bóle głowy (aż do wymiotów), nie pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe. Ostatnio dłoń cały czas mrowiała i zrobiła się... Od dłuższego czasu drętwieje mi prawa ręka, boli mnie szyja. Nie mogę dłużej pisać po tablicy (jestem nauczycielką). Pojawiają się bardzo silne bóle głowy (aż do wymiotów), nie pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe. Ostatnio dłoń cały czas mrowiała i zrobiła się sina oraz zimna (stan utrzymywał się przez ok 2 godzin). Między łopatkami pojawia się bardzo silny ból (jakby ktoś wbijał nóż). Został wykonany MRI kręgosłupa. Proszę o pokierowanie co robić dalej. OPIS BADANIA Fizjologiczna lordoza szyjna zniesiona. Bez kręgozmyku. Trzony kręgowe o prawidłowym obrazie. Otwory międzykręgowe nie są zwężone. Dehydratacja krążka m-k C5/6, bez obniżenia jego wysokości. Poza tym hydratacja i wysokość krążków m-k prawidłowa. Tylna wypuklina krążka m-k modelującą worek oponowy na wys. C4/5. Na wys. C5/6 zwężony znacznie prawy otwór mk przez wypukliną krążka i przez wszystkim zmiany przerostowe stawu Luschki. Poza tym otwory mk prawidłowe. Rdzeń kręgowy w uwidocznionym odcinku o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych. Badanie MR odcinka piersiowego kręgosłupa wykonane w sekwencji FSE, w obrazach T1-zależnych, T2-zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych Fizjologiczna kyfoza piersiowa zachowana. Bez kręgozmyku. W lewym otworze mk Th1/2 torbiel Tarlova o śr. 4mm. Poza tym otwory międzykręgowe nie są zwężone. Na wys. Th3/4 zmiana ogniskowa o śr. 5mm przylegająca do powierzchni bocznej lewej trzonów i modelująca opłucną - torbiel?, do kontroli. Tylna wypuklina krążka m-k bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi na wys. Th7/8. Poza tym bez wypuklin i przepuklin krążków m-k. Uwodnienie i wysokość krążków m-k prawidłowe. Trzony kręgowe o prawidłowym obrazie. Rdzeń kręgowy z cechami hydrosyringomyelii od wys. trzonu Th8 do trzonu Th11, kanał centralny poszerzony do 2,5mm. Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonane w sekwencji FSE, w obrazach T1-zależnych, T2-zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana. Skolioza lewostronna. Bez cech kręgozmyku. Bez cech obecności kręgów przejściowych. Obraz trzonów kręgów prawidłowy. Torbiel Tarlova o śr. 9mm zlokalizowana na wys. trzonu S2. Uwodnienie i wysokość krążków mk prawidłowa. Bez wypuklin i przepuklin krążków m-k. Otwory m-k bez zwężeń. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Co robić z osłabieniem siły nóg i rąk?

Dzień dobry. Jestem kierowcą ciężarówki. Od pewnego czasu dokucza mi drętwienie i osłabienie siły nóg. Jestem po TK, który wykazał: Spłycenie lordozy szyjnej. Drobne wypukliny tarcz C4-C5 i C5-C6 bez cech konfliktu z korzeniami nerwowymi." Aktualnie dolegliwości nie są duże,... Dzień dobry. Jestem kierowcą ciężarówki. Od pewnego czasu dokucza mi drętwienie i osłabienie siły nóg. Jestem po TK, który wykazał: Spłycenie lordozy szyjnej. Drobne wypukliny tarcz C4-C5 i C5-C6 bez cech konfliktu z korzeniami nerwowymi." Aktualnie dolegliwości nie są duże, jednak czy to oznacza, że powinienem myśleć o zmianie pracy?.. Czy mogę jeździć dalej, jednocześnie nie rujnując kompletnie swojego kręgosłupa.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Na co mogą wskazywać te wszystkie dolegliwości i 26-latka?

Witam. Krótko opisze swoją historie. Mam 26 lat, prowadzę firm, całkiem dużo pracuje fizycznie. A mianowicie co się wydarzyło. W lipcu miałem dziwny przypadek słabości, zawrotów głowy takie prowadzące do omdlenia do którego nie doszło na całe szczęście. Nie chciało... Witam. Krótko opisze swoją historie. Mam 26 lat, prowadzę firm, całkiem dużo pracuje fizycznie. A mianowicie co się wydarzyło. W lipcu miałem dziwny przypadek słabości, zawrotów głowy takie prowadzące do omdlenia do którego nie doszło na całe szczęście. Nie chciało mnie puścić wiec pojechałem na pogotowie, tam nic nie stwierdzili, żadnych nieprawidłowości. Zrobili zdjęcie RTg klatki, ekg, odsłuchali itd i wszytsko Ok, wyniki również zrobili ale tam wszytsko w bardzo dobrej normie. Po tej sytuacji pare razy się to powtórzyło, najgorsze w tym wszytskim ze automatycznie jak się działy WW zjawiska zaczynałem się denerwować do tego dochodziło mocne i szybkie bicie serca drżenie rak itd. I tak z tym zostałem, ale na dzień dzisiejszy nie mam już takich sytuacji wręcz panicznych ale za to zostają takie objawy jak : -drętwienie kończyn raki nóg palców u rak -drżenie rak w podparciu -uczucie braku siły mięśniowej -mroczki przed oczami -szymu w uszach które się zmieniają wraz z zmiana pozycji głowy (schylanie) -uczucie drżenia ciała -ogólne uczucie osłabienia -szybko się męczę -no i najważniejsze uczucie ciężkiej głowy, brak pełnej koncentracji -sztywność karku (napięte mięśnie jak stal) -bóle w nadbrzuszu -uczucie drżenia ciała mięśni przy kręgosłupie oraz mięśni ud Wykonałem kilka badań -kardiolog, echo serca wszytsko Ok -tomografia głowy- opis wszytsko w normie -usg tętnic szyjnych - wykazało skrętny przebieg tętnicy kręgowej -badanie na bolerioze (ponieważ mam stwierdzona od 2015 roku bolerioze (wyniki wykazał „opisze to tak jak powiedział lekarz „ widać ze jest ale jest wyciszona) -badanie na tarczyce z krwi - również w normie -rezonans kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego tutaj wrzucam opis Szyjny lordoza szyjna spłycona; krążki m-k w odcinku szyjnym z cechami różnego stopnia zaznaczonego odwodnienia i o zachowanej wysokości; nierówności blaszek granicznych trzonów szyjnych; ogniska przebudowy tłuszczowej głównie w obrębie zęba obrotnika; nieduże zmiany wytwórcze na przednich i tylno bocznych krawędziach trzonów ze zwężeniem światła otworów m-k; poza tym kanał kręgowy i otwory m-k prawidłowo szerokie; rezerwa objętościowa kanału kręgowego zachowana; rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Lędźwiowy -lordoza lędźwiowa spłycona; -krążki m-k L4/5 i L5/S1 z cechami zaznaczonego odwodnienia i o zachowanej wysokości; -zmiany wytwórcze na przednich i tylno bocznych krawędziach trzonów, pogrubienie więzadeł żółtych ze zwężeniem światła otworów m-k; -tylna bardziej otworowa lewoboczna wypuklina krążka L4/5 z niedużą modelacją worka oponowego i zwężeniem lewego otworu m-k z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; -towarzysząca zmianom wytwórczym szeroka okrężna wypuklina krążka m-k L5/S1 z prawoboczną lateralizacją z modelacją worka oponowego i zwężeniem obu otworów m-k bardziej po stronie prawej z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; -ostre ustawienie kości krzyżowej; -przepukliny dotrzonowe z nierównością górnych i dolnych blaszek granicznych trzonów w badanym odcinku; -stożek końcowy bez zmian ogniskowych. Wiedziałem ze mam dyskopatię, korzystałem kiedyś z fizjoterapii ale z bólu w odcinku lędźwiowym, szybko i skutecznie pomagało. Teraz korzystam cały czas od 2 miejscu z fizjoterapii i oseopaty, Na pewno fizjoterapia zlikwidowała uczucie sztywności karku. I bóle w nadbrzuszu, ale co do tego to kiedyś miałem zapalenie błony śluzowej żołądka, ale raczej wyleczone. Moim zdaniem fizjoterapia niby pomaga ale czy tam skutecznie to bym nie powiedział Dziś byłem u nerutolga zgodnie z zaleceniem doktor rodzinnej ale na ta chwile nie stwierdził nic operacyjnego Proszę o komentarz i mam nadzieje ze jest to zrozumiałe co napsialem . Z gory dziękuje!! Pozdrawiam .
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak odpowiednio dobrać gorset?

Witam, w 2018 r. zdiagnozowano u mnie rozszczep kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, lordoze, skolioze, wypukliny i guzki schmorlla. Wtedy bólu nie odczuwałam, po czasie to się zmieniło. Chodziłam na rechabilitację(ćwiczenia, zabiegi, kriokomora). Po zakończeniu szkoły doktor kazał zostawić kręgosłup narazie.... Witam, w 2018 r. zdiagnozowano u mnie rozszczep kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, lordoze, skolioze, wypukliny i guzki schmorlla. Wtedy bólu nie odczuwałam, po czasie to się zmieniło. Chodziłam na rechabilitację(ćwiczenia, zabiegi, kriokomora). Po zakończeniu szkoły doktor kazał zostawić kręgosłup narazie. Aktualnie pracuję w 8 godzin na siedząco lub 10 na nogach, to zależy od dnia. Bardzo dokucza mi ból kręgosłupa zarówno w dolnej części jak i między łopatkami. Czasami dochodzi do blokady i przez moment nie mogę zmienić pozycji. Chciałabym spróbować skorzystać z gorsetu. Czy na takie dolegliwości mógłby mi ktoś doradzić konkretny gorset lub na co zwrócić uwagę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Dlaczego odczuwam to tykanie w uchu?

Dzień dobry Od 2 miesięcy słyszę tykanie w uchu ,nie jest to dźwięk zgodny z pulsem raczej przypomina karabin maszynowy, najczęściej występuje nawet po śladowej ilości alkoholu i utrzymuje się kilkanaście godzin.Wykluczono podłoże laryngologiczne ,uszy są prawdopodobnie zdrowe.Mam problem z... Dzień dobry Od 2 miesięcy słyszę tykanie w uchu ,nie jest to dźwięk zgodny z pulsem raczej przypomina karabin maszynowy, najczęściej występuje nawet po śladowej ilości alkoholu i utrzymuje się kilkanaście godzin.Wykluczono podłoże laryngologiczne ,uszy są prawdopodobnie zdrowe.Mam problem z kręgosłupem szyjnym ,występuje lordoza , zastanawiam się czy to może przyczyną problemu z jednym uchem.Robiono mi TK głowy i nic nie wykazało. Bardzo proszę o radę ,martwię się ,że to coś poważnego. 39 lat
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy taki promieniujący ból to coś poważnego?

Witam. Od dwóch tygodni odczuwam ból w okolicy lędźwiowej promieniujacy do biodra i prawej nogi. Zlecono przeswietlenie Rtg. W kr lędźwiowym kręgi przejściowe - lumbalizacja th12? sakralizacja L5? Zaznaczone lewostronne skrzywienie kr. lędźwiowego, splycenie lordozy lędźwiowej. Poza tym trzony i przestrzenie m-k w normie. Czy to coś poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co oznaczają takie wyniki prześwietlenia dolnego odcinka pleców?

Witam. Robiłam prześwietlenie dolnego odcinka pleców i dostałam taki opis. Co to może oznaczać dla mnie? Mam 25 lat. Dostałam skierowanie na rehabilitację od lekarza rodzinnego i skierowanie do neurochirurga ale terminy bardzo odległe ponad rok czekania. Spłycenie lordozy lędźwiowej... Witam. Robiłam prześwietlenie dolnego odcinka pleców i dostałam taki opis. Co to może oznaczać dla mnie? Mam 25 lat. Dostałam skierowanie na rehabilitację od lekarza rodzinnego i skierowanie do neurochirurga ale terminy bardzo odległe ponad rok czekania. Spłycenie lordozy lędźwiowej ze skrzywieniem bocznym lewym. Kręgi lędźwiowe z zachowaną strukturą grzbietową. Nie spojenie jądra kostnienia przedniej górnej krawędzi trzonu kręgu L4. Discopathia L5-S1. Rozpoczynające się zniekształcenia w stawach międzykręgowych L3-S1. Podchrzęstna sklerotyzacja w obrębie lewego stawu krzyżowo-biodrowego. Co robić dalej?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co oznaczają te wyniki badań u 21-latka?

Dzień dobry, Niepokojące objawy, które mi towarzyszyły zaniepokoiły mnie. Trwają od 3 miesięcy. Mrowienia stóp, fascykulacje, drżenia mięśni, czasem szum w uszach kilkusekundowy, czasem lekkie uciski bólowe mięśni, obolały kark. Byłem u 2 neurologów, którzy nie zauważyli odchyleń, wykonałem... Dzień dobry, Niepokojące objawy, które mi towarzyszyły zaniepokoiły mnie. Trwają od 3 miesięcy. Mrowienia stóp, fascykulacje, drżenia mięśni, czasem szum w uszach kilkusekundowy, czasem lekkie uciski bólowe mięśni, obolały kark. Byłem u 2 neurologów, którzy nie zauważyli odchyleń, wykonałem badanie emg pod kątem SLA, oraz 2 rezonanse. Od urodzenia nerwus, prawdopodobnie niewykryta nerwica, hipochondria i depresja. Przez ostatni rok bardzo dużo stresu w moim życiu. Tryb życia siedzący, mało ruchu, całe życie zła postawa przy nauce. Badanie emg bez odchyleń. Rezonans głowy bez żadnych zmian oraz wynik rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa następujący: - na poziomie C3/4 okrężne uwypuklenie krążka m/kr typu bulging disc - na poziomie C5/6 niewielkie zaostrzenia na tylno-bocznych zarysach trzonów kręgów - pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm - poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy - wysokość trzonów oraz krążków m/kr prawidłowa - lordoza szyjna zmniejszona. Niewielkie lewoboczne skrzywienie pogranicza szyjno-piersiowego kręgosłupa z rotacją trzonów w lewo - rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału. Czy jest szansa na rozwój jakiejś poważniejszej choroby? Co oznacza opis rezonansu odcinka szyjnego? Czy drżenia mięśni są uzasadnione w tym przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z tą chorobą kręgosłupa?

od dłuzszego czasu mam problem z kręgosłupem ale po zastrzykach przestawało ale od grudnia walcze z bolem miałam zastrzyki i wiele leków i nic wysłano mnie na zdjęcie RTG kregosłupa c AP i bok wyniki sa nastepujace zniesienie lordozy wyostrzenia... od dłuzszego czasu mam problem z kręgosłupem ale po zastrzykach przestawało ale od grudnia walcze z bolem miałam zastrzyki i wiele leków i nic wysłano mnie na zdjęcie RTG kregosłupa c AP i bok wyniki sa nastepujace zniesienie lordozy wyostrzenia krawedzi przednich trzonów kregów c3-6 oraz kolejne przeswietlenie rtg l-s /ap boczne zwezenie przestrzeni miedzykregowej l5-s1 konsultacjre mam za 2 miesiace poniewaz nie ma innych terminów czy może mi ktoś pomóc gdzie mam sie udac
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co robić z tym bólem szyjnego kręgosłupa?

Dzień dobry. Mam 43 lata,jestem po wypadku samochodowym 4 lata temu. Ostanio nasiliły mi się objawy bólu odcinka szyjnego.Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz pokierowanie co dalej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego z jego kifotycznym ustawieniem i szczytem... Dzień dobry. Mam 43 lata,jestem po wypadku samochodowym 4 lata temu. Ostanio nasiliły mi się objawy bólu odcinka szyjnego.Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa szyjnego oraz pokierowanie co dalej. Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego z jego kifotycznym ustawieniem i szczytem kifozy na poziomie C4-C5. Trzony kręgów szyjnych prawidłowej wysokości. Pogranicze czaszkowo-szyjne prawidłowo wykształcone z zachowaną rezerwą objętościową. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze miernego stopnia w kręgosłupie szyjnym pod postacią osteofitozy brzeżnej na krawędziach przednich i tylnych ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzywyrostkowych i unkowertebralnych w odcinku dolnym kręgosłupa. Krążki międzykręgowe wykazują obniżony sygnał w obrazach T2-zależnych - zaburzenia uwodnienia. Dodatkowo krążki międzykręgowe C4-C5, C5-C6 o obniżonych wysokościach. Uogólnione zwężenie przestrzeni płynowej przed- i zardzeniowej, co spowodowane jest kifotycznym ustawieniem kręgosłupa. Poziom C2-C3, C3-C4: w normie. Otwory międzykręgowe prawidłowej szerokości. Rezerwa objętościowa kanału kręgowego zachowana. Cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych nie uwidoczniono. Poziom C4-C5: Widoczna jest pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego typu protruzji, wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość około 2,4 mm, widoczna w kanale kręgowym na długości około 5,5 mm, która znosi przestrzeń płynową przedrdzeniową, uciska worek oponowy, modeluje rdzeń kręgowy. Uwypuklenie bulging zwęża obydwa otwory międzykręgowe, korzenie nerwów rdzeniowych na wysokości otworów międzykręgowych i zachyłków bocznych z cechami modelacji. Wymiar AP kanału kręgowego wynosi 7,8 mm. Poziom C5-C6: Widoczna jest pośrodkowo- nieznacznie prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego typu kstruzji, wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość około 3,2 mm, widoczna w kanale Kręgowym na długości około 11 mm, która znosi przestrzeń płynową przedrdzeniową, uciska worek oponowy, modeluje i uciska rdzeń kręgowy, powoduje zwężenie wymiaru AP kanału kręgowego do 7 mm. W stosunku do badania poprzedniego TK- wyraźna progresja wielkości przepukliny. Cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych nie uwidoczniono. Poziom C6-C7: w normie. Wnioski: Kifotyczne ustawienie kręgosłupa szyjnego ze szczytem kifozy na poziomie C4-C5. Pośrodkowa przepuklina typu protruzji na poziomie C4-C5 z bezwzględną stenozą kanału kręgowego. Pośrodkowo- nieznacznie prawoboczna przepuklina typu ekstruzji z cechami migracji ku górze na poziomie C5-C6-progresja wielkości w stosunku do badania poprzedniego z cechami ucisku rdzenia kręgowego i bezwzględną stenozą kanału kręgowego. Umiarkowana spondyloza szyjna. Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy mogę mieć chorobę kości?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kręgosłupa. Pol roku temu urodziłam dziecko. W ciąży zaczęły mi się problemy z biodrami, czasami tak że z łóżka nie umiałam wstać. Utrzymuje mi się to do teraz szczególnie biodro prawe boli i kręgosłup... Dzień dobry, mam pytanie odnośnie kręgosłupa. Pol roku temu urodziłam dziecko. W ciąży zaczęły mi się problemy z biodrami, czasami tak że z łóżka nie umiałam wstać. Utrzymuje mi się to do teraz szczególnie biodro prawe boli i kręgosłup lędźwiowy. Robiłam rtg odcinka lędźwiowego i wyszła mi lordoza wyrównawcza odcinka L. Czy taka diagnoza może sprzyjać bólowi biodra? Chodzę na ćwiczenia na zdrowy kręgosłup ale boli dalej. Czasem myślę czy nie mam jakiegoś raka kości ale moje wyniki badań krwi łącznie z crp zawsze są w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co robić z silnymi bólami kręgosłupa lędźwiowego?

Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja... Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja muszę pracować. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku i poradę co powinienem teraz zrobić (szpital, rehabilitacja?) Pozdrawiam. Dane kliniczne Dolegliowsci bólowe L-S z promieniowaniem do strony prawej Opis badania Podejrzenie częściowej, lewostronnej lumbalizacji S1, nie można wykluczyć kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego, ze zrostem kością krzyżową po stronie prawej. W badaniu krąg opisywany jako S1, ewentualna dokładniejsza ocena ilości kręgów możliwa w RTG całego kręgosłupa. Przetrwała tarcza międzykręgowa na poziomie S1/S2. Niewielkie uwypuklenie pogranicza lędźwiowo-krzyżowego na stronę prawą ze spłyceniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej w pozycji badania. W obrębie trzonu L2 i fragmentarycznie widocznego Th12 widoczne pojedyncze obszary o podwyższonej IS w T1 i T2, wielkości ok. 1 cm i 1,3 cm, mogące odpowiadać w pierwszej kolejności naczyniakom. W sąsiedztwie blaszek granicznych na poziomie L5/S1, po stronie prawej, widoczne obszary obrzęku szpiku, z odcinkowym dyskretnym zatarciem ich krawędzi i podwyższonym sygnałem krążka międzykregowego- nie można wykluczyć wstępnych zmian o charakterze spondylodiscitis- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola. Pojedyncze przepukliny dotrzonowe blaszek górnych L3 i L4, z drobnym pasmem obrzęku szpiku w obrębie trzonu L4. Poza tym trzony kręgowe o zachowanej wysokości, z cechami degeneracyjnej przebudowy. Miernie nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach międzykręgowych na poziomach L3-S1. Tarcze międzykręgowe na poziomach L3-S1 o dyskretnie obniżonej wysokości w częściach tylnych(głównie na poziomie L5/S1), z cechami dehydratacji, poza tym tarcze międzykręgowe o zachowanej wysokości, ze wstępnymi cechami zaburzeń uwodnienia. Na poziomie L5/S1 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca nieco na stronę prawą. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, głównie prawy, dochodząc w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych, z ich odcinkowym modelowaniem po stronie prawej. Na poziomie L4/L5 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca dyskretnie na stronę lewą, zwężająca nieco zachyłki boczne, z możliwym niewielkim modelowaniem korzenia nerwowego po stronie lewej. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, nieco bardziej lewy, dochodząc odcinkowo w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych. Na poziomie L3/L4 widoczna niewielka szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, spłycająca odcinkowo zachyłki boczne. Materiał uwypuklonego krążka wraz ze zmianami przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża nieco otwory międzykręgowe, bez cech ucisku struktur nerwowych. Na poziomach L1/L2 i L2/L3 widoczne niewielkie uwypuklenia tarcz międzykręgowych, spłycające dyskretnie dolne części otworów międzykręgowych. Rdzeń kręgowy w objętym badaniem dolnym odcinku bez ewidentnych cech patologii. W obrębie nerki lewej wydaje się widoczny obszar o podwyższonej IS w T2, wielkości ok. 10 mm, możliwa np. torbiel bądź artefakt, do ewentualnej oceny w USG. Wnioski: Spondyloza lędźwiowa z dyskopatią. Niewykluczone zmiany o charakterze spondylodiscitis na poziomie L5/S1- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Patronaty