Trwa ładowanie...

Zasady przydatne chorym na hemoroidy w podróży

Dla zdrowego człowieka wyjazd wakacyjny to sama przyjemność – nawet jeśli środek transportu nie ma nic wspólnego z luksusem, dyskomfort odczuwany podczas podróży jest krótkotrwały, a jego wspomnienie blednie w obliczu malowniczych krajobrazów i perełek architektury. Punkt widzenia osoby dotkniętej chorobą hemoroidalną jest całkowicie odmienny, ponieważ przykre dolegliwości, jakie towarzyszą temu powszechnemu schorzeniu, potrafią dać się choremu mocno we znaki.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

spis treści

1. Objawy hemoroidów utrudniające podróż

Hemoroidy, czyli tak zwane żylaki odbytu, wywołują szereg dolegliwości o różnym stopniu natężenia u poszczególnych osób. Część chorych doświadcza świądu okolic odbytu, podrażnień tych partii ciała oraz dyskomfortu, podczas gdy inni zmagają się z bólem w trakcie defekacji i krwawieniem z odbytu. Ból i dyskomfort nasilają się, gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą, czyli taką, w której upływa zwykle większość podróży. Niestety, w wielu środkach transportu pasażerowie nie mają możliwości częstego wstawania z miejsc i poruszania się po korytarzu w celu złagodzenia swoich dolegliwości.

2. Jaki środek lokomocji wybrać przy hemoroidach?

Każdy człowiek ma prawo do wypoczynku i zmiany otoczenia – osoby posiadające żylaki odbytu nie są tu wyjątkiem. Niestety, dokuczliwe objawy choroby hemoroidalnej w znacznym stopniu ograniczają wakacyjne wybory chorych. Planując urlop, pacjenci muszą bowiem przemyśleć czekające ich niewygody. Długa podróż autokarem raczej nie wchodzi w grę ze względu na konieczność siedzenia w jednym miejscu przez kilka godzin. Podróż samolotem jest zwykle krótsza (w zależności od pokonywanego dystansu), ale wielu chorych obawia się, że w czasie lotu mogłoby dojść u nich do nasilenia objawów choroby hemoroidalnej. Czy ich lęki są uzasadnione? W pewnym sensie tak – mimo iż lot samolotem nie powoduje żylaków odbytu, może przyczynić się do odwodnienia organizmu i zaparć. Aby im przeciwdziałać, na pokładzie samolotu należy przyjmować duże ilości płynów.

Warto rozważyć również podróż pociągiem, ponieważ ten środek lokomocji jako jeden z nielicznych oferuje pasażerom możliwość swobodnego poruszania się po korytarzu.

3. Jak chory na hemoroidy może ułatwić sobie podróż?

Wybór odpowiedniego środka transportu to pierwszy krok do udanego wyjazdu. Chorzy na hemoroidy powinni jednak pamiętać również o innych działaniach, które mogą znacznie poprawić komfort ich życia podczas podróży:

  • Zwiększenie spożycia błonnika na kilka dni przed wyjazdem – większa podaż tej substancji sprawia, że stolce stają się bardziej miękkie i nie podrażniają błon śluzowych odbytnicy, przemieszczając się w kierunku odbytu. Bogatym źródłem błonnika są świeże owoce i warzywa, popcorn, orzechy i owsianka.
  • Spożywanie lekkostrawnych dań w trakcie podróży i wypijanie dużych ilości wody lub herbatek owocowych w celu uniknięcia zaparć.
  • Częste przerwy (w miarę możliwości) podczas jazdy autem lub autokarem – kilka minut postoju to okazja do „rozprostowania” nóg, poprawy krążenia krwi i usprawnienia pracy jelit (długotrwałe siedzenie niekorzystnie wpływa na perystaltykę jelit).
  • Umieszczenie dmuchanej poduszki na siedzeniu auta, autokaru, pociągu lub samolotu – wypełnione powietrzem kółko redukuje dyskomfort wywołany przyjęciem pozycji siedzącej.
  • Stosowanie maści na hemoroidy, która łagodzi stany zapalne, zmniejsza dolegliwości bólowe i działa ochronnie na okolice odbytu. Jeśli preparat wykazuje właściwości poślizgowe, dodatkowo ułatwia wypróżnianie, usprawniając przemieszczanie się stolca.
  • Nasiadówka na dzień przed wyjazdem – działa wspomagająco w leczeniu żylaków odbytu, łagodzi dyskomfort i odpręża.

Rezygnacja z wakacyjnego wyjazdu z powodu hemoroidów nie wchodzi w grę – objawy żylaków odbytu można i trzeba zwalczać, by móc w pełni cieszyć się urlopem. Dobrą wiadomością dla chorych jest fakt, iż nie muszą odmawiać sobie podróży. Wystarczy dobrze przygotować się do wyjazdu i mieć ze sobą sprawdzony środek na hemoroidy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.