Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie snu: Pytania do specjalistów

Dlaczego nie mogę w nocy spokojnie spać?

Witam, Posiadam problemy ze spaniem od blisko prawie 2 lat. Każda noc kojarzy się z obawą i lękiem o jakość spania, ale też i o to czy zasnę. Ostatnio poziom spania mocno się pogorszył. W ciągu 2 lat miałem okazjonalnie... Witam, Posiadam problemy ze spaniem od blisko prawie 2 lat. Każda noc kojarzy się z obawą i lękiem o jakość spania, ale też i o to czy zasnę. Ostatnio poziom spania mocno się pogorszył. W ciągu 2 lat miałem okazjonalnie występujące drżenia mięśni oraz mikolonie. Z czasem ustępowało. Ostatnio w nocy mimo krótkiej ilości snu nie czuję się senny, a jedynie zmęczony oraz w pewien sposób pobudzony. W nocy ze stresu często patrzę na telefon licząc ile czasu do spania mi jeszcze pozostało. Przeważnie wybudzam się w nocy. Ostatnio też sen po krótkiej stabilizacji znowu się pogorszył. Nie mam także po ostatnich nieprzespanych nocach apetytu. Nie brałem dotąd żadnych leków na bezsenność. Bardzo się boję, że choruję na sporadyczną bezsenność śmiertelną. Proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jakie badania wykonać, żeby sprawdzić z czego wynikają moje problemy zdrowotne?

Witam. Od dwóch miesięcy czuję się źle. Zdarzyło sie to z dnia na dzień, wylądowałem w szpitalu z tachykardią, zawrotami głowy, po wysiłku gdzie pani doktor uznała że jestem odwodniony. Tygodniami robiłem różne badania czując cały czas się... Witam. Od dwóch miesięcy czuję się źle. Zdarzyło sie to z dnia na dzień, wylądowałem w szpitalu z tachykardią, zawrotami głowy, po wysiłku gdzie pani doktor uznała że jestem odwodniony. Tygodniami robiłem różne badania czując cały czas się słabo mając objawy tj. brak apetytu, zawroty głowy, kołatanie (przeskakiwanie) serca, mocne bicie serca, suchość w jamie ustnej, brak koncentracji, brak energii, problemy ze snem. Lekarz rodzinny wykonał ekg, pełne badania krwi, tsh, elektrolity, wyszło wszystko dobrze. Stwierdzono że nerwy, przepisano magnez potas. Po jakimś czasie w pracy bardzo źle sie poczułem, bóle w klatce piersiowej, tachykardia, zawroty głowy. Wylądowałem na pogotowiu. Wszystko wyszło okej. Diagnoza nerwy. Poszedłem do kardiologa. Ciśnienie ok. miałem echo serca robione. Wyszła delikatna niedomykalność zastawki mitralnej. Reszta ok. Holter 24h wykazał ponad 5000 pobudzeń komorowych. Dostałem beta blocker. Za wiele nie pomogło, praktycznie czuję się jednakowo. Poszedłem do psychiatry. Psychiatra zapisał sertralinę. Biorę dwa tygodnie już ten lek. Czuję się ogólnie może troszkę lepiej ale bez rewelacji. Bywa dzień że czuję się w miare ok. A bywa dzień że cały dzień czuję kołatanie serca, czuję się osłabiony, prawie zawsze serce bije mi mocno (nie mylić z szybkością) tylko mocno, aż cała klatka piersiowa mi sie podnosi. Jest to uciążliwe. Czasami dochodzi ból brzucha. Schudłem 5kg. Pomoże ktoś co jeszcze można zbadać? Lub co mi może być? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy moje samopoczucie może mieć podłoże endokrynologiczne?

Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz... Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz psychiatra zasugerował, że warto sprawdzić jak sytuacja wygląda po kątem endokrynologicznym, szczególnie ze względu na słabą odpowiedź na farmakoterapię jak i moment kiedy moje problemy zaczęły się pojawiać. Moje objawy obejmują: - obniżony nastrój, - apatię i brak motywacji, - brak siły fizycznej, - długi okres regeneracji po podjętym wysiłku, - wolno gojące się rany, - senność, - kłopoty z koncentracją i pamięcią, - zaburzenia libido i erekcji, - nerwowość, - płytki i mało wydajny sen. Wyniki badań: Krzywa glukozy (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 89,6mg/dl, 125,5mg/dl, 95,7mg/dl Krzywa insuliny (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 10,8uIU/ml, 101uIU/ml, 44,2uIU/ml FSH: 4mIU/ml LH: 6,2mIU/ml Progesteron: 0,55ng/ml Prolaktyna: 12,8ng/ml DHEA-SO4: 163ug/dl Testosteron: 312ng/dl Kortyzol: 23,9ug/dl Estradiol: 18,6pg/ml Testosteron wolny: 15,16pg/ml Czy moje samopoczucie może mieć (w pełni lub po części) podłoże endokrynologiczne? Jeżeli tak, jakie są możliwości leczenia?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Magdalena Klekotko
Mgr Magdalena Klekotko

Dlaczego mam taki problem ze snem?

Mam 20 lat i mam problemy ze snem. Chodziłem do lekarza zrobiłem badania krwi, moczu, usg serca, rentgen klatki piersiowej. Wszystko jest w porządku, lekarz dał mi recept na lek "linefor" 75mg bo jeszcze byłi u mnie... Mam 20 lat i mam problemy ze snem. Chodziłem do lekarza zrobiłem badania krwi, moczu, usg serca, rentgen klatki piersiowej. Wszystko jest w porządku, lekarz dał mi recept na lek "linefor" 75mg bo jeszcze byłi u mnie bóli neuropatyczne w piersi. Już drugi dzień nie używam linefor i znów mam problemy ze snem. Kiedy używałam lęki wszystko było dobrze i nastrój i sen. Proszę o pomoc w czym może być problem?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Agnieszka Naruszewicz
Mgr Agnieszka Naruszewicz
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak poradzić sobie z takimi snami?

Dzień dobry, mam pytanie. Często pojawiają się sny urzeczywistniające, które są zjawiskami dejavu lub zmory sennej lub proroczego snu. Objawia się że jest jak urywka lub zdjęcie i jest nieruchome. Gdy sen jest w realistyczny w życiu objawia się że... Dzień dobry, mam pytanie. Często pojawiają się sny urzeczywistniające, które są zjawiskami dejavu lub zmory sennej lub proroczego snu. Objawia się że jest jak urywka lub zdjęcie i jest nieruchome. Gdy sen jest w realistyczny w życiu objawia się że zobaczę jakieś rzeczy. Że to pojawią się dużo częściej i nie umiem rozpowiedziec swojego snu i nie odróżnić co znalazło się na śnie. Też rzadziej pojawią się sen, który mówią jakieś głosy lub zmarą obrazową, potem w realnym nie jest bez głosu w którym nie mówisz. Tylko ktoś do nas mówi. I też że widzę zdjęcia w oczach które są pod postacią ramy zdjęciowej Co mam robić w takiej sytuacji. Czy jest na to jakaś rada.
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czego objawem mogą być te dolegliwości?

Dzień dobry, Mój problem zaczął się ok 11 lat temu (aktualnie mam 40 lat). Pierwsze objawy występowały raz na kilka mc., później kilka razy w miesiącu i tak na dzień dzisiejszy występują niemal codziennie od kilku lat. W chwili zasypiania... Dzień dobry, Mój problem zaczął się ok 11 lat temu (aktualnie mam 40 lat). Pierwsze objawy występowały raz na kilka mc., później kilka razy w miesiącu i tak na dzień dzisiejszy występują niemal codziennie od kilku lat. W chwili zasypiania dostaję skurczu mięśni, najczęściej w okolicach górnej partii mięśni po lewej stronie. Po wysiłku fizycznym, kiedy jestem bardzo zmęczony lub gdy jestem osłabiony (przeziębienie, choroba). Codziennie jest to od kilku do kilkudziesięciu skurczy. Często skurcze są tak silne, że potrafią mnie "postawić do pionu". Pierwszy raz po kilku latach usłyszałem od neurologa, że mogą to być mioklonie. Otrzymałem skierowanie, EEG wykazało ok 60 napadów mioklonicznych w ciągu 1 godzinnej próby zasypiania (po 24h bez snu). Zrobiłem szereg badań, niestety dochodziłem do ściany, a lekarze kierowali mnie do psychiatry. I tak od kilku lat faszeruje się lekami na sen, bo to jedyna rzecz która mi pozostała i która "łagodzi", te objawy w niewielkim stopniu. Psychiatra też rozkłada ręce, przez ok 9 lat przerobiłem większość leków, na padaczki, na zaburzenia lękowe, depresję itp. Podjąłem próbę leczenia w poradni zaburzeń snu (Warszawa, Sobieskiego) Tam też skończyłem z przepisanymi lekami nasennymi. Jestem pod stałą opieką psychiatry. Mam zaburzenia lękowe . Po kilku latach nieprzespanych nocy, deprywacji snu, strachu, że coś jest nie tak z organizmem, bo z czasem pojawiał się ból w klatce piersiowej, paraliż lewej strony ciała, drętwienie nogi itp. Czy objawy mogą być przyczyną czegoś innego? Czy tak silne objawy fizyczne mogą /muszą być efektem problemów psychicznych? Nie chcę na siłę szukać chorób ale mocno obawiam się, że to nie jest już tylko kwestia nerwów. Niestety mioklonie są mało znaną chorobą, lekarze często nie słyszeli o czymś takim i podczas wizyt, proszą o wyjaśnienie. Ciężko mi jest tłumaczyć za każdym razem, że jestem świadomy tego co dzieje się z moim organizmem, jestem świadomy tego jak nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, potrafią zaburzyć pracę organizmu. Byłbym / w zasadzie jestem już pokonany przez tą chorobę ale czy nie ma innego wyjaśnienia?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Balcerzak
Mgr Katarzyna Balcerzak

Co oznacza wynik EEG głowy u 4-letniego chłopca?

Witam. Bardzo prosze o interpretacje wyników eeg głowy synka. Wiek 4lata,7miesięcy. Opis badania: Badanie wykonano w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu. Zapis w czuwaniu zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa w okolicach ciemieniowo- potylicznych składa się z fal alfa... Witam. Bardzo prosze o interpretacje wyników eeg głowy synka. Wiek 4lata,7miesięcy. Opis badania: Badanie wykonano w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu. Zapis w czuwaniu zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa w okolicach ciemieniowo- potylicznych składa się z fal alfa o częstotliwości 7,5-9,5 Hz i amplitudzie do 35 uV z udziałem fal theta 4-7 Hz. W okolicach przednich dominuje czynność szybka, niskonapięciowa beta . RZ obecna. FS bez wplywu na zapis. Rytmy wodzenia w potylicy przy błyskach 5 Hz. HV bez istotnego wpływu na zapis. Od 15 minuty badania zarejestrowano bioelektryczne cechy senności, zasypiania, snu i budzenia pod postacią rozpadu czynności podstawowej, obecności fal ostrych wierzchołkowych, wrzecion snu 12-14 Hz o amplitudzie do 60 uV oraz K-kompleksów. FS we śnie bez wpływu na zapis. Budzenie z zaznaczona hipersynchronią budzenia. Orzeczenie: Zapis w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu bez zmian napadowych i zlokalizowanych. Próby prowokacyjne nie zmieniają zapisu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy w taki sposób da się poprawić jakość snu?

Czy to prawda że poziom melatoniny rośnie po godz 20:00 a najwyższy poziom ma około 2:00 ? Czy da się tak przestawić zegar biologiczny że najwyższy poziom będzie mieć się wcześniej np o 24? Czy da się przestawić na wcześniejsze... Czy to prawda że poziom melatoniny rośnie po godz 20:00 a najwyższy poziom ma około 2:00 ? Czy da się tak przestawić zegar biologiczny że najwyższy poziom będzie mieć się wcześniej np o 24? Czy da się przestawić na wcześniejsze chodzenie spać(20:00) i wstawanie np o 3 w nocy czy ma to sens ? Czy da się osiągnąć wysoka jakość snu chodzisz spać wcześniej ? Czy jest to potwierdone badaniami ?
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek

Jak skutecznie leczyć depresję u 28-latka?

Witam od 8 lat lecze sie na depresje , mysli natretne lęki , brałem citalopram ,escitalopram,setraline,paroksetyne,fluoksetyne,wenlafaksyne,duloksetyne,minlacipran,welbutrin,moklobemid,mitrazapine,problem,w tym ze leki albo nie dzialaja albo dzialaja tak slabo ze tylko spie do poludnia , mam objawy silne somatyczne i jak mam pracowac... Witam od 8 lat lecze sie na depresje , mysli natretne lęki , brałem citalopram ,escitalopram,setraline,paroksetyne,fluoksetyne,wenlafaksyne,duloksetyne,minlacipran,welbutrin,moklobemid,mitrazapine,problem,w tym ze leki albo nie dzialaja albo dzialaja tak slabo ze tylko spie do poludnia , mam objawy silne somatyczne i jak mam pracowac dostaje depresyjnych epizodow bylem w szpitalu w niemczech 15 razy czyli 2 lata i nic nie pomoglo , pustka w glowie brak mysli problemy z koncetracja i zapamietywaniem demotywacja do czegokolwiek ciagle zmeczenie mimo snu 13 godzin mialem wszystkie badania na glowe i wszystko jest ok wychodzi na to ze depresja spowodowala takie zaburzenia ale jak zrobic to zeby lek dzialal tak jak kiedys escitalopram i wszystko zniklo co mozna jeszcze sprobowac ? dziekuje za odpowiedź
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Czy w tym eeg jest coś niepokojącego?

Na badanie EEG skierowano mnie że względu na problemy ze snem. Wynik badania jak poniżej. Czy wynik jest prawidłowy, czy jest w nim coś niepokojącego? Rytm alfa 10hz niskonapięciowy przemieszany z falami szybkimi, symetryczny. Reakcja zatrzymania obecna. Próba hiperwentylacja ujemna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza opis EEG u 34-latka?

Dzień Dobry. Proszę o interpretację wyników. Cierpię na przewlekłe codzienne bóle głowy i zaburzenia snu od 10 lat. Badanie EEG Czynność podstawowa prawidłowo zróżnicowana przestrzennie, w odprowadzeniach ciemieniowo potylicznych utworzona z fal 8-9 Hz o amplitudzie do 30 uV. Rz... Dzień Dobry. Proszę o interpretację wyników. Cierpię na przewlekłe codzienne bóle głowy i zaburzenia snu od 10 lat. Badanie EEG Czynność podstawowa prawidłowo zróżnicowana przestrzennie, w odprowadzeniach ciemieniowo potylicznych utworzona z fal 8-9 Hz o amplitudzie do 30 uV. Rz obecna. W zapisie spoczynkowym obustronnie z przewagą w okolicach czołowo-przednioskroniowych i z niewielką lateralizacją na stronę lewą rejestrują się liczne grupy fal o częstości alfa o zaostrzonym rysunku, fal theta 6-7Hz i poj fal ostrych o amplitudzie do 80 uV. Kilkakrotnie zarejestrowano napadową uogólnioną synchronizację zmian HV nieznacznie nasila zmiany. FS aktywuje zmiany. Czy ww opis może powodować bóle głowy. Dziękuje za odpowiedzi.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak pozbyć się takiego problemu ze snem?

Dzień dobry, mam pytanie, od około roku mam pewien problem i nie wiem czym może być spowodowany, mianowicie, często pracuje na zmianę nocną, co rozregulowuje mi sen, ale to nie wszystko, po tygodniu nocek, ciężko mi odzyskać prawidłowy rytm snu... Dzień dobry, mam pytanie, od około roku mam pewien problem i nie wiem czym może być spowodowany, mianowicie, często pracuje na zmianę nocną, co rozregulowuje mi sen, ale to nie wszystko, po tygodniu nocek, ciężko mi odzyskać prawidłowy rytm snu i wrócić do wstawania porannego, zdarza mi się drzemać w ciągu dnia, co w konsekwencji sprawia, że nie mogę zasnąć w nocy. Wtedy mam taki jakby nerwowy sen, zamykam oczy na powiedzmy minute i wybudzam się z gwałtownymi ruchami np. rąk, nóg, tułowia, głowy, szczęki. Wcześniej tak nie miałem, bezproblemowo zasypiałem w każdym miejscu, w podróży, u kogoś w domu. Teraz spokojnie zasypiam tylko gdy uda się odzyskać normalny rytm dobowy (wstawanie poranne, sen wieczorny) i tylko w swoim domu.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć ten laryngologiczny problem?

Witam, od kilku lat mam problem z nosem - otóż byłam u kilkunastu laryngologów i każdy mówił mi co innego. A to, że mam nieżyt nosa, a to że alergię a nawet skrzywioną przegrodę. No i tak: zrobiłam badania... Witam, od kilku lat mam problem z nosem - otóż byłam u kilkunastu laryngologów i każdy mówił mi co innego. A to, że mam nieżyt nosa, a to że alergię a nawet skrzywioną przegrodę. No i tak: zrobiłam badania krwi, 2x tomografię zatok obocznych nosa bez kontrastu, CR zatok, badanie tarczycy, badanie moczu. Laryngolodzy przepisywali mi sterydy do nosa oraz tabletki na alergie, oto leki, które brałam: pronasal, xylometazolin, dymistę, xylopantenol, sinupret, contrahist i irigasin na zatoki. Niestety to nie pomagało, a po sterydach wcale nie było lepiej, ba.. czułam wtedy coś strasznego w nosie. Stwierdzono u mnie również skrzywienie przegrody nosowej i wystawiono skierowanie na oddział w celu operacji. Nikt nie zrobił mi fiberoskopii, ale zalecono mi płatne badanie snu za ok. 600 zł... Co mi dolega: nie wysypiam się, jestem ospała, niedotleniona - w nocy oddycham ustami a w dzień jakos kontroluje oddychanie nosem, lecz mam słaby węch i taki jakby nieżyt nosa bardziej prawej strony (jakby coś tam zatkało drożność), rano budzę się i mam suche usta, bolące gardło, ból głowy. Codziennie wydmuchuje nos w chusteczkę po kilkadziesiąt razy, jakbym miała cały czas katar(wodnisty, bezbarwny). Nieraz zatyka mi się w uszach, nie potrafię jakby oddychać głęboko i mam chrypę od kilku lat. Nie wiem już co robić, wydałam masę pieniędzy na prywatnych specjalistów, badania i leki a nadal stoję w miejscu. Co inny lekarz to inna diagnoza i już nie wiem co mi jest i co mam poczynić dalej. Jeszcze na ostatniej wizycie usłyszałam, że musze przyzwyczaić się do utraty węchu i że nie powinnam podchodzić do operacji, bo wcale się nie polepszy. Nie potrafię już normalnie funkcjonować, złe samopoczucie przeszkadza mi w pracy, bo po przespanej nocy (czy to 5 czy 8 godzin snu) budzę się w gorszym stanie, niż zasypiałam. Proszę o porady i pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają moje wyniki EEG?

Proszę o opinie na temat następującego wyniku eeg: Czynność podstawowa to miernie/mało regularny rytm alfą o częstotliwości 10,3 Hz i amplitudzie do 32 uV. Czynność szybka beta w okolicach przednich. W okolicach skroniowych domieszka miernie licznych ogolić. Na tym... Proszę o opinie na temat następującego wyniku eeg: Czynność podstawowa to miernie/mało regularny rytm alfą o częstotliwości 10,3 Hz i amplitudzie do 32 uV. Czynność szybka beta w okolicach przednich. W okolicach skroniowych domieszka miernie licznych ogolić. Na tym tle rejestrujemy w okolicach skroniowo ciemieniowo potylicznych obustronnie o zmiennej przewadze stron samoistne napadowe wyładowania pojedynczych i w seriach poronnych zespołów iglica fala wolna delta w otoczeniu iglic. Fotostymulacja prowokuje salwy iglic i fal ostrych z nielicznymi poronnymi zespołami iglica fala wolna delta. Hiperwentylacja również nieznacznie prowokuje salwy napadowe pojedynczych poronnych zespołów iglica fala wolna delta- częściej prawostronnie. Reakcja zatrzymania obecna. Orzeczenie: Miernie/ mało regularna czynność bioelektryczna z duża domieszka czynności ostrej - niewielkiego stopni zmiany rozsiane- z niewielkiego stopnia samoistnymi zmianami napędowymi w okolicach skroniowych - salwy poronnych zespołów iglica fala wolna delta z wieloiglicami nieznacznie nasilane i prowokowane przez FS i HS. Porównanie do badania z 2016 : Pogorszenie zapisu. Ujawnienie się zmian napędowych, zaostrzenie czynności. Dodam ze od 7 roku życia mam migreny, mam dosyć duże problemy z zasypianiem i nieregularny sen i kiedyś na rezonansie wyszła mi mała torbiel szyszynki. Przed tym badaniem eeg zupełnie nie mogłam zasnąć i poszłam dosyć zmęczona. Badanie wykonywałam w przeszłości kilkukrotnie i raz wychodziło lepiej, raz gorzej, neurolodzy twierdzili ze to wynik zaburzeń snu lub stresu związanego z badaniem (w samym momencie rozpoczęcia badania odczuwam duży stres i niepokój). Teraz boje się, ze mogę mieć padaczkę (w zeszłym tygodniu zemdlałam i uderzyłam twarzą o posadzkę- pierwsza taka sytuacja w życiu, byłam na sorze, pozostałe badania (tomografia, rtg) były w porządku), ciśnienie bardzo niskie. Prowadzę normalny tryb życia, pracuje, robię doktorat, staram się regularnie ćwiczyć. Mam umówiona wizytę u neurologa i skierowanie do szpitala na pełna diagnostykę, ale bardzo proszę o opinie, z góry dziękuje.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza wynik EEG u 2-latki?

Proszę o poradę. Odebrałam wynik badania EEG mojej 2 letniej córki. Jest to badanie powtórzone po roku, które również wyszło nieprawidłowo. Jestem zapisana z dzieckiem do neurologa prowadzącego córkę, ale chciałabym uzyskać jakieś dodatkowe informacje. Opis badania: badanie wykonane we... Proszę o poradę. Odebrałam wynik badania EEG mojej 2 letniej córki. Jest to badanie powtórzone po roku, które również wyszło nieprawidłowo. Jestem zapisana z dzieckiem do neurologa prowadzącego córkę, ale chciałabym uzyskać jakieś dodatkowe informacje. Opis badania: badanie wykonane we śnie oraz śnie spontanicznym. Zapos zawiera artefakty biologiczne. Cechy morf. Senności i snu obecne, symetryczne. Obok typowych wrzecion snu obecne są wrzeciona ekstremalne o amplitudzie do 260 uV. W czasie zasypiania i budzenia rejestruje się napadowa hipersynchronia typowa i z nałożonymi elementami ostrymi. Kilkukrotnie zarejestrowane uogólnione napadowe grupy zaostrzonych fal 4-6Hz z nałożonymi elementami ostrymi i fal ostrych o amplitudzie do 370 uV. Zmiany te ustępują we śnie wolnofalowym. Czynność bioelektryczna zróżnicowana przestrzennie. Orzeczenie: zapis ze zmianami uogólnionymi napadowymi (niespecyficznymi) i obecnością wrzecion ekstremalnych. Bardzo proszę o zrozumiałą interpretację. Czy to oznacza padaczkę?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak mogę leczyć te problemy ze snem?

Witam ,odnkilkunastu lat mam problem ze snem. Zasypiam po kilku godzinach albo budze sie kilka razy w ciagu nocy. W ciagu dnia jestem zmeczony boli mnie glowa inkestem rozdrazniony, mialem psychoterapie bralem leki dontej pory czasami biore jak juz... Witam ,odnkilkunastu lat mam problem ze snem. Zasypiam po kilku godzinach albo budze sie kilka razy w ciagu nocy. W ciagu dnia jestem zmeczony boli mnie glowa inkestem rozdrazniony, mialem psychoterapie bralem leki dontej pory czasami biore jak juz nie moge zasnacbod kilku godzin. Przed snem mam natlok mysli ktorych nie moge powstrzymac, probowalem jogi i medytacji ,nic nie pomaga. Czy dobrze by bylo zrobic badanie polimosograficzne? Moze te nadanie by dalo wiekszy obraz problemu i innego leczenia? Dodam ze nie mam stresu w zyciu i prowadze szczesliwe i zdrowy tryb zycia. Nie pale i nie pije,uprawiam sport. Prosze o pomoc i nakierowanie mnie na ewentualne inne badanie. Jezeli badanie snu byloby pomocne to gdzie w Warszawie mozna wykonac odplatnie.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy mogę mieć znieczulenie przy bezdechu?

Dzień dobry! Niedługo mam planowe badanie gastroskopii w znieczuleniu ogólnym, natomiast dzisiaj otrzymałem wyniki badania snu potwierdzające bezdech senny w stopniu umiarkowanym - czy bezdech może być przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego przy gastroskopii? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

O czym świadczy zapis z EEG u 4-letniego dziecka?

Witam, prosze o pomoc w interpretacji wyniku eeg głowy mojego synka 4latka,7miesięcy. Syn został skierowany na eeg z powodu "Zaburzenia rozumienia mowy" syn ma również stwierdzone "ADHD". Opis badania: Badanie wykonano w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu. Zapis... Witam, prosze o pomoc w interpretacji wyniku eeg głowy mojego synka 4latka,7miesięcy. Syn został skierowany na eeg z powodu "Zaburzenia rozumienia mowy" syn ma również stwierdzone "ADHD". Opis badania: Badanie wykonano w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu. Zapis w czuwaniu zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa w okolicach ciemieniowo- potylicznych składa się z fal alfa o częstotliwości 7,5-9,5 Hz i amplitudzie do 35 uV z udziałem fal theta 4-7 Hz. W okolicach przednich dominuje czynność szybka, niskonapięciowa beta . RZ obecna. FS bez wplywu na zapis. Rytmy wodzenia w potylicy przy błyskach 5 Hz. HV bez istotnego wpływu na zapis. Od 15 minuty badania zarejestrowano bioelektryczne cechy senności, zasypiania, snu i budzenia pod postacią rozpadu czynności podstawowej, obecności fal ostrych wierzchołkowych, wrzecion snu 12-14 Hz o amplitudzie do 60 uV oraz K-kompleksów. FS we śnie bez wpływu na zapis. Budzenie z zaznaczona hipersynchronią budzenia. Orzeczenie: Zapis w czuwaniu, senności, zasypianiu, śnie spontanicznym i budzeniu bez zmian napadowych i zlokalizowanych. Próby prowokacyjne nie zmieniają zapisu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza ten opis EEG u 26-latki?

Witam, proszę o interpretację wyniku badania EEG. Zapis zróżnicowany przestrzennie. W odprowadzeniach ciemieniowych i potylicznych dominuje rytm fal alfa 10-11 Hz o ampl. do 40 uV. Oraz występują niskonapięciowe fale beta. Rz wyrażona. W przednich odprowadzeniach przeważają niskonapięciowe fale beta.... Witam, proszę o interpretację wyniku badania EEG. Zapis zróżnicowany przestrzennie. W odprowadzeniach ciemieniowych i potylicznych dominuje rytm fal alfa 10-11 Hz o ampl. do 40 uV. Oraz występują niskonapięciowe fale beta. Rz wyrażona. W przednich odprowadzeniach przeważają niskonapięciowe fale beta. Jednorazowo w prawej okolicy centralnej i środkowo - skroniowej pojawiła się pojedyncza fala ostra bez fali wolnej o ampl. 60 uV. Fs nie aktywuje zmian. Hw przez usta i przez nos nie aktywuje zmian. Orzeczenie: Zapis z podejrzeniem zmian w prawej okolicy centralnej i środkowo - skroniowej (pojedyncza fala ostra) - do obserwacji. W razie wskazań badanie kontrolne ew po deprywacji snu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy ta choroba ma związek z bezsennością?

Dzień dobry. Od X.2022 mam silną bezsenność chroniczną (1. nie mogę zasnąć i nie przesypiam przez to czasem nawet minuty do rana, gdy nie biorę leku, 2. zasypiam normalnie, ale utrzymuję sen maksymalnie 3H i muszę brać lek, 3. zasypiam... Dzień dobry. Od X.2022 mam silną bezsenność chroniczną (1. nie mogę zasnąć i nie przesypiam przez to czasem nawet minuty do rana, gdy nie biorę leku, 2. zasypiam normalnie, ale utrzymuję sen maksymalnie 3H i muszę brać lek, 3. zasypiam normalnie, bez leku, ale mam wiele rozbudzeń dłuższych niż 30 min. w nocy) . Nie ma to absolutnie związku z psychiatrią i higieną snu, bo mam idealne warunki do spania, uprawiam też sport. Przyjmuję kwetaplex 25mg i za każdym razem pomaga (daje sen 4-6h), jednak mam po nim powikłania i nie chcę go brać. Jednak kiedy nie wezmę, ryzykuję, że nie zasnę wcale i rano mam silny ból serca, głowy i osłabienie. Chodziłam na grupową terapię psychiatryczną i zrobiło się ze snem jeszcze gorzej. Robiłam mnóstwo badań i wykryto mi w płynie mózgowo-rdzeniowym neuroboreliozę oraz zapalenie opon mózgowych (rozpoznanie A69.2 i G00.8). Poszłam na pół miesiąca na leczenie szpitalne, dostawałam kroplówkę Ceftriakson Multilak. Niestety po wyjściu ze szpitala (24.06) nadam mam silną bezsenność. Pytanie: czy ta choroba nie ma związku z bezsennością czy może trzeba czasu, aż antybiotyk zacznie działać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty