Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 4 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Sedacja: Pytania do specjalistów

Czy po wyleczeniu infekcji czynności oddechowe powrócą?

Witam. Pisze w sprawie swojego ojca ma 66 lat i został przywieziony do szpitala z infekcja dróg oddechowych. Od 4 lat leczy się na POChP. Trafił na oddział pulmonologii gdzie niestety stan się pogorszył i występuje ciężka niewydolność oddechowa.... Witam. Pisze w sprawie swojego ojca ma 66 lat i został przywieziony do szpitala z infekcja dróg oddechowych. Od 4 lat leczy się na POChP. Trafił na oddział pulmonologii gdzie niestety stan się pogorszył i występuje ciężka niewydolność oddechowa. Lekarze mówią że ma również niewydolność nerek spowodowaną cukrzycą st. 2. Jest w stanie sedacji propofolem i podłączony do respiratora już trzecia dobę. Po próbie odłączenia respiratora nie oddycha na tyle żeby móc bo odłączyć na stałe. Panie doktorze czy jest szansa że po wyleczeniu infekcji gdzie lekarze jeszcze o to walczą wyjdzie z tego? Dodam że widać iż ojciec odczuwa ból w czasie iniekcji propofolu i to mnie dobija bo widać że jest częściowo świadomy tego co się dzieje. Widać u niego ból i cierpienie. Proszę o odpowiedź czego się można spodziewać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakiego rodzaju znieczulenie stosuje się dla osób z nadciśnieniem?

Sedacja podtlenkiem azotu i jakiego rodzaju znieczulenie dla osób z dużym nadciśnieniem ? Kilka dni temu miałam usuwany amalgamat metodą europejską tlen i znieczulenie. Ale... mimo, że informowałam lekarza 3-krotnie, że mam nadciśnienie podał mi 2 amp ubistesin forte zawierający... Sedacja podtlenkiem azotu i jakiego rodzaju znieczulenie dla osób z dużym nadciśnieniem ? Kilka dni temu miałam usuwany amalgamat metodą europejską tlen i znieczulenie. Ale... mimo, że informowałam lekarza 3-krotnie, że mam nadciśnienie podał mi 2 amp ubistesin forte zawierający adrenalinę. Skończyło się na tym, że wylądowałam w szpitalu z ciśnieniem 170-112. Teraz jestem obecnie na zwolnieniu bo stan zdrowia nie pozwala mi wrócić do pracy. Organizm nie doszedł do siebie i nie reaguje na poprzednie leki. Ale w najbliższym czasie muszę dotańczyć leczenie zęba bo mam fleczer, ale mam teraz traumę i dlatego moje zapytanie czy i jak leczyć ludzi zestresowanych i z nadciśnieniem? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik panendoskopii u 26-latka?

Witam, proszę o interpretacje opisu Panendoskopii: "Badanie wykonano w sedacji Przełyk bez zmian. Linia Z na górnej granicy faldów żołądkowych. Wpust od góry i w inwersji szczelny. Żołądek podatny na insuflację powietrza, prawidlowej motoryce. Błona śluzowa sklepienia, trzonu prawidłowa. Jeziorko... Witam, proszę o interpretacje opisu Panendoskopii: "Badanie wykonano w sedacji Przełyk bez zmian. Linia Z na górnej granicy faldów żołądkowych. Wpust od góry i w inwersji szczelny. Żołądek podatny na insuflację powietrza, prawidlowej motoryce. Błona śluzowa sklepienia, trzonu prawidłowa. Jeziorko śluzowe klarowne. Antrum o obrazie niewielkiego powierzchownego procesu zapalanego. Odwziernik kragły. Opuszka XII-cy i część zastepujaca bez zmian. Test ureazowy(ujemny)" Ogólnie mam problem po spożyciu pokarmu, czesto mnie mdli, a czasami czuje sie pełny chociaz prawie nic nie zjadłem. Straciłem przez to pare kg, ale aktualnie udaje mi sie ją podtrzymywać. Czy z tego opisu może coś być przyczyną moich dolegliwości? Próby watrobowe, OB, TSH- ok MCH 32,5. MPV 9,1. Eozynofile 9,7. Bazofile 0,0 L. Czas protrombinowy 10s. Żelazo 162.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy te zabiegi się wykluczają?

Posiadam skierowanie na kolonoskopię w analgosedacji w ramach NFZ - termin na 6 maja, a na 10 maja zaplanowana jest rewizja protezy kolana . Z uwagi na zmiany w kręgosłupie kolano będzie prawdopodobnie w znieczuleniu ogólnym. Czy jedno nie... Posiadam skierowanie na kolonoskopię w analgosedacji w ramach NFZ - termin na 6 maja, a na 10 maja zaplanowana jest rewizja protezy kolana . Z uwagi na zmiany w kręgosłupie kolano będzie prawdopodobnie w znieczuleniu ogólnym. Czy jedno nie będzie przeszkadzać drugiemu ? Możliwość przesunięcia zabiegów na inny termin jest bardzo mało prawdopodobna z uwagi na kolejkę oczekujących. Może zgodzić się na kolonoskopię bez sedacji pomimo licznych zrostów pooperacyjnych w jamie brzusznej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Jak pokonać lęk przed wizytą u stomatologa?

Dzień dobry mam wstydliwy problem , boje się panicznie wizyty od dziecka u dentysty. Mam obecnie 30 lat i praktycznie codzienny ból zebów, nie mogę już praktycznie jeść a jak jem to nic twardego i tylko przednimi lub siekaczami boki... Dzień dobry mam wstydliwy problem , boje się panicznie wizyty od dziecka u dentysty. Mam obecnie 30 lat i praktycznie codzienny ból zebów, nie mogę już praktycznie jeść a jak jem to nic twardego i tylko przednimi lub siekaczami boki mam nieaktywne przez ubytki i zęby mądrości bo jak nimi jem to bardzo boli. Nie mogę się przełamać z wizytą bo dostaje ataków paniki mam tu na myśli bóle brzucha,biegunki, strasznie się pocę a na samą myśl trzęsę sie ze strachu. Przez to wszystko praktycznie nie żyję a wegetuje. Kiedyś leczyłem się rok psychiatrycznie na lęk przed dentystą ale to nic nie dało bo przez rok brania leków i rozmów i tak nie poszedłem. Nie wiem co mam robić nienawidzę siebie za to. Szukałem gabinetów z narkozą lub sedacją ewentualnie jakimś znieczuleniem uspakajającym i niestety na jakies 15 gabinetów u mnie w okolicy wszyscy maja tylko znieczulenie miejscowe. Nie wiem co robić naprawdę to jest strasznie silny lęk. Prosze o jakąś radę
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy to schorzenie może wynikać ze stanu zapalnego żołądka?

Witam, rok temu miałam cholecystektomie. Obecnie gastroskopia wykazała żółciowe zapalenie żołądka. Dodatkowo w opisie: "wpust na wprost i w inwersji luźno obejmuje endoskop". Linia Z i przełyk ok, reszta badania też bez prawidło. Moje pytanie czy ta nieszczelność wpustu... Witam, rok temu miałam cholecystektomie. Obecnie gastroskopia wykazała żółciowe zapalenie żołądka. Dodatkowo w opisie: "wpust na wprost i w inwersji luźno obejmuje endoskop". Linia Z i przełyk ok, reszta badania też bez prawidło. Moje pytanie czy ta nieszczelność wpustu może wynikać ze stanu zapalnego żołądka, samego badania lub znieczulenia (lekka sedacja) czy jest to już początek przepukliny rozworu przełykowego. Jestem osobą aktywną, fizjoterapeutą, możliwość przepukliny jest dla mnie szokiem. Gastroskopię robiłam ze względu na ból między łopatkami po jedzeniu (drogi żółciowe, wątroba, trzustka ok). Na lekkostrawnej diecie ból już mi nie dokucza. Natomiast obecne objawy to uczucie "guli" w przełyku po jedzeniu, częste odbijanie, pieczenie nadbrzusza aż do przełyku. Czy te objawy świadczą koniecznie o refluksie czy też mogą być spowodowane kondycja żołądka. Proszę o odpowiedź, jestem oczywiście zapisana do gastrologa. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy moja mama ma szansę dojść do siebie?

Witam. Moja mama(58 lat) miala operacje na rozwarstwienie aorty 7 wrzesnia, wstawili jej 3 czesci protez . Operacja byla powazna . Trwała ok. 10 h. Dobe pozniej lekarze otworzyli ponownie klatke poniewaz serce bylo zbyt obrzekniete i z powodu ucisku... Witam. Moja mama(58 lat) miala operacje na rozwarstwienie aorty 7 wrzesnia, wstawili jej 3 czesci protez . Operacja byla powazna . Trwała ok. 10 h. Dobe pozniej lekarze otworzyli ponownie klatke poniewaz serce bylo zbyt obrzekniete i z powodu ucisku przestalo bic. 11 wrzesnia lekarze zamkneli klatke. Przez ten caly czas byla uspiona. Serce bije, krazenie jest, nerki narzady pracuja. Mame probowali wybudzic ale nie ma z nia kontaktu zadnego , mowia ze brak swiadomosci, ze to nie jest udar. Mama rzucala sie po przebudzeniu, machala rekami i nogami. Lekarze ponownie dali leki na uspienie (nazwali to gleboka sedacja) zeby mama nie zrobila sobie krzywdy. Czy ktos mial podobny przypadek, czy mama ma szanse dojsc do siebie. Lekarze powiedzieli ze nia daja zadnych lekow na prace/krazenie w mozgu. Czy to sluszne. twierdza ze nie udowodniono ich skutecznosc. Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy katar może być powikłaniem po sedacji?

Wczoraj miałam robioną gastroskopię w sedacji oraz pobrano jeden wycinek do badania - opis po samym badaniu OK. Od wczoraj po przebudzeniu po znieczuleniu męczy mnie katar. Leci strumieniem. Czy to objaw powikłania po sedacji, gastroskopii czy raczej niefortunnie przeziębienie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy obecność przy RTG jest bezpieczna dla ciąży?

Dzień dobry. Za kilka dni jadę na RTG kręgosłupa i kończyn tylnych u psa. Będę obecna przy badaniu (badania bez sedacji zwierzęcia). Jestem obecnie z 12 tyg ciąży - czy obecność przy RTG celem uspokojenia psa będzie dla mnie bezpieczne? Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy zawsze powinien być obecny anestezjolog przy sedacji?

Czy zawsze powinien byc obecny anestezjolog przy sedacji?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy możliwa jest korekcja wzroku przy nefropatii?

Czy nefropatia IGA jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku? czy taki zabieg można wykonać w sedacji ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy po sedacji można starać się o ciążę?

Witam. Przed sobą mam planowane badanie gastroskopii i kolonoskopii w sedacji głębokiej. Czy kilka dni po sedacji mogę starać się o zajście w ciążę czy leki jakie użyto podczas sedacji mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu? Czy należy odczekać do następnego miesiać w którym nastąpi owulacja?

Czy moja praca może mieć wpływ na ciążę?

Dzień dobry, pracuje w gabinecie stomatologicznym. W Każdy poniedziałek 10 h pracujemy z użyciem sedacji. Mam 27 lat i staramy się o dziecko. Czy moja praca będzie miała wpływ na moją ciążę i zdrowie dziecka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy pacjent w głębokiej sedacji słyszy?

Witam. Tata na skutek zachłystowego zapalenia płuc został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczna. Płuca sa nie wydolne w 60%, a Tata jest w głębokiej sedacji. Jednak wczoraj zwidzil wzrokiem za głosem, zaciskal ręce na łóżku, kopal noga, zaciskal szczękę,... Witam. Tata na skutek zachłystowego zapalenia płuc został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczna. Płuca sa nie wydolne w 60%, a Tata jest w głębokiej sedacji. Jednak wczoraj zwidzil wzrokiem za głosem, zaciskal ręce na łóżku, kopal noga, zaciskal szczękę, zgrzytal zębami i odwrócił głowę w drugą stronę podążając za głosem. Wszystko przy wysokich skokach ciśnienia. Czy takie zachowanie jest normalne w głębokiej sedacji. Dzień wcześniej pielegniarz powiedział, że Tata tak gleboko śpi, że Nas nie słyszy. Wczoraj wykonywal polecenia (scisniecie ręki, mrugnięcia oczami)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Schizofrenia a prawo jazdy - proszę o pomoc

Dzień dobry Mam pytanie odnośnie skierowania na przeprowadzenie badania lekarskiego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami . Prawo jazdy posiadam od 2001 roku w kategoriach B C D E . Chorobę (Schizofrenia paranoidalna F20.0)przypisano... Dzień dobry Mam pytanie odnośnie skierowania na przeprowadzenie badania lekarskiego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami . Prawo jazdy posiadam od 2001 roku w kategoriach B C D E . Chorobę (Schizofrenia paranoidalna F20.0)przypisano mojej osobie w 2017 roku, obecnie remisja. Lekarz prowadzący wystawił zaświadczenie że nie stwierdza przeciwwskazań do posiadania prawa jazdy dla celów prywatnych, leki przyjmuje regularnie, leki nie wywołują sedacji. Leki jakie przyjmuje to Rispoletp 2 mg 2x1. Czuję się dobrze, funkcjonuje dobrze, kieruję pojazdami bez żadnych problemów. 1. Czy w tej sytuacji mogę posiadać prawo jazdy, jeździć samochodem, prywatnie jak czy nawet zarobkowo ? 2. Czy mogę w tej sytuacji nie przejść ww badań że względu na chorobę.? 3.Czy może zostać odebrane prawo jazdy ze względu na chorobę? 4.Jakie mam szanse żeby zatrzymać prawo jazdy i co zrobić żeby było dobrze? Proszę o informację jak wygląda moja sytuacja i dobrą radę. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. M
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę zastosować krople do nosa przed endoskopią w sedacji?

Witam,mam gastroskopię i kolonoskopię w sedacji,czy mogę przed uśpieniem wpuścić sobie krople do nosa Otrivin,od których jestem uzależniona od 25 lat,bez nich mam zatkany nos.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak wyleczyć zęby u 7-latka?

Moj 7 latek ma bardzo zniszczone zeby i chociaz od malego odwiedzamy stomatologów to nigdy nie dal sobie wyleczyć choćby jednego zeba Pani doktor mowi ze jak nie da sobie leczyć to w wieku 20 lat nie bedzie miał zębów... Moj 7 latek ma bardzo zniszczone zeby i chociaz od malego odwiedzamy stomatologów to nigdy nie dal sobie wyleczyć choćby jednego zeba Pani doktor mowi ze jak nie da sobie leczyć to w wieku 20 lat nie bedzie miał zębów .. dzis bylismy na spotkaniu adaptacyjnym zeby poddac dziecko sedacji podtlenkiem azotu. Niestety syn sie nie zakwalifikował bo nie współpracuje. Nie wiem co dalej. Czy sa jeszcze jakies inne metody leczenia . W tak trudnych przypadkach jak moj syn
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak ćwiczyć mięśnie żuchwy, aby nie były tak napięte podczas wizyty u stomatologa?

znieczulenie podczas usuwania zęba Dzień dobry! Mam taką nietypową przypadłość. Mianowicie mam problem z szerokim otwarciem ust u stomatologa. Z tego powodu dentysta nie jest w stanie zaaplikować mi znieczulenia miejscowego. Potrafię szeroko i swobodnie otworzyć usta tylko, wtedy gdy... znieczulenie podczas usuwania zęba Dzień dobry! Mam taką nietypową przypadłość. Mianowicie mam problem z szerokim otwarciem ust u stomatologa. Z tego powodu dentysta nie jest w stanie zaaplikować mi znieczulenia miejscowego. Potrafię szeroko i swobodnie otworzyć usta tylko, wtedy gdy nie mam niczego włożonego do jamy ustnej. Tzn. w momencie wkładania tam strzykawki usta jakoś samoczynnie zaczynają się u mnie zamykać i mięśnie żuchwy stają się napięte. Nie mogę nad tym zapanować, a zależy mi na znieczuleniu miejscowym. Wolałabym uniknąć znieczulenia ogólnego. Podczas prześwietlania zębów nie można było u mnie włożyć tam kliszy, tylko miałam to wykonane przez pantomogram. I teraz moje pytanie jest takie, czy są jakieś ćwiczenia, aby nie było problemu ze swobodnym otwieraniem ust w momencie podawania znieczulenia miejscowego za pomocą strzykawki? Słyszaszałam też o sedacji w stomatologii, czy mogą państwo wytłumaczyć mi na czym polega sedacja u dentysty? Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak działa preparat Sertralina?

Witam. Chciałbym zadać pytanie dotyczące leku z grupy SSRI asentra (sertralina). Mianowicie profil jego działania jest aktywizujący, pobudzający. Większość opinii krąży,że występuje po nim bezsenność, ale czy ta bezsenność to skutek początkowych objawów używania powiedzmy do 2tyg czy raczej długofalowo.... Witam. Chciałbym zadać pytanie dotyczące leku z grupy SSRI asentra (sertralina). Mianowicie profil jego działania jest aktywizujący, pobudzający. Większość opinii krąży,że występuje po nim bezsenność, ale czy ta bezsenność to skutek początkowych objawów używania powiedzmy do 2tyg czy raczej długofalowo. Pytam bo przy np. Paroksetynie jest sedacja więc łatwo usnąć. Niestety paroksetyna już na mnie nie działa i dostałem na start asentre 50mg. Proszę o krótką odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Jak będzie wyglądać postępowanie w przypadku tych zębów?

Dzień dobry, mój 6 letni syn ma próchnicę górne 1 i 2 prawie ich brak - powiedziano że teraz już wypadną i nie ma sensu nic robić. Chodzi o 4 i 5 które już też zaatakowała próchnica jedna 4 to... Dzień dobry, mój 6 letni syn ma próchnicę górne 1 i 2 prawie ich brak - powiedziano że teraz już wypadną i nie ma sensu nic robić. Chodzi o 4 i 5 które już też zaatakowała próchnica jedna 4 to praktycznie nic widać dziąsło i po bokach strzępy zębów - nie boli dziecka nic . Dziecko wcześniej nie chciało współpracować teraz wybieramy się na leczenie w sedacji - gazie rozweselającym . Czy ta 4 której praktycznie nie ma będzie trzeba usuwać resztki zęba skoro nie ma dolegliwości bólowych. I czy jest szansa na wyleczenie pozostałych zębów które nie są w takim stanie ale też już mają dziurki i niektóre już takie brązowe . Strasznie się stresuje, ponieważ syn nie chciał współpracować po wizycie w kilku klinikach gdzie nie było podejścia do pacjenta. Czy na pozostałe 4 i 5 już też zaatakowane i jeśli da się je wyczyścić można założyć korony stalowe . Za tydzień mamy dentystę ale chciałabym się trochę uspokoić .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Patronaty