Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Śledziona: Pytania do specjalistów

Co oznaczają te wyniki USG jamy brzusznej?

badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej... badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej echog. Obydwie nerki o prawidłowym położeniu, kształcie i wielkości, z prawidłową echostrukturą miąższu bez cech kamicy i zastoju. Pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy gładkościenny niewypełniony. W miejscu wyczuwalnego oporu widoczny obszar o wym. 131x11x81 czy moze 131x110x81 - bo tu zero nie wiem czy skreslone czy dopisane o niejednorodnej echogeniczności prawdopodobnie powiązany z drogami rodnymi. Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa prawidłowe w obrazie usg. ginekolog za dwa dni ale proszę mi coś powiedzieć wiecej, czego mam się spodziewać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co może znaczyć ten ból z prawej strony podbrzusza?

Dzień dobry. Jestem mężczyzną, mam 39 lat. Boli mnie prawa strona podbrzusza. USG jamy brzusznej wg opisu: w śrudbrzuszu po prawej stronie widoczna policykliczna, niejednorodna zmiana hipoechogenna wielkości około 115x50x85mm wstępnicy? Śledziona homogenna, powiększona - długość 160mm. Reszta prawidłowa. Wyrostek... Dzień dobry. Jestem mężczyzną, mam 39 lat. Boli mnie prawa strona podbrzusza. USG jamy brzusznej wg opisu: w śrudbrzuszu po prawej stronie widoczna policykliczna, niejednorodna zmiana hipoechogenna wielkości około 115x50x85mm wstępnicy? Śledziona homogenna, powiększona - długość 160mm. Reszta prawidłowa. Wyrostek robaczkowy wycięty był 20 lat temu. Badanie CRP 72,6 G/l, leukocyty 13.6 G/l, IG 0.06 G/l, glukoza 99mg/dl w normie. Co to jest? Dlaczego to boli? Jak to leczyć?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo
lek. Magdalena Reszczyńska
lek. Magdalena Reszczyńska

Czy mam wykonać jeszcze jakieś badania diagnostyczne?

Dzień dobry! Mężczyzna, lat 28, 95kg, 196cm wzrostu, niepalący, alkohol sporadycznie raz na tydzień w ilości jednego piwa / kieliszka wina (nie przepadam za alkoholem), fizycznie aktywny głównie poprzez pracę. Piszę z pytaniem czy jest się czego bać? Półtora... Dzień dobry! Mężczyzna, lat 28, 95kg, 196cm wzrostu, niepalący, alkohol sporadycznie raz na tydzień w ilości jednego piwa / kieliszka wina (nie przepadam za alkoholem), fizycznie aktywny głównie poprzez pracę. Piszę z pytaniem czy jest się czego bać? Półtora miesiąca temu miałem robione USG jamy brzusznej i nie licząc "cechy niewielkiego słuszczenia wątrby" oraz "śledziona nieco powiększona 149mm x 46mm bez zmian ogniskowych i prawidłowej echogeniczności" wszystko jest w idealnym porządku. Przez powiększenie śledziony zalecono mi zrobienie pełnej morfologii krwi - udałem się na nią i wyniki są praktycznie idealne w najlepszych miejscach norm (morfologia, ob, pt, aptt, fibrynogen, glukoza, elektrolity, lipidogram, amylaza, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, żelazo, wapń całkowity, magnez, crp, tsh) jedyne odchylenie było w próbach wątrobowych i objawiło się podwyższoną bilirubiną w zakresie 2.50 mg/dl gdzie norma w jednostce była 0.00 - 1.40 (możliwe, że to przez stres gdyż mam zespół Gilberta, zwłaszcza, ze nie jest to jakies duże odchylenie) Czy coś jeszcze mogę zrobić by upewnić się czy wszystko jest ok bądź nie jest?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy leki spowodują zmniejszenie prostaty?

Witam ,mam53 lata,po zakażeniu układu moczowego zrobiłem badanie PSA -(ICD-9:I61) 7.93ng/ml. USG wykazało gruczoł krokowy powiększony wym .48*41*38mm,V 40 ml.Za parę dni mam wizytę u urologa.Czy po lekarstwach prostata się zmniejszy?Dodatkowo USG pokazało śledziona nieznacznie powiększona i torbiel (54mm)na nerce.Czy ta torbiel trzeba operować?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Co oznaczają takie bóle w pachwinie?

Dzień Dobry po każdej aktywności po bieganiu mam ból w lewej pachwinie , w czasie podnoszenia się z pozycji leżącej. Byłem na USG nic nie stwierdzono wszystko ok. Przepuklina ok , wątroba ok, pęcherz żółciowy ok, trzustka ok, nerki śledziona... Dzień Dobry po każdej aktywności po bieganiu mam ból w lewej pachwinie , w czasie podnoszenia się z pozycji leżącej. Byłem na USG nic nie stwierdzono wszystko ok. Przepuklina ok , wątroba ok, pęcherz żółciowy ok, trzustka ok, nerki śledziona pęcherz moczowy gruczoł krokowy wszystko ok. Ból występuje po bieganiu i na drugi dzień a później ustępuje lecz jest odczuwalny. Po zjedzeniu posiłku również odczucie pobolewania w lewej pachwinie brzuch napompowany. Występują zatwardzenia i problemy z defekacją. Dziękuję z góry za odpowiedź.
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co myśleć o tych wynikach badań śledziony oraz wątroby?

Proszę o informację o wynikach 26 lat mężczyzna. Nie pijący alkocholu.Śledziona nieznacznie powiększona na osi długiej 135mm, prawidłowej echogeniczności, jednorodna bez zmian ogniskowych. Wątroba w lini środkowo obojczykowej 155mm o znacznej stłuszczenowej echogenności, jednorodna bez zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznacza ten wynik fibroscanu?

Fibroscan mam bardzo wyniki: Bilirubina 1,48 ALT 273 AST 113 GGTP 158 Glukoza 106 Limfocyty 40,6 Monocyty 10,5 pozostałe wyniki w normie Ponadto stwierdzono przeciwciała HCV Badanie USG nie wykazało żadnych zmian, wyniki prawidłowe - wątroba normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych... Fibroscan mam bardzo wyniki: Bilirubina 1,48 ALT 273 AST 113 GGTP 158 Glukoza 106 Limfocyty 40,6 Monocyty 10,5 pozostałe wyniki w normie Ponadto stwierdzono przeciwciała HCV Badanie USG nie wykazało żadnych zmian, wyniki prawidłowe - wątroba normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych i cech stłuszczenia, nie jest powiększona. Pęcherzyk żółciowy obkurczony z co najmniej 3 złogami 11-13mm. Trzustka prawidłowa śledziona 102mm bez patologii. Fibroscan niestety zły Elastografia F4 (czy to musi oznaczać marskość?), mediana 23,1. CAP wynosi 249. Co oznaczają te wyniki? Czy to jest wyrok i czy z takimi wynikami zostanę objęty leczeniem HCV czy jestem do odstrzału? A jesli będę objęty leczeniem, czy mam szansę powrotu do pełni zdrowia czy pozostanę inwalidą enzymatycznym? Z góry dziękuję za odpowiedź. A.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Jaką chorobę sugerują takie wyniki?

Dzień dobry. Mam 64 lata, od 2 lat mam promieniujące bóle pod żebrami i lewą łopatką. Ostatnie moje badania to: OB-26 limit 15, ALT- 72 limit 33,GGTP (ICD-9: L31) 51 limit 40, Cholesterol całkowity 6,86 limit 5. USG... Dzień dobry. Mam 64 lata, od 2 lat mam promieniujące bóle pod żebrami i lewą łopatką. Ostatnie moje badania to: OB-26 limit 15, ALT- 72 limit 33,GGTP (ICD-9: L31) 51 limit 40, Cholesterol całkowity 6,86 limit 5. USG Jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, zawiera w segm VII zwapnienie o śr 7 mm, poza tym jednorodna. Echogeniczność miąższu prawidłowa. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, nie zawiera złogów. Żyła wrotna nieposzerzona. Drogi żółciowe wewnątrz wątrobowe nieposzerzone. PŻW we wnęce poszerzony do 9 mm, następnie wydaje się zwężać koncentrycznie do 6mm Część wewnątrz-trzustkowa nie do oceny Trzustka widoczna fragmentarycznie, w zakresie głowy i trzonu prawidłowa, ogon niewidoczny Kształt, wielkość i położenie obu nerek prawidłowe. W nerce prawek miedniczka zewnętrzna. Warstwa korowa prawidłowej grubości. Cech zastoju i kamicy nie stwierdza się Pola nadnerczowe bez uchwytnych zmian. Śledziona jednorodna niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna. Aorta brzuszna miażdżycowa o prawidłowym świetle przebiegu. Pęcherz moczowy gładkościenny, transsoniczny. Mam zgagę, nadkwasotę w organizmie, częste odbijanie.. Jaką chorobę te wyniki mogą sugerować i jakie badania mogłabym wykonać jeszcze w celu rozpoznania.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak rozumieć ten opis TK u 35-latki?

Witam proszę o interpretację TK: Trzustka nie powiększona o gładkich zarysach zewnętrznych, jednorodna. Przewód trzustkowy nie poszerzony. Do ogona trzustki przylega nie jednorodny naciek płynowyO wymiarze 49mmx40mm i średniej gęstości ok. 40 HU we wszystkich fazach. Prawdopodobnie zmiana gęstopłynowa po... Witam proszę o interpretację TK: Trzustka nie powiększona o gładkich zarysach zewnętrznych, jednorodna. Przewód trzustkowy nie poszerzony. Do ogona trzustki przylega nie jednorodny naciek płynowyO wymiarze 49mmx40mm i średniej gęstości ok. 40 HU we wszystkich fazach. Prawdopodobnie zmiana gęstopłynowa po OZT. Naciek opiera się o dolną powierzchnię śledziony i powięź przednerkową. Żyła sledzionowa nitkowata z dobrze rozwiniętym krążeniem obocznym poprzez żyły żołądka. Bardzo się martwię i proszę o odpowiedź. oZT przechodziłam 3 miesiące temu.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza ten opis badania wątroby 29-latki?

Witam serdecznie co oznacza wynik badań. Wątroba normoechogeniczna, niepowiekszona w prawym płacie hiperechogoniczne obszary sugerujące naczyniaki wlk 11mm, 17mm, 13mm, 16mm, 23mm, poza tym bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny ze zlogiem wlk 17mm. PŻW nieposzerzony. Trzustka w widocznym miejscu... Witam serdecznie co oznacza wynik badań. Wątroba normoechogeniczna, niepowiekszona w prawym płacie hiperechogoniczne obszary sugerujące naczyniaki wlk 11mm, 17mm, 13mm, 16mm, 23mm, poza tym bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny ze zlogiem wlk 17mm. PŻW nieposzerzony. Trzustka w widocznym miejscu zakresie normoechogeniczna. Śledziona normoechogeniczna niepowiekszona. W części środkowej nerki prawej hiperechogoniczny obszar wlk 5mm bez cienia okustycznego sugerującego złóg. Poza tym obie nerki o prawidlowym echostrukturze bez cech zastoju.
odpowiada 1 ekspert:
lek. Magdalena Reszczyńska
lek. Magdalena Reszczyńska

Co oznacza wynik CT jamy brzusznej u 43-letniej kobiety?

Wita, będę wdzięczna za interpretację badania CT jamy brzusznej. Czy jest coś niepokojącego zwłaszcza w kwestii wątroby? Wynik badania: TK jamy brzusznej przed i po kontraście: Wątroba nieco większa ( prawy płat w linii środkow-obojczykowej 162mm), o prawidłowym... Wita, będę wdzięczna za interpretację badania CT jamy brzusznej. Czy jest coś niepokojącego zwłaszcza w kwestii wątroby? Wynik badania: TK jamy brzusznej przed i po kontraście: Wątroba nieco większa ( prawy płat w linii środkow-obojczykowej 162mm), o prawidłowym współczynniku osłabienia promieniowania. Kilka zmian hypodenysjnych, o densyjnoćci tkankowej: w seg 1 wym 17x15mm, obok w seg 8 między żż.wątrobowymi śr.8-9mm, na granicy seg 6/7 wym 24x18mm. Po kontraście zmiany bez typowego obwodowego unaczynienia pozwalającego rozpoznać naczyniaki, wskazana ocena w bad MR. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych w TK złogów. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. We wnęce śledziona dodatkowa 17x11mm. Trzustka bez zmian ogniskowych, przewód Wirsunga nieposzerzony. Nadnercza bez guzków. Nerki położone typowo, bez zmian ogniskowych, złogów i zastoju moczu. Węzły chłonne okołoaortalne i biodrowe niepowiększone. Aorta nieposzerzona. Bez wolnego płynu. Kości bez destrukcji.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mogę zrobić z tą zgagą?

Przepuklina rozworu przełykowego bóle w klatce piersiowej i problemy sercowe. Dzień dobry, jakiś czas temu dopadły mnie bóle w śródpiersiu i zgaga, okazało się, że mam HP i zapalenie żołądka. W gastroskopii stwierdzono przepuklinę rozworu i bardzo drobne... Przepuklina rozworu przełykowego bóle w klatce piersiowej i problemy sercowe. Dzień dobry, jakiś czas temu dopadły mnie bóle w śródpiersiu i zgaga, okazało się, że mam HP i zapalenie żołądka. W gastroskopii stwierdzono przepuklinę rozworu i bardzo drobne podrażnienia żołądka "jak po HP". Gastrolog dodatkowo stwierdziła, że przepuklina jest bardzo duża, a zawartość żołądkowa wskazuje na zapalenie od żółci. Z powodu dziwnych objawów zrobiłem Holtera i nie ma problemów z sercem według kardiologa, USG brzucha nie wykazało żadnych problemów z trzustką, śledzioną czy innymi narządami. Ogólnie wygląda jakbym był całkiem zdrowy poza tą przepukliną, ale.... 1. Czasem bardzo boli pod mostkiem i z reguły po lewej stronie klatki piersiowej. Jest jednak ból bardzo sporadyczny i najczęściej pojawia się na kilka dni po cięższej pracy. Po 2 takich przesiłowaniach miałem dwa tygodniowe okresy bólowe. 2. Zdarzają się napady przyspieszenia rytmu serca, ostatnio prawie do 160. Przy tej okazji oczywiście pojawia się lęk, lekkie poty no i zawroty głowy. Nie jest to częste, ale przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu się zdarzy i to zawsze w godzinach przedpołudniowych Już się trochę poobserwowałem i potrafię przewidzieć napad. Czasem się zdarza, że przed nim odczuwam jakby lekkie przyduszanie, choć nie mam żadnych problemów z oddechem. Przetestowałem i wyszło, że atak mogę sprowokować zjedzeniem na śniadanie 2 bułek i wypiciem kubka herbaty. Kiedy pojawi się atak wystarczy, że wypiję powoli około szklankę wody i serce wraca w okolice 90 uderzeń a potem to już zależy co robię. Z reguły tętno mam w okolicach 80-90, na spokojnie około 70-80, a spoczynkowe średnie z miesiąca to 62 (według opaski sportowej). Obecnie czekam na skopię żołądka, być może później poproszę o TK. Po udanej eradykacji dostałem Dexilant - ale się źle po nim czułem i zmieniono na Mesopral - po którym też się źle czułem i obecnie mam Controloc 20, Proursan, Debretin i Espumisan. Wydaje mi się, że po Controlocu mam zaparcia, a ponieważ praktycznie nie odczuwam zgagi, to na próbę od 3 dni Controlocu nie przyjmuję i wydaje mi się, że jakoś lepiej pracują mi jelita. No ale dzisiaj po śniadaniu też dopadło mnie kołatanie serducha, ale dzięki popijaniu wody serce nie rozpędziło się ponad 130. Górskie wyprawy z dość długimi odcinkami nie powodowały jakichkolwiek problemów sercowych, a wręcz po takim całodziennym chodzeniu po górach (ostatnio 25km) dolegliwości bólowe nawet ustępowały. Niestety nałogowo palę, ale poza tym prowadzę dość intensywny tryb życia. Po tym krótkim wstępie pytanka. Czy to jest aż tak normalne? Czy zaprzestanie palenia pomoże? (pomijając to, że i tak jest niezdrowe :)) Z racji zawodu nie za bardzo mogę wprowadzić w życie dietę czy zaprzestać siedzącego trybu pracy. Pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza taki opis badania wątroby i trzustki?

Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi... Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi zwłóknieniami w miąższu. Innych zmian ogniskowych w trzustce nie stwierdzono. Śledziona niepowiększona o równomiernej echogeniczności bez zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza wynik TK wątroby u 56-latki?

Mam marską wątrobę, WZW, małopłytkowość. W opisie TK mam opis: w segmencie 7 widoczna nieostro zarysowana zmiana ogniskowa wielkości około 30 mm, jej centrum wielkości około 18mm jest miernie hypodensyjne w fazie natywnej i ulega niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu,... Mam marską wątrobę, WZW, małopłytkowość. W opisie TK mam opis: w segmencie 7 widoczna nieostro zarysowana zmiana ogniskowa wielkości około 30 mm, jej centrum wielkości około 18mm jest miernie hypodensyjne w fazie natywnej i ulega niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu, hypodensyjny obwód uchwytny tylko w fazach pokontrastowych- powyższy obraz TK nie jest charakterystyczny ani dla naczyniaka, ani FNH, w całości wysoce podejrzany o ognisko HCC w wątrobie marskiej. W nadbrzuszu, pomiędzy żyłą główną dolną a aortą, pojedynczy węzeł: chłonny 15x11mm.Żyła wrotna poszerzona do ok. 16mm, jednorodnie wzmocniona kontrastowo. Sledziona powiększona do ok. 130x170x145mm. Podtorebkowo w segmencie 3 wątroby ognisko jednorodnego wzmocnienia kontrastowego wielkości około 10mm w pozostałych fazach nieuchwytne- sugeryje drobnego naczyniak
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza ten wynik TK u 57-latki?

Dzień Dobry, Proszę o interpretację wyniku Tomografii Komputerowej z kontrastem. Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości, w segmencie ogoniastym widoczny obszar nieznacznie wzmacniający się po podaniu kontrastu we wszystkich fazach ok 17mm, nieostro ograniczony oraz w segmencie V podtorebkowo zmiana... Dzień Dobry, Proszę o interpretację wyniku Tomografii Komputerowej z kontrastem. Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości, w segmencie ogoniastym widoczny obszar nieznacznie wzmacniający się po podaniu kontrastu we wszystkich fazach ok 17mm, nieostro ograniczony oraz w segmencie V podtorebkowo zmiana 17mm wzmacniająca się typowo jak naczyniak. Przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻW nieposzerzone. Trzustka o nierównych zarysach pogranicza trzonu i ogona, granicznej wielkości z niewielkim, dyskretnym naciekiem tkanki tłuszczowej krezki okolicznej - do obserwacji. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona i nadnercza bez zmian. Nerki prawidłowego kształtu i wielkości bez zastoju i złogów. W NP podkorowo widoczny obszar 11mm bez wzmocnienia w fazie III - prp AML. Nie ma płynu w jamie otrzewnej ani adenopatii zaotrzewnowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik USG brzucha u kobiety?

Witam to jest wynik mojej mamy USG brzucha proszę o ocenę Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogennosci i echostrukturze , bez zmian ogniskowych . Drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy o odcinków pogrubiałej ścianie że echami kilku złogów wielkości do 30... Witam to jest wynik mojej mamy USG brzucha proszę o ocenę Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogennosci i echostrukturze , bez zmian ogniskowych . Drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy o odcinków pogrubiałej ścianie że echami kilku złogów wielkości do 30 mam oraz poziomem zagęszczonej żółci. PZW szerokości do 6 mm z widocznymi pojedynczymi echami złogów w odcinku dystalnym średnicy do 6 mm. Śledziona niepowiększona jednorodna. Trzustka widoczna w zakresie głowy i trzonu - niepowiększona o prawidłowej echogennosci , bez zmian ogniskowych. Przewód wirsunga nieposzerzony. W okolicach nadnercza mas patologicznych nie stwierdza się. Nerka prawa dla 9,6 cm o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym , bez złogów o sred. Powyżej 3 mm bez zastoju Torbiel 14 mm w biegunie dolnym. Nerka lewa o długości 10,3 cm o prawidłowym zróżnicowaniu korowo- rdzeniowym bez złogów o średnicy powyżej 3mm bez zastoju. Obie nerki położone typowo. Aorta brzucha bez cech tętniaka. Przestrzeń okoloaortalna i okolokawalna w widocznym zakresie bez cech limphadenopatii. Pęcherz moczowy miernie wypełniony. Stan po histerektomii. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy jest to poważny problem dla mojego organizmu?

Dzień Dobry. Mężczyzna, lat 25. Zdiagnozowano u mnie monoukleoze zakażną. Na samym początku choroby, przed pełnymi jej objawami, po tygodniu bardzo mocnego oslabienia i wysokiej gorączki oraz braku inicjatywy lekarza rodzinnego, samodzielnie wykonałem obszerne badania krwi oraz USG jamy brzusznej.... Dzień Dobry. Mężczyzna, lat 25. Zdiagnozowano u mnie monoukleoze zakażną. Na samym początku choroby, przed pełnymi jej objawami, po tygodniu bardzo mocnego oslabienia i wysokiej gorączki oraz braku inicjatywy lekarza rodzinnego, samodzielnie wykonałem obszerne badania krwi oraz USG jamy brzusznej. CRP 33.17 , Limfocyty 56% , ALT 625 , AST 347. Moje pytanie brzmi czy były to wysokie wyniki i czy wątroba została powaznie uszkodzona. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to poważny problem dla mojego organizmu i czy takie wyniki sie często zdarzaja w przebiegu tej choroby, czy to kwalfikowało sie na ostre zapalenie wątroby? Po 4 tygodnia chorowania, przejsciu anginopodobnych objawów z utrudnionym oddychaniem podczas snu. Przyjeciu bezsensownym anytbiotyku amoksiklav 1g / 30 tabletek. Wyniki enzymów są na poziomie ALAT 145, ASPAT 87, GGTP 201, CRP 7. Wątroba powiekszona 170 mm, śledziona powiekszona 150x89. Po 4 tygodniach czuje sie juz dobrze poza szybką męczliwościa. Czy utrzymujace sje tak długo wysokie enzymy to powód do niepokoju i jak mocno jest powiększona śledziona w ocenie specjalisty lekarza. Jest to duże powiekszenje z ryzykiem jej pęknięcia?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznacza ten opis patomorfologiu 50-latki?

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badania histopatologicznego mojej mamy. Opis makroskopowy: Macica z przydatkiem w zrostach z jelitem grubym i otrzewną o masie 1660g, macica o wym. 10x6x5cm. Tarcza szyjki śr. 4cm, ujście poprzeczne, błona śluzowa gładka. Surowicówka macicy... Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badania histopatologicznego mojej mamy. Opis makroskopowy: Macica z przydatkiem w zrostach z jelitem grubym i otrzewną o masie 1660g, macica o wym. 10x6x5cm. Tarcza szyjki śr. 4cm, ujście poprzeczne, błona śluzowa gładka. Surowicówka macicy wraz z otrzewną pokryta drobno ziarnistym naciekiem nowotworowym. Endometrium gr. 0,5cm bez zmian. Przydatki prawe - jajnik śr. 3,5cm, policykliczny, jajowód dł. 7cm grubości miejscami 1,5cm Przydatki lewe - jajnik śr. 3,5cm, policyklicznym jajowód dł. 6cm. Jelito dł. około 100cm z siecią większą objętą prawie w całości naciekiem nowotworowym. Błona śluzowa jelita bez zmian ogniskowych. Surowicówka jelita z licznymi guzkami na całej długości. Przy dalszej linii odcięcia największy guz w surowicówce dł. 6cm. Wyrostek robaczkowy dł. 6cm śr. 0,8cm, surowicówka pokryta na całej długości drobnymi guzkami, błona śluzowa bez zmian. Śledziona o masie 104g i wym. 9x7x4cm, miąższ bez zmian. W tkance tłuszczowej wnęki podejrzenie nacieku nowotworowego. Opis mikroskopowy: Rak gruczołowy surowiczy high grade obu jajników i jajowodu prawego. pT3N1 Naciek raka rozlegle obejmuje tkanki przymacicz strony prawej i lewej, ogniskowo surowicówkę macicy, miometrium oraz otrzewną, sieć, tkankę tłuszczową wnęki śledziony, ogniskowo surowicówkę oraz błonę mięśniową właściwą jelita i wyrostka robaczkowego. W jednej z linii odcięcia jelita grubego w naczyniach chłonnych czopy z komórek raka. Druga linia odcięcia bez zmian patologicznych. Węzły chłonne krezki jelita śr. do 0,7cm - z przerzutami raka 2/2 w.chł. bez przerastania torebki. Węzły chłonne okołoaortalne śr. do 1cm: przerzut raka w 1/2 w.chł. bez przerastania torebki. Szyjka macicy, miąższ śledziony - bez zmian patologicznych. Adenomioza. Endometrium o cechach proliferacji. IHC: CK5/6 (-), calretynina(-), p53( )20% komórek, WT1( ) 50% komórek raka, RE(-), RP( ) 20%% komórek raka.
odpowiada 1 ekspert:
lek. Magdalena Reszczyńska
lek. Magdalena Reszczyńska

Czy należy leczyć powiększenie śledziony?

Czy nieco powiększona śledziona (126mm), niewielka przepuklina wslizgowa rozworu przełykowego przepony, resztkowej tkanka grasicy w śródpiersiu są rzeczami które powinny niepokoić i być w jakiś sposób leczone? Jestem miesiąc po covidzie, płuca mam zdrowe, reszta badań typu morfologia ekg echo... Czy nieco powiększona śledziona (126mm), niewielka przepuklina wslizgowa rozworu przełykowego przepony, resztkowej tkanka grasicy w śródpiersiu są rzeczami które powinny niepokoić i być w jakiś sposób leczone? Jestem miesiąc po covidzie, płuca mam zdrowe, reszta badań typu morfologia ekg echo itd w normie, a nadal odczuwam ból w klatce piersiowej na środku i delikatnie po prawej stronie, ból jest ściskający. Byłam u kilku lekarzy którzy nie potrafią określić czym jest on spowodowany, zatem nie wiem czy wynik tomografii ma z tym jakiś związek?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Dotyczy: Interna Śledziona

Co oznacza wynik TK jamy brzusznej u 58-letniej osoby?

Proszę o interpretacje tk jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Czy poniższy opis może świadczyć o zmianach złośliwych? Wątroba niepowiększona, prawidłowej gęstości, z obecnością kilku torbieli wielk. do 11mm w s.ll. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka,... Proszę o interpretacje tk jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Czy poniższy opis może świadczyć o zmianach złośliwych? Wątroba niepowiększona, prawidłowej gęstości, z obecnością kilku torbieli wielk. do 11mm w s.ll. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona i nadnercza niepowiększone, jednorodne, bez zmian ogniskowych. Śledziona dodatkowa wielk. 7mm. Nerki prawidłowej wielkości, struktury, bez zastoju, bez złogów, wydzielają cieniujący mocz. W nerce prawej torbiel wielk. 84mm z pojedynczymi włosowatymi zwapniałymi przegrodami - Bosniak 2; w części środkowej nerki lewej od strony brzusznej torbiel wielk. 13mm z grubym grudkowym zwapnieniem - Bosniak 2F; w przyleganiu do torbieli podtorebkowe ognisko tłuszczowe wielk. 7mm - angiomiolipoma? Dodatkowa t. nerkowa lewa. Moczowody o typowym przebiegu, nieposzerzone. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Struktury jelitowe bez uchwytnej patologii. W przestrzeni zaotrzewnowej oraz miednicy mniejszej patologicznie powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. W S9P mikroguzek, poza tym nadprzeponowe fragmenty miąższu płucnego, bez zmian ogniskowych. W piersi prawej zwapnienie wielk. 6mm. Struktury kostne bez cech patologicznej destrukcji.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty