Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania laboratoryjne: Pytania do specjalistów

od roku borykam się z problemem wydzieliny ropnej z oczu

Witam od roku borykam się z problemem wydzieliny ropnej z oczu.Próbowałem się leczyć już u kilku specjalistów lecz bez skutku. Leczenie polegało na zastosowaniu kilu antybiotyków , oraz badania laboratoryjne wydzieliny. Proszę o podpowiedz gdzie szukać rozwiązania.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co oznacza ten wynik w badaniu laboratoryjnym?

W badaniu laboratoryjnym mam wynik 26 mm opad krwinek co to oznacza ???
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza drapanie w gardle?

Dzień dobry, Od jakiś 2-3 tygodni codziennie w różnych porach dnia odczuwam drapanie w gardle i odkrztuszam wtedy(przez takie jednorazowe jakby chrząknięcie, nie kaszel) albo bardziej wypluwam ropną wydzielinę zielonego koloru, średnicy ok 2 cm. Jest raz większa, raz mniejsza,... Dzień dobry, Od jakiś 2-3 tygodni codziennie w różnych porach dnia odczuwam drapanie w gardle i odkrztuszam wtedy(przez takie jednorazowe jakby chrząknięcie, nie kaszel) albo bardziej wypluwam ropną wydzielinę zielonego koloru, średnicy ok 2 cm. Jest raz większa, raz mniejsza, czasem jest taka częściowo twarda, jakby tworzy się skorupa, czasem zupełnie miękka. Poza tym nie mam żadnych objawów ani dolegliwości. Nie wiem co z tym zrobić? Czy dać do badania laboratoryjnego, a jeśli tak to pod jakim kątem? Czy udać się do lekarza, jakiego? Dodam, że to działo się jakiś czas już wcześniej, myślałam że to takie przeziębienie delikatne bo przeszło. Teraz pojawiło się znowu. Będę wdzięczna za rady i wskazówki.

Czy mogę rozpocząć terapię testosteronem?

Witam serdecznie, Ostatnio zainteresował mnie temat terapii testosteronem. Mężczyzna 31 lat. Odkąd pamiętam mam problemy z nabraniem masy mięśniowej (zawsze byłem bardzo szczupły). Ćwiczę na siłowni (bardziej lub mniej regularnie) od 18 roku życia. Ostatnio ćwiczę bardzo intensywnie, plus stosuje... Witam serdecznie, Ostatnio zainteresował mnie temat terapii testosteronem. Mężczyzna 31 lat. Odkąd pamiętam mam problemy z nabraniem masy mięśniowej (zawsze byłem bardzo szczupły). Ćwiczę na siłowni (bardziej lub mniej regularnie) od 18 roku życia. Ostatnio ćwiczę bardzo intensywnie, plus stosuje zalecaną suplementacje i staram się przestrzegać diety. Mimo to uważam, że efekty nie idą w parze z wysiłkiem w porównaniu z innymi ćwiczącymi. Dodatkowo, ostatnio zauważyłem znaczący spadek energii oraz pojawianie się tłuszczu trzewnego. Spadku libido nie zauważyłem. Znajomi z siłowni polecają mi przyjmowanie testosteronu, oferują mi nawet dostęp do niego. Nie chcę robić jednak tego bez konsultacji z lekarzem i to jeszcze testosteronem nieznanego pochodzenia, więc chce podejść do sprawy bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie. Zrobiłem badania laboratoryjne. Wynik: 753 ng/dl Godzina pobrania - 9:10. Następnym krokiem jaki chcę zrobić, to konsultacja z lekarzem endokrynologiem, który przypisze mi kuracje testosteronem (w jakiejkolwiek formie) lub jej odradzi. Ceny konsultacji z lekarzami endokrynologami w Warszawie nie należą do najtańszych, a ja obawiam się, że liczba koniecznych takich wizyt wraz z dodatkowymi badaniami może być duża, zarówno przed ewentualną kuracją jak i w trakcie. Dlatego mam 2 pytania. Czy przedstawiony powyżej wynik badania może kwalifikować mnie do zastosowania terapii testosteronowej? oraz Jakie jeszcze badania trzeba przeprowadzić by lekarz mógł podjąć decyzje o zastosowaniu takiej terapii? Dziękuje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy te badania laboratoryjne mogę uznać za właściwe?

Mężczyzna lat 29 Daniel Chciałbym zinterpretować wyniki moje badań laboratoryjnych z krwi oto one TSH 4,200 (0,270-4,200) FT3 4,35 (2,04-4,40) FT4 1,69 (0,93-1,71) anty-TPO 9,00 (0,00-34,00) anty-TG 10,00 (0,00-115,00) Prolaktyna 18,00(4,04-15,20) co te wyniki znaczą dla mnie czy powiniełem coś... Mężczyzna lat 29 Daniel Chciałbym zinterpretować wyniki moje badań laboratoryjnych z krwi oto one TSH 4,200 (0,270-4,200) FT3 4,35 (2,04-4,40) FT4 1,69 (0,93-1,71) anty-TPO 9,00 (0,00-34,00) anty-TG 10,00 (0,00-115,00) Prolaktyna 18,00(4,04-15,20) co te wyniki znaczą dla mnie czy powiniełem coś z nimi robić czy też nie bo wyniki są dobre za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Co oznacza wynik badania po łyżeczkowaniu ciąży?

Witam, Odebrałam wypis ze szpitala po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu ciąży obumarłej. Mam grupę krwi ARh minus mój mąż 0Rh plus. Dziecko miało grupę ARh minus. Tak wynika z badań laboratoryjnych natomiast chodzi mi o to co oznacza... Witam, Odebrałam wypis ze szpitala po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu ciąży obumarłej. Mam grupę krwi ARh minus mój mąż 0Rh plus. Dziecko miało grupę ARh minus. Tak wynika z badań laboratoryjnych natomiast chodzi mi o to co oznacza to, że alloprzeciwciał odpornosciowych do antygenów krwinek czerwonych nie wykryto? Dodam, że przy pierwszej ciąży nie było żadnych komplikacji
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Od prawie 9 miesięcy odczuwam bóle po prawej i lewej stronie pod żebrami

Witam. Od prawie 9 miesięcy odczuwam bóle po prawej i lewej stronie pod żebrami, czasami wydaje mi się że jest to ucisk, który promieniuje do kręgosłupa, czasami tępy ból, który przechodzi w dół brzucha. Poza tym odczuwam bóle w... Witam. Od prawie 9 miesięcy odczuwam bóle po prawej i lewej stronie pod żebrami, czasami wydaje mi się że jest to ucisk, który promieniuje do kręgosłupa, czasami tępy ból, który przechodzi w dół brzucha. Poza tym odczuwam bóle w okolicach pępka i skurcze brzucha. Często mam stan podgorączkowy (od 37 do 37,6), który zawsze spada na wieczór do prawidłowej temperatury ciała. Poza tym, przy ucisku w okolicach żeber odczuwam mdłości. Zrobiłam bardzo dużo badań: 2 razy USG, tomografię i rezonans jamy brzusznej, kolonoskopię. Oprócz małej torbieli na lewej nerce nic nie zostało wykryte. Zrobiła również gastroskopię i wyszło, że mam nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka i przepuklinę roztworu przełykowego przeponowy. Poza tym badania laboratoryjne, CRP i morgologia w normie, Amylza, Lipaza, Glukaza w normie, TSH w normie, wszystkie próby wątrobowe w normie, zrobiłam nawet marker CEA i CA 19-9. Badania nic nie wskazują, a ja już nie wiem co mam robić i gdzie się udać. Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Dlaczego mam żółte podeszwy stóp?

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu borykam się ze wstydliwym problemem. Podeszwy stóp są koloru żółtego, budzą również obuwie. Czego może być to oznaką? Do jakiego lekarza ewentualnie powinnam się skierować? Czy wykonywać uprzednio jakieś badania laboratoryjne?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Ewa Dyjecińska
Mgr Ewa Dyjecińska

Czy mąż powinien zgłosić się do specjalisty chorób zakaźnych?

W maju pojawił się u męża na nodze rumień wędrujący który osiągnął wielkość ok 10 cm. Dopiero 24.06.2019r. maż udał się do dermatologa, który stwierdził że jest to najpradwopodobniej bolerioza. Dermatolog przepisał antybiotyk o substancji czynnej doksycylina oraz nakazał wykonać... W maju pojawił się u męża na nodze rumień wędrujący który osiągnął wielkość ok 10 cm. Dopiero 24.06.2019r. maż udał się do dermatologa, który stwierdził że jest to najpradwopodobniej bolerioza. Dermatolog przepisał antybiotyk o substancji czynnej doksycylina oraz nakazał wykonać badanie laboratoryjne IgG i IgM (metoda Elisa). Wynik badania przedstawia się następująco: IgG 14,11 RU/ml, IgM 6,58 RU/ml. Dodam że test wykonany został między 4 a 6 tygodniem od zakażenia. Proszę o poradę jakie dalsze czynnosci powinniśmy wykonać. Czy mąż powinien zgłosić się do specjalisty chorób zakażnych? Czy należy powtórzyć test po zakończeniu antybiotykoterapii?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co może znaczyć moje pieczenie w klatce piersiowej?

Witam, mam 27lat, bylam na pogotowiu dwa razy juz z tym. Mianowicie od 5 dni bardzo pieklo mnie w klatce piersiowej I ciagle uczucie zgagi caly dzien I nie wazne czy przed czy po posilku.. mialam bardzo duze dusznosci uczucie... Witam, mam 27lat, bylam na pogotowiu dwa razy juz z tym. Mianowicie od 5 dni bardzo pieklo mnie w klatce piersiowej I ciagle uczucie zgagi caly dzien I nie wazne czy przed czy po posilku.. mialam bardzo duze dusznosci uczucie ciezkosci chocby ktos dal mi cegle na klatkę piersiowa w okolicy mostka, wystraszyl am sie I maz za dzwonil na pogotowiu, bo sie dusilam, od kilku dni mam tez gule w gardle. Zrobione mi badania ekg w porzadku I badania laboratoryjne na pluca I serce. Wszystko w porzadku wyszlo. Podejrzewaja refluks. Gastroskopie mam dopiero we wrzesniu czyli za 3 miesiace. Zapisano mi pantoprazol po 3 dni ach odczuwam troszke lepiej. Teraz pytanie czy az tak duze dolegliwosci moze dawac refluks? Na pewno nie chodzi o serce? Jestem w obcym kraju moj jezyk nie jest az tak idealny I po prostu sie Boje. Nie jestem osoba ktora lubi szpitale I uzalaniem Sie Nad soba, wiec jesli moj maz wezwal pogotowiu to naprawde mnie bolalo. Pozdrawiamy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak zinterpretować to usg jamy brzusznej w esicy?

Proszę o interpretację badania USG jamy brzusznej w części dotyczącej esicy. Wątroba prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych, o prawidłowej echoheniczności. Żyła wrotna w normie. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żòłciowy cienkościenny, w świetle dwa złogi 18 mam i 4 km. Trzustka... Proszę o interpretację badania USG jamy brzusznej w części dotyczącej esicy. Wątroba prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych, o prawidłowej echoheniczności. Żyła wrotna w normie. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żòłciowy cienkościenny, w świetle dwa złogi 18 mam i 4 km. Trzustka widoczna w całości, bez zmian ogniskowych. Śledziona prawidłowa. Aorta i okolica okołoaortalna bez nieprawidłości. Obie nerki położone typowo, prawidłowej wielkości i kształtu, o prawidłowej budowie, bez cech złogów i zastoju moczu. Pola nadnerczowe bez nieprawidłowych odbić. Pecherz moczowy miernie wypełniony, bez zmian w ścianie i świetle. W lewym dole biodrowym zaznaczony fragment esicy dł 51 mam z niewielkim hyperechogennym odczynem w sieci, bez cech stanu zapalnego. Wynik kolonoskopii: obejrzano całe jelito grube, oczyszczenie jelita 9/9, błona śluzowa prawidłowa. Wnioski - norma. Ponadto wyniki badań laboratoryjnych są prawidłowe: on 8 mam (3-20), bilirubina 0,6 (0,0-1,3), ALAT 19 (0-40), kreatynina 0,66 (0,52-1,04), lipaza 47 (13-60), CEA 2,02 oraz crp <0,3. Morfologia krwi obwodowej również w normie. Dodam, że wyniki badań ginekologicznych (USG, cytologia) są prawidłowe. Niepokoi mnie zapis o esicy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jaka jest przyczyna problemów gastrycznych u 22-latki?

Ostatnio mam kilka problemów ze zdrowiem. Miewam biegunki, żółte stolice, bóle brzucha-szczególnie pod lewym żebrem,wzdęcia, odbijania oraz bóle pleców, schudłam kilka kg. Wykonałam badanie USG które wyszło w normie. Ponadto zlecono mi badania laboratoryjne takie jak Glukoza w osoczu,... Ostatnio mam kilka problemów ze zdrowiem. Miewam biegunki, żółte stolice, bóle brzucha-szczególnie pod lewym żebrem,wzdęcia, odbijania oraz bóle pleców, schudłam kilka kg. Wykonałam badanie USG które wyszło w normie. Ponadto zlecono mi badania laboratoryjne takie jak Glukoza w osoczu, ALT, GGT oraz amylaza, której wynik to 111 przy normie do 100. Reszta badań w normie. Badanie kał - odczyn zbyt kwaśny, reszta w normie, brak tłuszczów itp. Co może mi dolegać ? Lekarz rodzinny twierdzi, że wyniki są okej więc nie ma powodów do obaw i nie da mi skierowania do gastrologa. Najbardziej obawiam się, że może to być nowotwór trzustki ... mam 22 lata a w rodzinie nikt nie chorował. Czy przy takich wynikach jest to możliwe ? Jeżeli nie, to co to może być ? Dodam, ze biorę ostatnio dużo leków - na refluks, jelito drażliwe, dwa antydepresanty oraz antykoncepcję w tabletkach.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak zinterpretować te badania laboratoryjne?

Jak interpretować badania laboratoryjne? Proszę o interpretację wyników badań laboratoryjnych TSH 3.50 U/ml przy normie 0.270-4.200 FT4 16.74 pmol/l przy normie 12.00-22.00 FT3 5.30 p/mol/l przy normie 3.10 -6.80.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jak mam leczyć te dolegliwości?

Mam ciśnienie 220/100,spuchniety brzuch,suchy kaszel,czasami bardzo silny,wymioty i nadpotliwosc całego ciała.Jak powinienem się leczyc?W najbliższych dniach wybieram się na USG jamy brzusznej i badania laboratoryjne.Jestem po jednej konsultacji lekarskiej.

Jak postępować przy rumieniu wędrującym?

W okresie od maja do teraz na pojawił się u męża rumień wędrujący który osiągnął wielkość ok 10 cm. Dopiero 24.06.2019r. maż udał się do dermatologa, który stwierdził że jest to najpradwopodobniej bolerioza. Dermatolog przepisał antybiotyk o substancji czynnej doksycylina... W okresie od maja do teraz na pojawił się u męża rumień wędrujący który osiągnął wielkość ok 10 cm. Dopiero 24.06.2019r. maż udał się do dermatologa, który stwierdził że jest to najpradwopodobniej bolerioza. Dermatolog przepisał antybiotyk o substancji czynnej doksycylina oraz nakazał wykonać badanie laboratoryjne IgG i IgM. Wyniki testu mają być w piątek 28.06.2019r. Mąż zaczął już przyjmować przepisany antybiotyk. Proszę o poradę jakie dalsze czynnosci powinniśmy wykonać. Kiedy zgłosić się do specjalisty chorób zakażnych?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czym mogły być spowodowane tak silne zawroty głowy?

Kobieta (lat 50) straciła przytomność, trafiła na oddział neurologiczny z silnymi zawrotami głowy. Zawroty ustawały w pozycji leżącej. Po kilku dniach hospitalizacji wypisana do domu bez diagnozy. W domu spędziła jedną dobę i znów trafiła na oddział neurologiczny z... Kobieta (lat 50) straciła przytomność, trafiła na oddział neurologiczny z silnymi zawrotami głowy. Zawroty ustawały w pozycji leżącej. Po kilku dniach hospitalizacji wypisana do domu bez diagnozy. W domu spędziła jedną dobę i znów trafiła na oddział neurologiczny z nasilonymi objawami (zawroty głowy zarówno w pozycji leżącej jak i siedzącej/stojącej, mdłości, odruch wymiotny, pogorszenie widzenia). Nasilone objawy zmniejszyły się po 2 dobach, ale nie ustąpiły. Wykonano szereg badań laboratoryjnych jak i obrazowych, nie stwierdzono żadnych odchyleń. Czym może to być spowodowane?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Kiedy mogę zrobić po miesiączce badania laboratoryjne?

Ile czasy po miesiączce trzeba odczekać żeby zrobić badania laboratoryjne z krwi na poziom żelaza itp.
odpowiada 1 ekspert:
 Pawe Żmuda-Trzebiatowski
Pawe Żmuda-Trzebiatowski

Gdzie mam szukać przyczyny tych wszystkich dolegliwości?

Witam serdecznie Mam pytanie od ponad roku stale boli mnie brzuch, dziwnie jakby w powłokach, gdzieś na mięśniach promieniują do nogi, w plecy i na żebra wzmaga się przy ucisku, ugniataniu. Badania o razowe niczego nie pokazują a ja jestem... Witam serdecznie Mam pytanie od ponad roku stale boli mnie brzuch, dziwnie jakby w powłokach, gdzieś na mięśniach promieniują do nogi, w plecy i na żebra wzmaga się przy ucisku, ugniataniu. Badania o razowe niczego nie pokazują a ja jestem bardzo słaba. Do tego od jakiegoś czasu mocno bolą mnie kości, stawy i oblewa mnie silny gorac:( pocę się, dzieją się ze mną bardzo dziwne rzeczy, od drętwienia kończyn po uczucia parzenia, zawroty w głowie itd. Co robić? Diagnostyka ani obazowa ani laboratoryjna nie pokazuje praktycznie żadnych odchyleń od normy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak często oddawać krew do badań laboratoryjnych?

Witam. Jak często można oddawać krew do badań laboratoryjnych ? Podejrzewam zatrucie cynkiem. Kiedy oddaje krew czuje się lepiej, a objawy to taki ciężar na klatce piersiowej i przyspieszone bicie serca. Oddawałem teraz krew nawet 6 razy w ciągu 2 tygodni. Spadł mi poziom żelaza.

Dlaczego boli mnie nadbrzusze?

Ból nadbrzusza promieniujący di pleców i kręgosłupa, świąd skóry. Witam.Od około 3 tygodni mam bóle nadbrzusza promieniujące do pleców i kręgosłupa, utrata 3 kg, świąd skóry.Badania laboratoryjne OK(morfologia, amylaza i lipaza, crp i ob, glukoza... Ból nadbrzusza promieniujący di pleców i kręgosłupa, świąd skóry. Witam.Od około 3 tygodni mam bóle nadbrzusza promieniujące do pleców i kręgosłupa, utrata 3 kg, świąd skóry.Badania laboratoryjne OK(morfologia, amylaza i lipaza, crp i ob, glukoza, enzymy wątrobowe itd) 2xUSG-OK, marker ca 19-9 i cea-ok, rezonans magnetyczny jamy brzusznej-OK(torbiele 4 mm w watrobie).Dominującym objawem śa teraz bóle pleców-np pod prawą łopatką oraz świąd skóry.Co dalej robić-lekarz nie ma za bardzo pomysłu.Do jakiego specjalisty się udać?Dariusz, 47 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty