Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 5 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leki: Pytania do specjalistów

Problemy z pamięcią u sześćdziesięciolatki

Serdecznie witam! Mam 62 lata. Od 2 lat mam zaniki pamięci np. nie pamiętam co wczoraj jadłam na obiad, dopiero jak zobaczę w lodówce to już wiem, w rozmowie z wnukami mówię o rzeczach, które już mówiłam i wnuki zwracają...

Serdecznie witam!

Mam 62 lata. Od 2 lat mam zaniki pamięci np. nie pamiętam co wczoraj jadłam na obiad, dopiero jak zobaczę w lodówce to już wiem, w rozmowie z wnukami mówię o rzeczach, które już mówiłam i wnuki zwracają mi uwagę. Zapominam o bardzo prostych rzeczach np. nazwy rzek, filmów, to mnie bardzo stresuje. Lekarz rodzinny przepisuje mi leki, jak: Lucetam 1200 mg lub Memotropil 1200 mg. Leki mi nie pomagają, byłam u neurologa - zrobiono mi śmiesznie prosty test pamięci, który wyszedł dobrze, popełniłam tylko 1 błąd, następnie wykonano mi tomografię głowy z kontrastem i badanie wyszło dobrze. Neurolog odmawia mi skierowania do szpitala, aby znaleźli przyczynę moich kłopotów.

Mój mózg ciągle musi ciężko pracować, bo muszę pamiętać, gdzie muszę pójść. Podam przykład - idę do biblioteki wymienić książki, a zaszłam do przychodni i tam stanęłam i zobaczyłam, że mam książki i musiałam wracać. Nadmienię, że mam wyższe wykształcenie i przez 36 lat pracowałam w szkole, obecnie jestem na emeryturze, dbam o siebie, dużo czytam, rozwiązuję krzyżówki, ale wiele słów przypomnę sobie na 2 dzień. Żyję w stresie, na noc biorę lek Clonozepum 2 mg, ale i tak mam kłopoty z zasypianiem lub śpię 4 godziny. Nadmienię, że wykładałam psychologię i pedagogikę - i z tych dziedzin też wiele nie pamiętam w danej chwili, przypomnę sobie później. Szanowny Panie Doktorze, proszę mi pomóc, bo czasami czuję się bezradna, mieszkam w mieście małym - mieszkańców 17 tyś. Może mój list jest chaotyczny, ale myślę, że Pan mi pomoże lub da jakieś wskazówki.

Z poważaniem.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Joanna Gładczak
Lek. Joanna Gładczak

Rehabilitacja po złamaniu żebra

Witam! Miałem wypadek 14.01.2012r. - upadłem do tyłu na lewy bok i poczułem niesamowity ból w przedniej części klatki piersiowej na wysokości serca oraz ograniczone oddychanie, momentami jego brak. Zabrało mnie pogotowie ratunkowe - podając w zastrzyku środek przeciwbólowy, po...

Witam!

Miałem wypadek 14.01.2012r. - upadłem do tyłu na lewy bok i poczułem niesamowity ból w przedniej części klatki piersiowej na wysokości serca oraz ograniczone oddychanie, momentami jego brak. Zabrało mnie pogotowie ratunkowe - podając w zastrzyku środek przeciwbólowy, po przewiezieniu do szpitala lekarz chirurg skierował mnie na RTG i stwierdził złamanie 5 żebra i zalecił hospitalizację. W związku z tym, że byłem od miejsca zamieszkania prawie 350 km i na drugi dzień wracaliśmy do miejsca zamieszkania nie wyraziłem zgody i udałem sie z kartą szpitalną, na której był opis skutków zdarzenia i adnotacja o odmowie hospitalizacji oraz ze zdjęciem RTG do poradni chirurgicznej w miejscu zamieszkania w dniu 16.01.2012r. (powrót był 15.01. w niedzielę wieczorem). Lekarz-chirurg obejrzał kartę i zdjęcie RTG potwierdzając złamanie jednego żebra (5) i powiedział, że nie trzeba hospitalizacji, bo złamane jest tylko jedno żebro i nie ma odmy - mimo że zwróciłem uwagę co jest napisane na karcie szpitalnej oraz co mówił lekarz w poprzednim szpitalu.

Po 2 tygodniach udałem się do tego lekarza i mówiłem, że mam duże bóle również w tylnej cześć lewego boku i w tych okolicach pojawił się duży krwiak. Lekarz powiedział, że to normalne przy stłuczeniu i przepisał leki przeciwbólowe, oświadczając żebym się nie użalał nad sobą, bo to tak będzie bolało do 6 tygodni. Udałem sie 31.01.2012r. do lekarza rodzinnego, zrobiłem badania okresowe morfologii i okazało sie, że ubyło mi znacznie krwi (o 1 milion czerwonych ciałek i o 4% spadła hemoglobina i jakiś jeszcze wskaźnik, od poprzedniego badania z listopada 2011r., pobyt w szpitalu w związku z boreliozą). Wtedy lekarz rodzinny osłuchał mnie i stwierdził, że nie słyszy oddechu w dolnej części lewego płuca i skierował mnie na RTG. Okazało sie, że mam płyn w opłucnej w lewym boku do wysokości 5 żebra. Przepisano mi Duomax i leki moczopędne celem wysuszenia tego płynu.

Powtórny RTG za 2 tygodnie (14.02.2012r.) i USG stwierdziły, że płynu nie ubyło - jest go w jamie opłucnej duża ilość i tworzy warstwę grubości do ok. 9cm oraz pojawiły się w nim balotujące nitki włóknika, ponadto lekarz wykonujący USG stwierdził na zdjęciu RTG z 14.01.2012r. inne złamania żeber. Wtedy skierowano mnie do szpitala na oddział pulmonologi celem szybkiego usunięcia zmieniającego się płynu w opłucnej, co uczyniono 16.02.2012r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu i zastosowano leczenie - Augmentin, Metypred, Thiokodin i wypisano mnie w dniu 27.02.2012r.

Po wyjściu ze szpitala udałem sie do mojego chirurga i przedstawiłem wypis ze szpitala oraz powiedziałem, że lekarz wykonujący USG stwierdził inne złamania żeber na RTG z 14.01.2012r. Wtedy dopiero skierował mnie na RTG, który potwierdził fakt licznych złamań żeber po stronie lewej od IV do VII żebra, w tym jedno nie zrośnięte do tej pory. W miejscu, które mnie najbardziej bolało i boli do dziś przy każdym ruchu i oddychaniu z tyłu lewego boku, o którym mówiłem przy drugiej wizycie po 2 tygodniach od wypadku. Dostałem skierowanie do przychodni specjalistycznej chirurgi klatki piersiowej, ponieważ chirurg mój powiedział, że prawdopodobnie trzeba robić to operacyjnie - jakaś rekonstrukcja klatki piersiowej- prawie po 2 miesiącach od wypadku.

Udałem się do takowej poradni specjalistycznej 24.03.2012r. (wyznaczono termin), gdzie lekarz stwierdził, że takie zabiegi robi się do 2 tygodni od wypadku, a nie teraz i z takim nie zrośniętym żebrem można jakoś funkcjonować i należy bardziej zając się ćwiczeniami oddechowymi lewego płuca, aby ograniczyć powstałe zrosty po zbyt późnym odbarczeniu - w ilości 1150ml płynu - o barwie krwistej, powstałego po urazie. Proszę o opinię ww. sprawie, bo nie wiem naprawdę co mam dalej myśleć o tych stwierdzeniach i jak to się może skończyć.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Joanna Gładczak
Lek. Joanna Gładczak

Brunatne plamienie przez 4 tygodnie od usunięcia polipa na szyjce macicy

Trafiłam do szpitala 12.02 z małym plamieniem z dróg rodnych, ze stwierdzeniem obecności polipa na szyjce macicy. Ciąża podczas badania USG trwała prawidłowo 11,6 tygodnia. Lekarz uspokoił mnie, że plamienie nie zagraża ciąży, a jego przyczyną jest ów...

Trafiłam do szpitala 12.02 z małym plamieniem z dróg rodnych, ze stwierdzeniem obecności polipa na szyjce macicy. Ciąża podczas badania USG trwała prawidłowo 11,6 tygodnia. Lekarz uspokoił mnie, że plamienie nie zagraża ciąży, a jego przyczyną jest ów polip. Po 2-dniowym pobycie na oddziale patologii ciąży zostałam wypisana. Tydzień później na rutynowym badaniu kontrolnym lekarz stwierdził obumarcie ciąży w 12,1 tygodniu. Skierował mnie na zabieg łyżeczkowania, który wykonano 23.02. Polipa nie stwierdzono. Zastosowano 10-dniową antybiotykoterapię. 3 dni po zabiegu z mocnym krwawieniem pojechałam na odział. Dostałam zastrzyk z oksytocyną i ketanolem. Zgłosiłam się na kontrolne badanie po 10 dniach od zabiegu i dostałam mocniejszy antybiotyk na 7 dni ze względu na powiększoną i bolesną macicę oraz niejasny obraz USG.

Po łyżeczkowaniu krwawiłam ok. 16 dni nieregularnie. Antybiotyki brałam 17 dni. Na kolejnej wizycie kontrolnej lekarz stwierdził zwapnienie lub polipa o średnicy 7 mm w jamie macicy. Endometrium miało 7,5 mm. Zalecił mi 10-dniową kurację Duphastonem, po której miała nastąpić menstruacja i ewentualne oczyszczenie macicy. Niestety po 3 dniach miałam mocny krwotok z obecnością dużych skrzepów, trwający godzinę. Dzień wcześniej brałam ciepłą kąpiel. Po konsultacji telefonicznej odstawiłam lek, lekarz podejrzewał ze to okres, gdyż minęło dokładnie 4 tygodnie od zabiegu. Od tamtej pory cały czas plamię na brunatno, wydzielina nie ma zapachu. Trwa to już 2 tydzień.

Od zabiegu minęło 6 tygodni. Zrobiłam płytkowy test aby sprawdzić czy HCG spało, wskazał 1 kreskę. W podbrzuszu nieustannie odczuwam lekkie kłucie (w trakcie ciąży także występowało), nasilające się podczas podnoszenia rzeczy, rzadziej bóle okresowe. Nie współżyję. Temperatura ciała utrzymuje się na stałym poziomie 36,7. Martwię się, że tak długo to trwa i nie wiem dlaczego. Chciałabym planować kolejną ciążę po 3 miesiącach od zabiegu. Proszę o pomoc i wyjaśnienie utrzymujących się dolegliwości. Wizytę w poradni mam umówioną w przyszłym tygodniu.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz

Jak przyspieszyć proces gojenia stopy po operacji halluksa?

Operację na prawego halluksa miałem 13 lutego i ze szpitala wyszedłem na drugi dzień, bez gipsu, z opatrunkiem (bandaż elast.). W domu leżałem z nogą wyżej przez 5 dni, później zacząłem się poruszać o kulach. Zdjęcie szwów po 2 tyg....

Operację na prawego halluksa miałem 13 lutego i ze szpitala wyszedłem na drugi dzień, bez gipsu, z opatrunkiem (bandaż elast.). W domu leżałem z nogą wyżej przez 5 dni, później zacząłem się poruszać o kulach. Zdjęcie szwów po 2 tyg. i od tego momentu było już coraz gorzej. W trzecim tyg. stopa tak spuchła, że udałem się do lekarza ,a ten przepisał silny antybiotyk i jakiś lek p. zapalny, zimne okłady i zalecił skontaktować się z lekarzem, który mnie operował. Mija szósty tydzień i nadal mam spuchniętą stopę. W tym czasie dwa razy konsultowałem się z lekarzem, który mnie operował - zwiększył mi dawkę przeciwzakrzepowego zastrzyku, kazał poleżeć dwie doby... nie pomogło.

Po drugiej wizycie dostałem skierowanie na 10 zabiegów (terapuls i krio). Kazał chodzić na basen (pływać delikatnie żabką). Jestem po 4 zabiegach i póki co nie ma zmian na lepsze tylko rano opuchlizna jest mniejsza, a 2-3 godzinach stopa słonia. Nie ma mowy o butach, chodzę w sandałach. Nie wróciłem do pracy i niestety rozwiązano ze mną umowę! Nie mogę pracować bez użycia butów ochronnych ze stalowymi noskami, a tych nie włożę. Ale to tylko objawy uboczne tej operacji. Biorę Cyclo3Fort - właśnie kończę drugie opakowanie.

Podsumowując, proszę o jakąś pomoc, radę, co zrobić żeby ta opuchlizna zeszła? Czuję czasami pobolewania w różnych częściach stopy. 30 marca jadę ponownie na wizytę do lekarza, który mnie operował, ale straciłem nadzieję, że coś się zmieni czy mi pomoże!

Proszę o poradę. Z góry dziękuję.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Czy tabletka antykoncepcyjna zadziała, jeśli wzięłam ją z opóźnieniem?

Dzień dobry;) Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Yasmin. Wczoraj w niedzielę, 25.03 miałam wziąć o 20 pierwsza tabletkę po przerwę i zapomniałam o niej. Dzisiaj rano się obudziłam i wzięłam jak najszybciej tę tabletkę z oznaczeniem na nadzielę. Czy dobrze zrobiłam?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz

Przyspieszone tętno u zawałowca

Od około pól roku pojawiło się u mnie przyspieszone tętno, które w obecnej chwili utrzymuje się na poziomie około 120/min., ciśnienie w tym czasie waha się na poziomie 120/80. Chciałbym zaznaczyć, że jestem osiem lat po zawale serca i jestem...

Od około pól roku pojawiło się u mnie przyspieszone tętno, które w obecnej chwili utrzymuje się na poziomie około 120/min., ciśnienie w tym czasie waha się na poziomie 120/80. Chciałbym zaznaczyć, że jestem osiem lat po zawale serca i jestem prowadzony przez kardiologa. Po ostatniej wizycie mimo podwojenia dawki leku Nebivor do 2 tabletek nie ma zmian, ponadto biorę Prestarium 10mg i Inspra 50mg pół tabletki raz dziennie. Jakie działania mam podjąć, aby zmniejszyć tętno?

odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

W jaki sposób powstrzymać wypadanie włosów?

Witam! Mam problem z wypadającymi włosami! Już widać i to spore prześwity, a mam 21 lat dopiero. Chodzę do dermatologa, ale nie wiem, czy to najlepsze dla mnie wyjście, bo stosuje mi to co bym wyczytał w Internecie! Zrobiłem...

Witam! Mam problem z wypadającymi włosami! Już widać i to spore prześwity, a mam 21 lat dopiero. Chodzę do dermatologa, ale nie wiem, czy to najlepsze dla mnie wyjście, bo stosuje mi to co bym wyczytał w Internecie! Zrobiłem wszystkie badania, bo tak kazała lekarka, ale nic na nich nie wyszło, więc zdrów. Aktualnie stosuje Loxon 5%, już jakaś 4-5 butelka, a więc minęło jakieś pół roku! Efekty? Są momenty, gdzie chwale ten lek, ale są takie momenty, gdzie jak go nałożę to nie chce patrzyć na swoje włosy, wyglądają jak siano i te prześwity! Do tego stosowałem cynk w tabletkach, ale już teraz dermatolog odpuścił i zostałem tylko na suplementach diety! A teraz pytanie, które mnie najbardziej meczy. Mianowicie - przeciągam palcami po włosach, kiedy one wyglądają na "zdrowe" to wtedy wypadnie parę włosków dziennie, a kiedy wyglądają one na takie sianowate, przeciągam palcami i co przeciągnięcie wypadnie jak nie jeden to 5! Nie wiem co robić by one wyglądały cały czas na zdrowe, bo nie jest to spowodowane myciem lub nie myciem, więc proszę o pomoc.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Joanna Gładczak
Lek. Joanna Gładczak

Jak leczyć chorobę Baretta?

Temat: Leczenie przełyku Barretta i przepukliny rozworu przełykowego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyniki gastroskopii wskazują rozrost przełyku Barretta oraz przepukliny rozworu przełykowego, czym jestem zaniepokojony. Proszę mi poradzić czy dalej mam tylko przyjmować leki i kolejne badania gastroskopowe...

Temat: Leczenie przełyku Barretta i przepukliny rozworu przełykowego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyniki gastroskopii wskazują rozrost przełyku Barretta oraz przepukliny rozworu przełykowego, czym jestem zaniepokojony. Proszę mi poradzić czy dalej mam tylko przyjmować leki i kolejne badania gastroskopowe i histopatologiczne, czy może powinienem podjąć działania w kierunku bardziej radykalnych metod leczenia?

Oto moje objawy i wyniki badań: - Od 25 lat przyjmowałem sporadycznie, a potem coraz częściej leki od nadkwasoty i zgagi. - W wyniku pojawiającego się coraz częściej refluksu w marcu 2008 roku wykonano mi badanie gastroskopowe, gdzie stwierdzono: pojedyncze poprzeczne owrzodzenia z podejrzeniem Barretta. (Zastosowano leczenie - Controloc, a następnie od wiosny 2010 r. przyjmowałem - Renazol 30 mg w ilości 2 - 0 - 1.) - W październiku 2010 r. wynik gastroskopii był następujący: śluzówka przełyku w dolnej części różowa typowa dla przełyku Barretta (C2M3). Cechy przepukliny rozworu przełykowego. Śluzówka żołądka zaczerwieniona. Odźwiernik i opuszka XII-cy kształtne o prawidłowej śluzówce. DGN. Przełyk Barretta C2M3. Przepuklina rozworu przełykowego. Gastropatia powierzchowna. Test ureazowy-dodatni. Wynik badania histopatologicznego: okolica: przełyk (T-62000). Obraz mikroskopowy odpowiada - tzw. klasycznej postaci przełyku Barretta (z metaplazją żołądkową i jelitową).

W grudniu 2011 r. wyniki gastroskopii są następujące: Śluzówka przełyku z nadżerkami w okolicy nadwpustowej o długości do 2 cm zlewającymi się. Cechy przełyku Barretta C3M5 wg klasyfikacji praskiej. Przepuklina rozworu przełykowego. Pobrano wycinki 6x. Śluzówka żołądkowa zaczerwieniona. Odźwiernik i opuszka XII-cy kształtne o prawidłowej śluzówce. DGN. Zapalenie przełyku w st C wg LA. Przełyk Barretta C3 M5. Przepuklina rozworu przełykowego Gastropatia powierzchowna. Test ureazowy - ujemny. Wyniki badania histopatologicznego: okolica: przełyk-okolica nadwpustowa. Obraz mikroskopowy odpowiada-przełykowi Baretta; bez cech dysplazji. Leczenie: Controloc 40 mg w dawkach 2x2 i Zirid 50 mg w dawkach 3x1, które do tej pory przyjmuję.

Nadmieniam, że nadal mam refluks przynajmniej raz dziennie, pomimo stosowania dość radykalnej diety. W dodatkowej informacji o mnie podaję: - od 10 lat przyjmuję leki od nadciśnienia - (mam ciśnienie unormowane), - w styczniu 1983r. operacyjne usunięcie kamienia nerkowego, - wrzesień 2005 r.- rak gruczołu krokowego - wykonano zabieg prostatektomii radykalnej, - w maju 2011 r. stwierdzono u mnie badaniem USG Dopplera zakrzepicę żyły podkolanowej, po zastosowaniu leczenia w listopadzie 2011 r. w badaniu USG Dopplera stwierdzono prawidłowy przepływ krwi, - mój wiek 70 lat, waga 68,5 kg, czynny sportowo. Chciałbym jeszcze uzyskać informacje jaka jest możliwość leczenia przełyku metodą HALO i jak uzyskać właściwy kontakt do właściwych specjalistów?

Z poważaniem.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Joanna Gładczak
Lek. Joanna Gładczak
Dotyczy: Gastroskopia Leki

Ból w klatce piersiowej podczas oddychania

Witam, proszę o poradę w sprawie problemu z oddychaniem. Mam problem dotyczący oddychania, a mianowicie boli mnie przy oddychaniu, mam wrażenie jakbym miała założony gorset i nie mogła zabrać pełnego wdechu do płuc, bo czuję ograniczenie. Boli mnie najbardziej...

Witam, proszę o poradę w sprawie problemu z oddychaniem. Mam problem dotyczący oddychania, a mianowicie boli mnie przy oddychaniu, mam wrażenie jakbym miała założony gorset i nie mogła zabrać pełnego wdechu do płuc, bo czuję ograniczenie. Boli mnie najbardziej przy łopatkach i z przodu w klatce piersiowej przy mostku, przy wydechu czuję jeszcze na sercu jak ból się rozprzestrzenia.

Pani doktor przepisała mi obojętnie jaki syrop i ibuprofen żeby nie bolało. W domu od dziecka wzięłam syrop Bactrim 40ml w jednym dniu i na następny dzień tak samo. Na początku myślałam, że mam grypę jelitową, bo w tym samym dniu dostałam biegunki, ale po czterech godzinach minęła. Cały czas, choć okna pozamykane, czuję jakbym miała w domu przeciąg i ciągle boli w plecach. Jestem matką rocznego malucha i leżenie w łóżku odpada.

odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

Czy duża ilość błonnika wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy błonnik ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne? Dzisiaj o godzinie 14.00 zjadłam sałatkę i miała ona dokładnie 4,9 g błonnika, a o godzinie 16.30 wzięłam tabletkę (8 z opakowania) Microgynon (biorę je od 2 lat). Czy błonnik mógł na nią wpłynąć i czy muszę przyjąć dodatkowa tabletkę?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

Plamienie w ciąży w pierwszym trymestrze

Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży. Tydzień temu na wkładce zauważyłam dwie brązowe plamki. Jest to moja pierwsza ciąża, więc się wystraszyłam i pojechałam na wizytę do mojego lekarza, który powiedział, że może się tak dziać w terminie kiedy... Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży. Tydzień temu na wkładce zauważyłam dwie brązowe plamki. Jest to moja pierwsza ciąża, więc się wystraszyłam i pojechałam na wizytę do mojego lekarza, który powiedział, że może się tak dziać w terminie kiedy normalnie miałabym miesiączkę (co mniej więcej by pasowało), że mam się nie martwić z dzieckiem jest wszystko w porządku. Przepisał mi Duphaston, kazał brać 2x dziennie przez 7 dni. Dzisiaj mija 7 dzień a plamienia są dalej. Nie są to jakieś duże ilości ale są. Przynajmniej 2-4 razy dziennie na wkładce są brązowe plamy. Dzisiaj zauważyłam też jakby brązowy śluz gęsty. Nie wiem jak to opisać, ale na papierze widać jakby brązowe gluty. Nie mam praktycznie żadnych bóli. Może czasem delikatnie zaboli mnie brzuch na dole, ale nie jest to ból uciążliwy czy silny. Proszę o radę czy powinnam iść jednak do lekarza, czy się po prostu nie przejmować. Nie chcę wyjść na panikarę, ale z drugiej strony boję się o maleństwo.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz
 Magdalena Mroczek
Magdalena Mroczek

Czy plamienie może oznaczać jajeczkowanie?

Witam! Mam 24 lata i staram się z mężem o dziecko. Ponieważ miałam długie krwawienia bez jajeczkowania lekarz przepisał mi lek na wywołanie Clostilbegyt od 3 do 7 dnia cyklu. Cykl nie jest monitorowany. Jestem już po pierwszym okresie z...

Witam!

Mam 24 lata i staram się z mężem o dziecko. Ponieważ miałam długie krwawienia bez jajeczkowania lekarz przepisał mi lek na wywołanie Clostilbegyt od 3 do 7 dnia cyklu. Cykl nie jest monitorowany. Jestem już po pierwszym okresie z tym lekiem, okres był dość obfity, ale nie bolesny. W tym momencie jest 17 dzień po okresie i wystąpiło delikatne plamienie. W tym różowawym zabarwieniu jest sporo śluzu przezroczystego i rozciągliwego, temperatura w pochwie wynosi 37,1. Nie wiem czy ten śluz może być śluzem płodnym, czy może to być śluz po stosunku z mężem? Dodam, że mam delikatne bóle jajników.

Miałam już raz w życiu takie plamienie w okresie jajeczkowania, ale lekarz nic nie wspominał czy tak może być również po braniu tego leku. I tu właśnie moje pytanie, czy to może być plamienie oznaczające jajeczkowanie? Czy kochać się z mężem i starać się o dziecko? Jak długo może trwać takie plamienie? Czy to możliwe że dopiero w 17 dniu mam jajeczkowanie? Trochę się przestraszyłam.

Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz

Wzdęcia i częste wydalanie stolców

Witam! Od około pół roku męczą mnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rozpoczęło się od boleści w podbrzuszu i wzdęć podbrzusza - sprawdziłam sprawy ginekologiczne, wszystko w porządku. Poza wzdęciami czuję częstą potrzebę oddawania gazów, nie mam biegunek,...

Witam!

Od około pół roku męczą mnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rozpoczęło się od boleści w podbrzuszu i wzdęć podbrzusza - sprawdziłam sprawy ginekologiczne, wszystko w porządku. Poza wzdęciami czuję częstą potrzebę oddawania gazów, nie mam biegunek, ale chodzę do toalety po 4-5 razy dziennie za każdym razem oddając stolec. Stolce są czasem ze śluzem, po oddaniu stolca nie czuję większej poprawy, nie zmniejsza się wzdęcie ani boleść brzucha.

Umówiłam się na wizytę do gastrologa, do wizyty wzdęcia objęły również i brzuch nad pępkiem, do tego stopnia, że wzdęcie nad pępkiem sprawia, że brzuch jest dużo większy na górze niż na dole. Do tego poza wzdęciami, w okresie gdy brzuch jest stosunkowo płaski (ma to miejsce bardzo rzadko) jest widocznie spuchnięcie po prawej stronie na wysokości pępka. Miejsce to przy mocniejszym dotyku jest bolesne. Gastrolog stwierdził już na pierwszej wizycie, że to zapalenie żołądka oraz jelito nadwrażliwe spowodowane tym zapaleniem - dostałam Controloc raz dziennie i Duspatalin retard w czasie posiłków dwa razy dziennie, do tego dieta ścisła żołądkowa. Pomogło po około 1,5 - 2 tygodniach jednak na niecałe 2 tygodnie, po tym okresie wszystkie dolegliwości wróciły.

W międzyczasie miałam wykonaną gastroskopię, która wykluczyła od razu helicobakter (pobrano wymaz) i wykazała podobno nawet nie typowo zapalenie żołądka tylko jakieś delikatne podrażnienie śluzy żołądka i lekki refluks - lekarz kazał kontynuować dotychczasowe leczenie mimo, że zapytałam skąd tak duże dolegliwości skoro w gastroskopii nie widać aż tak dużych zmian zapalnych w żołądku tylko jakieś lekkie podrażnienia. Niestety od czasu badania i ostatniej wizyty jest coraz gorzej, leki i dieta nie pomagają, do tego doszło gigantyczne odbijanie się, nie powoduje ono bolesności w przełyku, ale po prawej stronie na wysokości pępka i wyżej w okolicach żeber. Ostatnio czułam silne bóle jakby przed wypróżnieniem, wizyta w toalecie zakończyła się oddaniem całych skrzepów i mazi jasnoczerwonej jakby świeżej krwi - przy oddawaniu tego czegoś czułam jakbym miała oddać bardzo dużą ilość stolca.

Na własną rękę wykonałam USG brzucha (nie wykazało żadnych nieprawidłowości) i badania z krwi - wszystko w normie poza: - markerem CA 19.9 który wskazuje 52,73 (norma 0 - 37); - glukozą która wskazuje 71,16 (norma 74 - 106); - neutrofilami które wynoszą 72 (norma 40 - 70). Poza dolegliwościami układu pokarmowego mam problem z tarczycą - wszystkie poziomy hormonów w normie jednak mam guzek na jednym płacie (już jestem umówiona na wizytę u endokrynologa i biopsję) i niestety okazało się, że zmniejsza się moja tarczyca - USG sprzed 4 lat każdy płat po 9 ml, USG najnowsze każdy płat już tylko po 5 ml. A podobno prawidłowa wielkość tarczycy osoby dorosłej zaczyna się od 16 ml (niestety przed 4 laty tego nie wiedziałam, a dotychczasowy endokrynolog zupełnie nie zwrócił na to uwagi).

Teraz moje pytanie - czy tarczyca może mieć związek z moimi dolegliwościami układu pokarmowego? Czy mimo poziomów hormonów w normie zachodzą nieprawidłowe reakcje ze względu na bardzo małą tarczycę? Na co mogą wskazywać nieprawidłowe wyniki badań z krwi, szczególnie marker CA 19.9 (poza nowotworem)? Mam sporo dolegliwości typowej niedoczynności tarczycy - tycie mimo trzymania diety (standardowo bez chleba, ziemniaków, nie jem w nocy, ostatni posiłek lekki około 17-18 góra, staram się jeść często, wiele nawyków po diecie south beach sprzed kilku lat pozostało mi ponieważ dobrze się na niej czułam, z kolei na tej ścisłej diecie żołądkowej przez 2 miesiące która jest bardzo restrykcyjna nie schudłam nawet kilograma, ale przynajmniej nie przytyłam), ciągle zmęczenie od samego obudzenia się niezależnie od tego ile czasu bym spała, bardzo przesuszona skóra (na nogach potrafiłam sobie zrobić rany od drapania, teraz mam ciągle krem przy sobie), bardzo duże problemy z koncentracją czy nawet zrozumieniem niekiedy wypowiadanego przez inne osoby zdania - jakby nie docierało do mnie co ktoś mówi, jakby w obcym języku to mówił i parę innych mniej rzucających się w oczy dolegliwości (pewnie też zdenerwowanie, ale to chyba bardziej już od tego że mam siebie samej już serdecznie dość. Do tego wszystkiego od wielu już lat mam mroczki (szarawe latające kropeczki i inne wzorki przed oczami, poruszające się wraz z ruchami gałki ocznej) przed oczami - badana byłam okulistycznie, nie wyszły żadne nieprawidłowości, a mroczki nie znikają niezależnie od pory dnia. W ciągu ostatniego pół roku zwiększyła się ich ilość.

Gdzieś przewinęła mi się przed oczami informacja, że mroczki mogą być spowodowane grzybicą. Badanie na kał dopiero jutro zawiozę, na wyniki czeka się około 10 dni - czy faktycznie grzybica może tyle dolegliwości powodować? Czy grzybica spowodowałaby wzrost markeru CA 19.9? Do dotychczasowego gastrologa nie chcę iść, ponieważ uważam, że zbagatelizował moje dolegliwości, chcę więc znaleźć innego lekarza, jednak chciałabym najpierw skonsultować się z kimś - czy faktycznie jest czego szukać czy rzeczywiście jest to tylko zespół jelita wrażliwego i dlatego gastrolog nie pochylił się bardziej nad dolegliwościami? Czy może jest powód do niepokoju i powodem tych dolegliwości jest jakaś konkretna choroba, której lekarz nie zwali tylko na stres?

Będę wdzięczna za każdą pomoc w mojej sprawie.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Ból podczas oddawania moczu i wyciek ropy z żołędzi

Na początku czułem ból podczas oddawania moczu, no i oczywiście dosyć często się załatwiałem. Bywało, że wysikałem się, położyłem i znowu do łazienki. Trochę piekł mnie żołądź, a potem nie pamiętam dokładnie po jakim czasie zaczęła się pojawiać ropa koloru...

Na początku czułem ból podczas oddawania moczu, no i oczywiście dosyć często się załatwiałem. Bywało, że wysikałem się, położyłem i znowu do łazienki. Trochę piekł mnie żołądź, a potem nie pamiętam dokładnie po jakim czasie zaczęła się pojawiać ropa koloru białego, przeważnie rano i pod wieczór. Byłem u lekarza, kazał mi brać Nolicin 400 mg 20 tabletek przez 10 dni. Objawy ustąpiły, ale nadal pojawiała się ropa, ale już dużo mniej. Zrobiłem posiew moczu, ale był pozytywny. Nie wykryto żadnych bakterii. Ale ropa była nadal, więc przepisał mi Monural 1 saszetkę.

Więc moje pytanie brzmi, na co ogólnie mogę być chory i czy wyciek ropy świadczy o chorobie, czy po prostu przeziębieniu, bo pracuję w lesie w zimie w śniegu, mrozach. Często siadałem na zimnym, bo objawy właśnie zaczęły się na początku lutego? I jakie badania bądź do jakiego lekarza powinienem iść, żeby dowiedzieć się co mi dolega? Monural wziąłem wczoraj na wieczór, ale rano było trochę ropy. Zobaczymy co będzie jutro.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych a zabieg ablacji

Witam serdecznie! Od dłuższego czasu przyjmuje Yasmine - czuję się bardzo dobrze i nie miałam żadnych problemów (dodam, że zawsze tabletkę przyjmuję o godzinie 18.00). Zwracam się z 2 pytaniami do Pani Doktor. Otóż 1 pytanie jest takie, iż w...

Witam serdecznie!

Od dłuższego czasu przyjmuje Yasmine - czuję się bardzo dobrze i nie miałam żadnych problemów (dodam, że zawsze tabletkę przyjmuję o godzinie 18.00). Zwracam się z 2 pytaniami do Pani Doktor. Otóż 1 pytanie jest takie, iż w 2 tygodniu przyjmowania tabletek w czwartek i piątek zauważyłam u mnie pojedynczy luźny stolec, jednak czas od przyjęcia tabletki był dłuższy niż 4 godziny, ponad 12h. Czy wówczas działanie antykoncepcyjne jest zachowane?

A drugie pytanie dotyczy tego, iż 31 marca mam mieć zabieg ablacji, a jestem obecnie w 3 tygodniu brania tabletek - czy mogę skrócić przyjmowanie tabletek o 2 tabletki (czyli nie brać 20 i 21 tabletki) i rozpocząć kontynuacje tabletek antykoncepcyjnych po zabiegu ablacji, czyli w niedzielę? Czy wówczas będę zabezpieczona przed ciążą?

odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

Guz w miejscu blizny po cesarskim cięciu

Witam! 5 lat temu urodziłam syna przez cesarskie cięcie. Ciąża była rozwiązana 2 tygodnie przed terminem. Miałam cholestazę ciążową (okropna męczarnia). Rok potem miałam włożoną wkładkę i rok po jej wyjęciu zaczęły się dolegliwości. Na wysokości blizny po cesarce...

Witam!

5 lat temu urodziłam syna przez cesarskie cięcie. Ciąża była rozwiązana 2 tygodnie przed terminem. Miałam cholestazę ciążową (okropna męczarnia). Rok potem miałam włożoną wkładkę i rok po jej wyjęciu zaczęły się dolegliwości. Na wysokości blizny po cesarce zrobił mi się twardy guz wielkości kasztana, czasami jest bardziej wyczuwalny i wtedy jest bolesny. No i brązowe plamienia po okresie, które kończą się po dniach płodnych. Byłam u lekarza, który na plamienia przepisał mi Duphaston. Przyjmował przez 2 miesiące. No a na guz powiedział, że to złogi po cesarce i przy następnej je usuną. Minęło pół roku i jest bez zmian - plamienia nie ustąpiły.

Co dalej z tym robić?

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz

Czy torbiel na jajniku stwarza zagrożenie dla rozwijającego się płodu?

Witam, moje pytanie dotyczy torbieli na jajniku. Mam 27 lat, 29 grudnia poroniłam, to była moja pierwsza ciąża, 11 tydzień. Było to poronienie samoistne, całkowite. W połowie stycznia miałam robione dwa razy USG dopochwowo, ale wtedy...

Witam, moje pytanie dotyczy torbieli na jajniku. Mam 27 lat, 29 grudnia poroniłam, to była moja pierwsza ciąża, 11 tydzień. Było to poronienie samoistne, całkowite. W połowie stycznia miałam robione dwa razy USG dopochwowo, ale wtedy lekarz nie widział żadnej torbieli, wszystko wyglądało dobrze. Pod koniec lutego udałam się do innego lekarza ginekologa, żeby się upewnić, czy mogę bez problemu zajść ponownie w ciążę. Lekarz po badaniu USG powiedział, że mam torbiel na prawym jajniku 3,8 cm na 3,2 cm. Wykonałam badanie CA 125 i wynik wyniósł 14. Lekarz zalecił mi przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez 3 miesiące i potem ponowne skontrolowanie czy oby się nie powiększyła. Zapytałam co się stanie jak zajdę teraz w ciążę, odpowiedział że są duże szanse, że znowu poronię. Dodam, że przed ciążą miałam raczej regularne miesiączki, co 29-32 dni. Kilka dni przed okresem mam plamienia i lekkie bóle jajników.

W ciążę zaszłam szybko, w czasie drugiego cyklu starań. Dużo czytałam o torbielach i wiem, że wiele kobiet je ma, będąc w ciąży. Niektórzy lekarze zalecają nawet zajście w ciążę kobietom, które mają torbiele. Zaczęłam brać tabletki Microgynon 30 i szczerze to nie mam przekonania co do słuszności ich brania. Czy mając torbiel jajnika zajście w ciążę jest niebezpieczne dla dziecka? Czy konieczne jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych? Czy na prawdę są duże szanse, że znowu poronię?

Proszę o pomoc.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz

Ryzyko ciąży po seksie bez zabezpieczenia po odstawieniu tabletek

Witam, mam pytanie. Brałam ponad rok tabletki antykoncepcyjne Yasmin, ale z powodu migren musiałam je odstawić. W lutym wzięłam ostatnie opakowanie do końca i okres dostałam 24 lutego. Od tego czasu nie biorę już tabletek. Czekam teraz na okres i...

Witam, mam pytanie.

Brałam ponad rok tabletki antykoncepcyjne Yasmin, ale z powodu migren musiałam je odstawić. W lutym wzięłam ostatnie opakowanie do końca i okres dostałam 24 lutego. Od tego czasu nie biorę już tabletek. Czekam teraz na okres i nie wiem, kiedy się może pojawić po odstawieniu tabletek. Zrobiłam głupstwo, kochałam się bez zabezpieczenia 20 marca. Czy mogę zajść w ciążę? Zaznaczam, że wczoraj rano brałam No-spe i Apap, ponieważ miałam bóle brzucha podobne do tych przed okresem, ale okresu nie miałam jeszcze. Więc w naiwności swej odbyłam stosunek bez prezerwatywy. Mam 43 lata i to nie pora na macierzyństwo dla mnie.

Proszę o odpowiedź!

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aneta Zwierzchowska
Lek. Aneta Zwierzchowska

Czy mogłem uzależnić się od tabletek na potencję po jednorazowym zażyciu?

Witam! Mam 28 lat. Zażyłem ostatnio Libido Forte sprowadzone z Holandii, która jak ostatnio wiadomo zawiera Sildenafil. Dopóki preparat działał było ok, ale później już nie. :( Nie potrafię utrzymać normalnego wzwodu, penis po paru sekundach mi opada. Nie dostaję...

Witam!

Mam 28 lat. Zażyłem ostatnio Libido Forte sprowadzone z Holandii, która jak ostatnio wiadomo zawiera Sildenafil. Dopóki preparat działał było ok, ale później już nie. :( Nie potrafię utrzymać normalnego wzwodu, penis po paru sekundach mi opada. Nie dostaję pełnej erekcji, a wydaje mi się, że jestem podniecony. Chciałem tylko spróbować tego specyfiku na weekend z moją żoną, na dodatek wziąłem tylko pół kapsułki. Co robić? Czy mogłem uzależnić się fizycznie już za pierwszym razem wzięcia leku? Czy może w nocy nastąpił ten długo trwały wzwód i mi zniszczył ciała jamiste? Co robić? Czy jestem uzależniony i muszę już to brać? Wcześniej ogólnie nie miałem problemów z osiągnięciem wzwodu. Czy Sildenafil mógł uzależnić mnie tak szybko czy to tylko chwilowe?

Proszę o pomoc. Jestem załamany!

odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski

Czy plamienie implantacyjne nie trwa zbyt długo?

Witam! Dzisiaj test ewidentnie wykazał, że jestem w ciąży. We wtorek mam wizytę u ginekologa, ale trochę mnie niepokoi fakt, że plamiłam od 26-28 marca i 29 już dużo mniej, wczoraj prawie wcale, a dziś już nic. Rozumiem,...

Witam!

Dzisiaj test ewidentnie wykazał, że jestem w ciąży. We wtorek mam wizytę u ginekologa, ale trochę mnie niepokoi fakt, że plamiłam od 26-28 marca i 29 już dużo mniej, wczoraj prawie wcale, a dziś już nic. Rozumiem, że to było plamienie implantacyjne, ale to nie za długo? Dodam, że przed miesiączką miewam 1 dzień plamień przed, ale czasem bywa też i więcej dni plamień.

Miałam badania progesteronu w 25 dniu cyklu (który, jak się potem okazało miał 36 dni) i progesteron wyszedł za niski. Czy mam spokojnie czekać do wtorku, czy działać jak najwcześniej, żeby może mi Duphaston jak najszybciej przepisano? Myślałam, żeby w poniedziałek zrobić test krwi na ciążę i progesteron, i z tymi wynikami iść do lekarza, dobrze myślę? Mam się niepokoić, czy czasem takie plamienia długie można zaobserwować w zdrowych ciążach? Proszę o jak najszybszą odpowiedź, bo jutro nie będę mieć dostępu do internetu.

odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Syrkiewicz
Lek. Anna Syrkiewicz
Patronaty