Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 5 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia pamięci i intelektu: Pytania do specjalistów

Czy to może być kleszczowe zapalenie mózgu?

Dzień dobry, Usunęłam jakiś czas temu kleszcza (przypadkiem został zdrapany po ok. 2 dobach od wkłucia) i 6 dni po usunięciu zaczęłam mieć nieciekawe objawy tj. dreszcze, mdłości, stan podgorączkowy, męczliwość i ogromne problemy z pamięcią i skupieniem. Objawy ustąpiły... Dzień dobry, Usunęłam jakiś czas temu kleszcza (przypadkiem został zdrapany po ok. 2 dobach od wkłucia) i 6 dni po usunięciu zaczęłam mieć nieciekawe objawy tj. dreszcze, mdłości, stan podgorączkowy, męczliwość i ogromne problemy z pamięcią i skupieniem. Objawy ustąpiły po 5 dniach, jednak nie wszystkie. Od ustąpienia objawów mija obecnie 6 dzień, a ja nadal nie mam zupełnie apetytu, jest mi słabo, mam problemy ze skupieniem i nawet spacer powoduje zmęczenie. Lekarz rodzinny stwierdził że to objawy pocovidowe (covid przeszłam w listopadzie ubiegłego roku) i nic nie poradzi, więc zrobiłam badanie krwi na własną rękę. Liczba limfocytów i monocytów przekracza delikatnie normę. Rozmaz: gran. Pałeczkowate 1%, monocyty 10%. Ob: 4. Czy to mogło/może być kleszczowe zapalenie mózgu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co znaczą takie problemy z zapamiętywaniem?

Jestem kobietą. Mam 39 lat.Od paru miesięcy zauważyłam,oraz moi domownicy,że często się zapominam.Mam coś zrobić po chwili już tego nie pamiętam, przypomina mi się później albo wogole. Następna rzecz mnie martwi ,jak z kimś rozmawiam,to po paru minutach (5-10MIN)już nie... Jestem kobietą. Mam 39 lat.Od paru miesięcy zauważyłam,oraz moi domownicy,że często się zapominam.Mam coś zrobić po chwili już tego nie pamiętam, przypomina mi się później albo wogole. Następna rzecz mnie martwi ,jak z kimś rozmawiam,to po paru minutach (5-10MIN)już nie pamiętam co dana osoba mi mówiła, nie mogę sobie przypomnieć. Tydzień temu miałam robiony rezonans magnetyczny głowy, czekam na wynik.Czy to zwykłe roztargnienie czy coś poważniejszego?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy martwić się tym TSH?

Witam mam 33 lata TSH w górnej granicy normy 4,699 (norma ustalona przez laboratorium 0,550-4,780) czy jest to powód aby zacząć się martwić? Ogólnie kiepsko się czuję, zaparcia, zmęczenie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, brak siły... Witam mam 33 lata TSH w górnej granicy normy 4,699 (norma ustalona przez laboratorium 0,550-4,780) czy jest to powód aby zacząć się martwić? Ogólnie kiepsko się czuję, zaparcia, zmęczenie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, brak siły w rękach i przy niewielkim wysiłku odczuwam ogromne zmęczenie. Nadwagi nie mam moje BMI 23 więc jest prawidłowo. Z wyników badań podstawowych miałam nieprawidłowe znacznie : Średnie stężenie HGB w erytrocytach (MCHC) za niskie Wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW za wysokie Monocyty (MON%) za wysokie sód w surowicy górna granica 144 (132-146) tsh górna granica 4.699 (0,550-4,780)
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy moje samopoczucie może mieć podłoże endokrynologiczne?

Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz... Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz psychiatra zasugerował, że warto sprawdzić jak sytuacja wygląda po kątem endokrynologicznym, szczególnie ze względu na słabą odpowiedź na farmakoterapię jak i moment kiedy moje problemy zaczęły się pojawiać. Moje objawy obejmują: - obniżony nastrój, - apatię i brak motywacji, - brak siły fizycznej, - długi okres regeneracji po podjętym wysiłku, - wolno gojące się rany, - senność, - kłopoty z koncentracją i pamięcią, - zaburzenia libido i erekcji, - nerwowość, - płytki i mało wydajny sen. Wyniki badań: Krzywa glukozy (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 89,6mg/dl, 125,5mg/dl, 95,7mg/dl Krzywa insuliny (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 10,8uIU/ml, 101uIU/ml, 44,2uIU/ml FSH: 4mIU/ml LH: 6,2mIU/ml Progesteron: 0,55ng/ml Prolaktyna: 12,8ng/ml DHEA-SO4: 163ug/dl Testosteron: 312ng/dl Kortyzol: 23,9ug/dl Estradiol: 18,6pg/ml Testosteron wolny: 15,16pg/ml Czy moje samopoczucie może mieć (w pełni lub po części) podłoże endokrynologiczne? Jeżeli tak, jakie są możliwości leczenia?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Magdalena Klekotko
Mgr Magdalena Klekotko

Co robić z zatokowymi bólami głowy?

Witam! Objawy, które mnie niepokoją to zatokowe bóle głowy, ciągłe zmęczenie, cykanie z tyłu głowy (nie w uchu) oraz łagodne zaburzenia poznawcze (szczególnie pamięci). Dodam, w kwestii background'u, że przechorowałam covid 3 razy mimo dwóch szczepień i przez... Witam! Objawy, które mnie niepokoją to zatokowe bóle głowy, ciągłe zmęczenie, cykanie z tyłu głowy (nie w uchu) oraz łagodne zaburzenia poznawcze (szczególnie pamięci). Dodam, w kwestii background'u, że przechorowałam covid 3 razy mimo dwóch szczepień i przez całe dotychczasowe życie mam lekką niedowagę. Nadal dużo w moim życiu stresu, uczęszczam na cbt, diagnozy brak. Byłabym bardzo wdzięczna za interpretację moich wyników rezonansu głowy: Pojedyncze punktowe ogniska podwyższonego sygnału w istocie białej podkorowej prawego płata czołowego - mogą odpowiadać przestrzeniom Robina-Virchowa z niewytłumionym sygnałem płynu mózgowo - rdzeniowego, inna etiologia - w tym naczyniopochodna lub demielinizacyjna -mniej prawdopodobne. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony. Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie. Okolica przysadki mózgowej i okolica nadsiodłowa prawidłowe. AICA L biegnie stycznie do n. VIII w wejściu do lewego przewodu słuchowego wewnętrznego - warunki anatomiczne do zaistnienia konfliktu naczyniowo- nerwowego. Poza tym kompleksy nerwów VII i VIII-ych bez zmian patologicznych, nerwy prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodu słuchowego wewnętrznego prawego. Pogrubienie śluzówki lub przyścienna pienista wydzielina w prawym przedziale zatoki klinowej. U laryngologa byłam i wykluczył, że problem może być związany z uszami, zatoki są według niego czyste. Co może być problemem? Czy potrzebne są dodatkowe badania? Z góry serdecznie dziękuję za pochylenie się nad sprawą.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jaka jest przyczyna moich rozległych dolegliwości?

Witam od ponad 4 lat cierpie na bol . Poczatkowo byl to tylko bol kosci ogonowej,badania rezonans nie wykazuja zmian. Mieszkam w UK niestety tutejsza sluzba zdrowia pozostawia wiele do zyczenia. w ubieglym roku udalam sie do Polski , gdzie... Witam od ponad 4 lat cierpie na bol . Poczatkowo byl to tylko bol kosci ogonowej,badania rezonans nie wykazuja zmian. Mieszkam w UK niestety tutejsza sluzba zdrowia pozostawia wiele do zyczenia. w ubieglym roku udalam sie do Polski , gdzie spedzilam 3 miesiace podejrzewano nowotwor szpiku kostnego , stwardnienie rozsiane . naszczescie wykluczono . Znaleziono tylko guzy na obu jajnikach, ktore zostaly usuniete wraz z jajowodami. Na dien dzisiejszy z trudem stawiam kroki przy pomocy balkonika , lub poruszam sie na wozku. Z pelnej zycia aktywnej fizycznie i zawodowo kobiety dzis jestem uzalezniona od innych. Bardzo prosze o pomoc opisze objawy , na ich podstawie prosze powiedziec , czy powinnam udac sie do Polski jesli tak , to do jakiego specjalisty.Na dzień dzisiejszy nie jestem już racjonalnie określić miejsca bólu, poniewaz mam wrazenie ,ze boli mnie wszystko czasami jest to ból ciągły nieustający i promieniujący. Czasami bardzo silne ukłucia ,tak jakby ktoś wbijał we mnie ogromne igły , ten rodzaj bólu występuje zazwyczaj w gornej czesci kregoslupa , oraz klatce piersiowej .Ból kości ogonowej promieniuje i jest obustronny atakuje biodra , pachwiny oraz kończyny dolne , głównie kolana , opisałabym go bólem rwącym. Znacznie pogarsza mi sie wzrok, mam zaniki pamięci ,tracę przytomność , powyższe objawy trwają już ponad rok . Kilka miesięcy temu dodatkowo zaczęłam skarżyć sie na mrowienie w odcinku szyjnym , bóle kończyn górnych ,Bóle głowy , jednak nie jest on typowy tzn glowa staje sie bardzo wrażliwa , nawet czesanie włosów sprawia ból , innym razem bolą mnie skronie lub dolna część głowy połączona z odcinkiem szyjnym. Świst w uszach , bóle brzucha , żołądka. Lekarze twierdzą ,że to skutki uboczne leków , więc przepisują inne , często czuje sie jak królik doświadczalny. Od miesięcy nie przesypiam nocy, więc wciąż jestem zmęczona i osłabiona, Wstając rano jestem opuchnięta na twarzy , dłoniach oraz nogach. Czuje jak uchodzi zemnie zycie , czesto jestem tak bardzo oslabiona , ze niemoge utrzymac sie na nogach.Bardzo prosze o pomoc , poniewaz dzis problemem nie jest juz tylko moj stan fizyczny , ale i psychiczny . Zpowazaniem
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

W jakim kierunku powinienem robić badania?

Witam. Proszę o poradę w jakich kierunkach się zbadać . Moje objawy to szum w prawym uchu , zanik libido, problemy z pamięcią (nie zapamiętuję wydarzeń z życia oraz części wspomnień.) Mam też problem ze snem - nieprawidłowa architektura... Witam. Proszę o poradę w jakich kierunkach się zbadać . Moje objawy to szum w prawym uchu , zanik libido, problemy z pamięcią (nie zapamiętuję wydarzeń z życia oraz części wspomnień.) Mam też problem ze snem - nieprawidłowa architektura snu, sen jest bardzo płytki i brak w nim podziału na fazę REM i NREM. Mimo tego nie czuje się niewyspany jakbym nie musiał w ogóle spać . Czuje ucisk w dolnej części głowy jakby od spodu w jego głębi . Wszystko zaczęło się od tego że zacząłem się czuć źle - poszedłem zrobić badania - z tych negawnych miałem złe wyniki wątrobowe ale przede wszystkim wykryto u mnie przeciwciała na boreliozę robione testem elisa i western blot. Igm miałem pozytywne, igg mialem negatywne. Na podstawie tych wyników nie przyjęto mnie do szpitala . Niedługo potem miałem sytuację stresowe w życiu , dostałem od lekarza psychiatry paroksetyne. Mój mózg po tym zareagował w sposób dramatyczny - jednakże nie psychicznie tylko fizycznie . Właśnie w tej tylnej dolnej części mózgu zaczął się jakis proces - jakiś rodzaj zmian strukturalnych tak bym to nazwał , zwezyly mi się źrenice , nie spałem ponad tydzień , zaczęło mnie palić w głowie , oraz automatycznie to libido mi spadło . Jednocześnie czułem jakby mi się coś zamknęło w tej części mózgu że już nigdy nie zasne . Był to stan nie do wytrzymania. Rodzina zawiozła mnie z tymi objawami do szpitala psychiatrycznego. Dostalem jakiś lek na spanie , zasnąłem po nim ale zacząłem doznawać bezdechu sennego. Później już nie mógłem w ogóle spać . Stwierdzono mi że to psychoza ponieważ bardzo panikowalem że umieram tak się czułem . Od tego momentu żeby w ogóle zasnąć pomaga mi olanzapina. Oprócz wymienionych objawow drżą mi mięśnie czasami i mam coś w rodzaju zespołu niespokojnych nóg oraz problemy z trzymaniem moczu czasami - nie mogę do końca oddać moczu . Kiedy kładę się spać nie mogę sobie wyobrazić niczego przed oczami - mam ciemny obraz właściwie . Robiłem rezonans magnetyczny głowy i EEG. Zapis EEG w stanie czuwania prawidłowy , natomiast w RM zwyrodnienie trzonow kręgów szyjnych oraz cechy dyskopatii i drobne ubytki tkanek miękkich. Proszę o pomoc w jakim kierunku powinienem robić badania . Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Barbara Szalacha
Mgr Barbara Szalacha

Co zrobić, aby moje dolegliwości minęły?

Od 5 lat jestem uzależniony od relanium. Na początku tego roku wspólnie z lekarzem zacząłem odstawiać benzodiazepiny zaczynając od dawki 7,5 mg co 7 dni 1mg, a od dawki 5mg co 7 dni 0,5mg. Ze względu za bardzo silne... Od 5 lat jestem uzależniony od relanium. Na początku tego roku wspólnie z lekarzem zacząłem odstawiać benzodiazepiny zaczynając od dawki 7,5 mg co 7 dni 1mg, a od dawki 5mg co 7 dni 0,5mg. Ze względu za bardzo silne dolegliwości musiałem się zatrzymać na dawce 3,5 mg relanium. Od samego początku odstawiania miałem silniejszą nerwicę, natomiast przed odstawianiem czułem się w miarę w porządku. Po niespełna 2 miesiącach od zakończenia odstawiania przeszedłem bardzo silne zaburzenia umysłowe. Depresja, płaczliwość, tracenie umysłu, niemożność zrozumienia tego co się do mnie mówi, zaburzenia pamięci i ogólnie pogorszenie intelektu, różne bóle w ciele, zaburzenia rytmu serca. Te ciężkie dolegliwości trwały ponad tydzień, a potem czułem się jeszcze źle przez jakiś miesiąc. Ciągle leżałem na łóżku. Nie byłem w stanie nic zrobić. Dzisiaj po niespełna dwóch miesiącach od tego zdarzenia mam co drugi dzień silną nerwicę oraz po silniejszych przeżyciach depresją wraz z osłabieniem organizmu. Do tego zaburzenia widzenia, tzn. w lewym oku widzę przedmioty mniejsze, węższe oraz patrząc tym okiem, np. na talerz jest on zniekształcony po lewej stronie od centrum skupienia wzroku. Teraz bardzo żałuję, że w ogóle podjąłem się tej próby odstawiani benzodiazepin. Co mam zrobić, aby ten wzrok się poprawił oraz czy ta utrzymująca się nerwica z depresją miną samoczynnie, jesli tak to po jakim czasie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy to właśnie przez tego tłuszczaka występują zaburzenia pamięci?

Witam w rezonans magnetyczny wyszło hiperintensywna zmiana w sierpniu mózgu 1 i 2 duży tluszczak w mózgu, mam brak orientacji w terenie krótką pamięć zapominam sobie wszystko.TK w porządku.Eeg brak odchyleń od normy mam 28 lat nie zdałem szkoły bo... Witam w rezonans magnetyczny wyszło hiperintensywna zmiana w sierpniu mózgu 1 i 2 duży tluszczak w mózgu, mam brak orientacji w terenie krótką pamięć zapominam sobie wszystko.TK w porządku.Eeg brak odchyleń od normy mam 28 lat nie zdałem szkoły bo miałem złą pamięć od moich rówieśników czy to przez tego dużego tluszczak nie mam pamięci i czy go wyciąć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy w tym przypadku taki szpital będzie dla niej odpowiedni?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie rekonwalescencji mamy po operacji zastawki przy otwieraniu mostka. Mama po 7 dniowym pobycie w szpitalu została skierowana do szpitala sanatoryjnego, bardzo zle go znosi, nawet nie uczęszcza na rehabilitacje i bardzo mnie to wszystko martwi.... Dzień dobry, mam pytanie odnośnie rekonwalescencji mamy po operacji zastawki przy otwieraniu mostka. Mama po 7 dniowym pobycie w szpitalu została skierowana do szpitala sanatoryjnego, bardzo zle go znosi, nawet nie uczęszcza na rehabilitacje i bardzo mnie to wszystko martwi. Mama ma po operacji dodatkowo arytmię, moje pytanie jest następujące, czy taki szpital jest dla niej konieczny? Widzę gołym okiem, ze mama ma depresje, jest wszystkim załamana, zastanawiałam się nad zabraniem jej z tej placówki i skorzystania z prywatnej dziennej rehabilitacji. Bardzo martwi mnie również fakt, iż mama ma chwilowe zaniki pamięci i sama nie wiem co w takim wypadku będzie dla niej najlepsze. Lekarz w szpitalu mówił ze mamy stan jest dobry, ale ma ta arytmię i obniżone poziomy sodu, potasu. Bardzo proszę o radę, ponieważ nigdzie nie mogę znaleść informacji co do takiej rehabilitacji a chce dla niej jak najlepiej.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Marta Mosińska
Mgr Marta Mosińska

Jaka może być przyczyna tych wymiotów u dorosłego?

Dzień dobry, moja mama, lat 54, od kilku lat ma problemy ze zdrowiem. Najpierw objawy jak w zespole Cushinga (2014) (garb z tłuszczu, tłusty brzuch, chude kończyny). Kortyzol wyszedł w normie. Potem krótki epizod dny moczanowej w 2018. Potem w... Dzień dobry, moja mama, lat 54, od kilku lat ma problemy ze zdrowiem. Najpierw objawy jak w zespole Cushinga (2014) (garb z tłuszczu, tłusty brzuch, chude kończyny). Kortyzol wyszedł w normie. Potem krótki epizod dny moczanowej w 2018. Potem w 2019 uszkodzenie wątroby (bierze leki na stałe). Teraz depresja (leczona przez miesiąc, ale wątroba zaczęła jej puchnąć) i zaniki pamięci (nie wie nawet jaki jest dzień tygodnia, nie pamięta co robiła wczoraj). Dodatkowo, mama od 2014 roku wymiotuje czasami kilkanaście razy dziennie, bardzo mało je i strasznie schudła, sama skóra i kości dosłownie. Były epizody, gdy nie wymiotowała, np po wyjściu ze szpitala w związku z wątrobą. Dodatkowo przy wymiotach na początku miała ataki paniki. Była wtedy u psychiatry, przepisano jej asertin i pomogło na ataki paniki, ale wymioty utrzymują się do dnia dzisiejszego. W gastroskopii, kolonoskopii wszystko ok. Totalnie nie mam pojęcia gdzie szukać podłoża tych wymiotów, mama nie współpracuje i nie chce iść do żadnego lekarza. Dodatkowo epizody wymiotów ustępowały, gdy mama wyjeżdżała z domu na kilka dni, np. na wakacje. Mama nie żyje w stresie, nie pracuje, więc argument, że odstresowała się na wyjeździe odpada. Szczerze, to rozkładam ręce, mamy wrażenie, że nasze mieszkanie ma złą aurę (wszyscy w nim się pochorowaliśmy na rozmaite choroby, poprzedni właściciele obydwoje na nowotwór, wcześniejsza właścicielka zwariowała do reszty razem z córkami). 3 razy widzieliśmy tu dziwną istotę. Ale to odkładamy na bok, szukam medycznej pomocy. Proszę doradzić do jakich specjalistów się udać, w jakim kierunku zrobić badania.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Barbara Szalacha
Mgr Barbara Szalacha

Jak leczyć zaburzenia pamięci przy depresji?

Witam. Mam 18 lat i od kilku lat leczę się na depresję. Od dłuższego czasu (na pewno więcej jak półtorej roku) mam co raz większe problemy z pamięcią. Mówiłem o tym mojej lekarz ale niestety jedynie została mi zwiększona... Witam. Mam 18 lat i od kilku lat leczę się na depresję. Od dłuższego czasu (na pewno więcej jak półtorej roku) mam co raz większe problemy z pamięcią. Mówiłem o tym mojej lekarz ale niestety jedynie została mi zwiększona dawka leków, która nic nie dała. Czuję cały czas lekkie zamroczenie, mam problemy z zapamiętaniem czegoś na dłużej. Zdarza się też, że zapominam rzeczy, które stały się kilka minut temu. Przez to nie skupiam się w szkole i słabo mi tam idzie. Ostatnio też robię błędy w pisaniu chociaż zawsze nie sprawiało mi to problemu. Mylę kolejność liter, czasami nawet muszę zastanowić się nad poprawną pisownią danego słowa, bo po prostu go nie pamiętam. Myślę, że może się to łączyć z zanikami pamięci, dlatego o tym piszę. Nie wiem co mam ze sobą zrobić. Czy jest to może jedynie efekt leczenia psychiatrycznego albo depresji? Czy powinienem się martwić? Czuję, że mam co raz mniej rzeczy i informacji w głowie i jeszcze bardziej pogarsza mi to samopoczucie. Dziękuję za jakąkolwiek radę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak doprowadzić swój organizm do ładu?

Dzień dobry, Jako dziecko i nastolatka leczona byłam na zapalenie zatok, antybiotyki, zastrzyki itd. Mam zdiagnozowaną nietolerancje laktozy i nie jem tych produktów od około 2 lat. Pod koniec lutego 2022 roku ze względu na nasilone złe samopoczucie... Dzień dobry, Jako dziecko i nastolatka leczona byłam na zapalenie zatok, antybiotyki, zastrzyki itd. Mam zdiagnozowaną nietolerancje laktozy i nie jem tych produktów od około 2 lat. Pod koniec lutego 2022 roku ze względu na nasilone złe samopoczucie po jedzeniu tych produktów odstawiłam gluten, niektóre objawy się poprawiły jeżeli chodzi głównie o brzuch itd, ale nie zniknęły całkowicie. Zastanawiam się od czego zacząć, jak ruszyć, co robić, od jakiego lekarza, od jakich badań zacząć, co jeść? żeby jakoś się poskładać i lepiej funkcjonować. Objawy, jakie mam, dolegliwości. Część z nich pamiętam z dzieciństwa, z wieku około 12 lat. Jednak większość pojawiła się i/lub nasiliła na przestrzeni ostatnich 5 lat studiów (obecnie mam 24 lata) Objawy fizyczne, najczęściej w ostatnich dniach miesiącach i latach: Bóle w nogach, w kościach, w biodrach I kolanach, nawracające I przenoszące się z jednej strony na drugą Długotrwałe stany podgorączkowe, tygodniami około 37 stopni Senność, problemy ze snem, Zaburzony sen Nawracające, częste afty w jamie ustnej Częste uczucie zimna, niezależnie od wysiłku fizycznego, czy ubioru, czy pogody, Bóle w pięcie, po wysiłku Czasami skurcze i "mrówki"w stopach i rękach Zgniły smak w ustach Migrenowe Bóle głowy Suchość, swędzenie i piasek w oczach, ropa w oczach, szczypanie, nawracający jęczmień, czerwone obwódki Wypadanie włosów I rzęs Bóle w klatce piersiowej, kilkuminutowe Bóle bez przerwy, Kłucie w klatce piersiowej oraz w plecach Nudności, bóle brzucha, wzdęty brzuch, Opuchlizna Nudności i Bóle po posiłkach I w trakcie Opuchlizna na twarzy, oczach I dłoniach Problemy z pamięcią Nawracające przeziębienie, katar gula w gardle, czasem kilka dni, czasem kilka godzin na raz Pieczenie swędzenie skóry, głównje na twarzy, plamy na twarzy, grudki gorączka - podczas okresu i na tydzień przed, bolesne miesiączki Częste oddawanie moczu, nawracające swędzenie i pieczenie Na spacerach szczególnie latem i wiosną: bóle  głowy, łzawiące oczy, szczypiące oczy, drętwienie w twarzy, przytłumienie Czasami wiele z tych objawów jest na raz, czasem niektóre. Są dni że jest ok, a potem wszystko wraca i w stawach, w oczach na twarzy plamy, gorączka, a potem troche to maleje. Natomiast jeżeli chodzi o psychikę, bo wszystko jest pewnie powiązane, to Zawsze byłam wrażliwa i podatna na stres ale po egzaminach na prawo jazdy (w wieku 18lat) to wszystko wyszło poza jakąś moją wewnętrzną skalę. Coraz trudniej przychodziły mi sytuacje egzaminów, sprawdzianów, wykazywania się w społeczeństwie. Początek studiów był trudny i małymi krokami to wzmacniał, to poczucie nieszczęścia, głębokiego smutku, pustki, bezsilności i bezcelowości, braku sensu. Moment który mogę uznać w moimim odczuciu za już stan depresji to była połowa drugiego roku na studiach. Wtedy zaczęły się ogromne problemy ze snem, które wzmocniły całą resztę. Od tego czasu raz jest lepiej, lżej, raz gorzej ale jeszcze pod koniec 3 roku doszły problemy z trawieniem z brzuchem, w następnych latach to się pogłębiało a on top of that pod koniec studiów doszło do naprawdę już mocnego wypalenia, ogromnego złego samopoczucia w związku z fizyczną formą organizmu. Czułam że miałam lepsze dni, te dobre pojedynczo czasem. Ale większość z nich była trudna, przytłaczająca, ciężka, pełna jakiegoś nieuzasadnionego lęku i bezsilności. Były tylko dwa tryby, czuję wszystko (w tym głównie złość i smutek) albo tryb drugi czuje nic. Totalnie nic. Co dla osoby wrażliwej na sztukę na ludzi na przyrodę jest kiepskim stanem i dziwnyl stanem bezstilnosci i trwania w zawieszeniu. Teraz kiedy kończę studia, to wiem że jestem osobą wysoko wrażliwą, że mam Stany lękowe i że mam jakąś formę depresji oraz ogromne wypalenie. Fakt życia w kółko, gdzie jest bezsilności, nic, pustka i smutek potem lęk potem dzień ok, normalny lekki a potem to wszystko znowu wraca. Natomiast zdrowie fizyczne mi się również ok drodze posypało, ale nie mam pojęcia co jest problemem, znam tylko sygnały bólu itd od mojego organizmu. A fakt braku diagnozy jej chęci i sama myśl o tym procesie jest trudna i przytłaczająca. Chciałabym wiedzieć i zatroszczyć się i mój organizm, żeby był radosny i zdrowy ale totalnie nie wiem jak i gdzie i od czego zacząć. Byłabym wdzięczna za sugestię od czego powinnam zacząć, od jakiego specjalisty, od jakich badań.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Czy moje wyniki badań świadczą o cukrzycy?

Witam. Od trzech miesięcy jestem ciągle narażona na stres, nerwy jest to spowodowane problemami rodzinnymi i małżeńskimi.Co nie zmienia faktu że zawsze byłam osobą która się wszystkim przejmuje, teraz jest bardzo trudny czas dla mnie.W przeciągu dwóch miesięcy straciłam ponad... Witam. Od trzech miesięcy jestem ciągle narażona na stres, nerwy jest to spowodowane problemami rodzinnymi i małżeńskimi.Co nie zmienia faktu że zawsze byłam osobą która się wszystkim przejmuje, teraz jest bardzo trudny czas dla mnie.W przeciągu dwóch miesięcy straciłam ponad 10 kg, nie mogę z nerwów jeść, dosyć często boli mnie głowy, kilka razy zasłabłam, często też miewam zawroty głowy.Czasami chociaż na dworzu gorąco mi jest zimno albo mam zimne dłonie i stopy dosłownie lodowate.Stres powoduje też to że mam zaniki pamięci.Wkoncu wzięłam się za siebie aby ta trudną sytuację opanować chodzę do psychologa i psychiatry.Bylam też u rodzinnego dostałam pilne skierowanie do neurologa.Mialam robione badania krwi wyszło że mam podwyższony cukier.Mam przyjść do rodzinnego na kontrolę za dwa miesiące.Jestem osoba chuda ważę w tym momencie 52 kg.Jestem mama dwójki dzieci.Na co dzień zajmuje się dziećmi domem i ogarniam różne sprawy finansowe.Nie uprawiam żadnego sportu, przez te nerwy nie jem, albo jem jeden posiłek dziennie.Staram się jeść owoce i warzywa, bułkę z wędlina i serem( ogórkiem lub pomidorem), unikam słodyczy.Staram się rzadko jeść słodycze.Jak zrobię obiad to zjem go niewiele, jedynie surówkę w większej ilości ale sama je tobie nie kupuje .Biore leki na uspokojenie validol (jeśli dobrze napisałam nazwę).Zaczęłam się denerwować już nie tylko w domu ale także w różnych innych miejscach nawet podczas pobierania krwi, czy zwykłej rozmowy ze znajomymi.Gdzie teoretycznie powinnam być spokojna. Tak w rodzinie występowała cukrzyca. Jakie są szanse że jak za dwa miesiące pójdę na kontrolę badań potwierdzi się że mam cukrzycę.Wynik był ponad normę.Lerka uspokajała że to jeszcze nie cukrzyca ale jej nie wyklucza.Jakie powinnam badania zrobić? Cukrzyca to choroba nieuleczalna.Ale skoro jestem chuda to dlaczego moge ja mieć? czy to przez silny stres który doświadczam.Bardzo proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co jest przyczyną takich objawów?

Dzień Dobry , Od jakiegoś czasu mam ból głowy, zaburzenie pamięci , dochodzi do rozmazania pola widzenia. Mam stresującą pracę.Bół głowy nasila się przy zmianie ciśnienia atmosferycznego. W tym czasie ciśnienie wynosi 101 77 tentno 98.Co jest przyczyną takich objawów ,jak można to leczyć
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy w tym wypadku mogę przyjmować leki przeciwzakrzepowe?

Dzień dobry, ze względu na zdiagnozowaną zatorowość płucną od kilku lat zażywam Xarelto. Chciałabym włączyć do suplementacji lecytynę ze względu na to, że choruję także na stwardnienie rozsiane w wyniku czego mam problemy z pamięcią i koncentracją. Wyczytałam, że przeciwwskazaniem... Dzień dobry, ze względu na zdiagnozowaną zatorowość płucną od kilku lat zażywam Xarelto. Chciałabym włączyć do suplementacji lecytynę ze względu na to, że choruję także na stwardnienie rozsiane w wyniku czego mam problemy z pamięcią i koncentracją. Wyczytałam, że przeciwwskazaniem do zażywania preparatów z lecytyną jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. I moje pytanie.  Czy przeciwskazanie dotyczy wszystkich leków przeciwzakrzepowych niezależnie od substancji czynnej w tym także Xarelto ?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Od czego zacząć diagnostykę takich objawów?

Hej wszystkim, Mam 27 lat i od około roku męczą mnie dość nietypowe objawy: 1. Odruch wymiotny. 24h na dobe, nawet podczas snu. Nie jest to taki pełny odruch z rykiem dzikiego zwierza, ale krótkie skurcze krtani i szyi.... Hej wszystkim, Mam 27 lat i od około roku męczą mnie dość nietypowe objawy: 1. Odruch wymiotny. 24h na dobe, nawet podczas snu. Nie jest to taki pełny odruch z rykiem dzikiego zwierza, ale krótkie skurcze krtani i szyi. Nie mogę wypowiedzieć jednego zdania bez zachłyśnięcia się i przerwania w połowie. Nie mam problemów z przełykaniem podczas jedzenia czy picia. 2. Mylą mi się strony. Muszę po coś sięgnąć lewą ręką, to wpierw prawa wykonuje spastyczny ruch, i po mikrosekundzie jak się zorientuję to "świadomie" muszę lewą ręką wykonać ruch. Proste czynności które normalnie wykonuje w automacie jak zmywanie, pisanie na klawiaturze czy wieszanie prania muszę wykonywać na pełnym skupieniu, bo inaczej wszystko wypada mi z rąk. -Zaniki pamięci - kilka razy w ciągu dnia odklejam się na kilka/kilkanaście sekund i "budzę się" w sytuacji. Ciągłość logiczna takiej sytuacji jest zachowana, czyli np. stoję z pustą szklanką i butelką wody w kuchni, i pamiętam że miałem po tą wodę wstać. Nie pamiętam drogi do kuchni. -Spadek masy ciała - nie wiem czy to objaw, ale całe dorosłe życie moja waga oscylowała w okolicach 105kg(wzrost 187). w ostatni rok spadłem do 87kg, bez żadnych zmian żywieniowych, minimalnie zwiększyłem wysiłek fizyczny - z zerowego do 1-2 razy w tygodniu ok 30min cardio. Cukier w normie, ciśnienie zmierzone przed pisaniem tego pytania 125/61 tętno 75. Internista NFZ nr 1. Powiedział że ruchy krtani to pewnie reakcja na zarzucanie kwasu z żołądka i przepisał inhibitory pompy protonowej pomimo moich zapewnień że nie mam zgagi, nic nie boli, mogę jeść czekoladę, pić alkohol zapijając miętą i nie mam objawów przełykowych. Resztę objawów olał mówiąc że to pewnie przez stres. Internista NFZ nr 2. Osłuchał, zajrzał do gardła a później wykonał kuriozalne(dla mnie przynajmniej)badanie: kazał mi się położyć i zaczął dość zdecydowanymi ruchami, wręcz silnymi masować klatkę piersiową w różnych punktach i pytał czy boli i czy czuję dyskomfort. Bólu i dyskomfortu nie doświadczyłem więc zalecił konsultacje z terapeutą, bo pewnie połykam powietrze. Objawy pogarszają się systematycznie. Chciałbym poznać Wasze opinie co może powodować takie objawy, co sądzicie o badaniach lekarzy z którymi miałem do czynienia, i do jakiego specjalisty(już prywatnie) skierować się w pierwszej kolejności. Dziękuje i pozdrawiam!
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co mogą znaczyć te problemy po spożyciu alkoholu?

Szanowni Państwo, w czwartek oraz piątek spożywałem alkohol, jednak gdy to piszę - jest środa - to w ciągu dalszym odczuwam skutki. W zasadzie nie czuję się kompletnie sobą. Objawy, które zaobserwowałem: dezorientacja, brak koncentracji, lekkie zawroty głowy,... Szanowni Państwo, w czwartek oraz piątek spożywałem alkohol, jednak gdy to piszę - jest środa - to w ciągu dalszym odczuwam skutki. W zasadzie nie czuję się kompletnie sobą. Objawy, które zaobserwowałem: dezorientacja, brak koncentracji, lekkie zawroty głowy, lekkie mdłości, ból w skroniach oraz płacie czołowym (aczkolwiek czuję jakby ten ból był tłumiony), problemy z pamięcią (z trudnością przychodzi mi przypominanie sobie tego samego dnia), apatia, mała wrażliwość na zapach, temperaturę oraz dotyk, senność, dodatkowo czuję silny brak koordynacji, jednak moja mobilność nie sprawia wrażenia naruszonej. Brak pełnego poczucia czasu i miejsca. Być może gorzej widzę, czuję lekki dyskomfort w okolicach oczu, jednak nie wiem, czy nie jest to spowodowane trudnościami z koncentracją. Bez wątpienia nie czuję się w pełni świadomy. Jest to stan zbliżony do upojenia alkoholowego/stanu zamroczenia/mgły mózgowej. Dodatkowo chcę podkreślić, że nie spożywałem żadnych innych substancji. Mam 21 lat, bardzo rzadko piję alkohol, nigdy nie miałem podobnych problemów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka

Co może oznaczać takie zachowanie podczas snu u 21-latka?

Witam,mam 21 lat moja partnerka 25. Otóż problem a może bardziej ciekawośc że kolejny raz dowiaduje się od partnerki że ją przytulałem i dotykałen również w miejscach intymnych przez sen,jedyny problem że ja tego naprawde nie pamiętam i robie to... Witam,mam 21 lat moja partnerka 25. Otóż problem a może bardziej ciekawośc że kolejny raz dowiaduje się od partnerki że ją przytulałem i dotykałen również w miejscach intymnych przez sen,jedyny problem że ja tego naprawde nie pamiętam i robie to przez sen,wyjaśni mi ktoś na jakiej zasadzie to działa? Dodam że wcześniej sie z tym nie spotkałem lecz jak byłen mały to lunatykowałem:)
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek

Czy te zmiany mogą mieć związek z moimi objawami?

Witam serdecznie, Kilka lat temu nagle (z dnia na dzien) pojawiły się zaniki pamięci, zaburzenia percepcji, zaburzenia percepcji pamięci wzrokowo-przestrzennej, problem z mową - ześlizgiwanie wątków, problem ze złożeniem zdań w sposób logiczny. Zaburzenia w czasie oraz terenie. Rezonans... Witam serdecznie, Kilka lat temu nagle (z dnia na dzien) pojawiły się zaniki pamięci, zaburzenia percepcji, zaburzenia percepcji pamięci wzrokowo-przestrzennej, problem z mową - ześlizgiwanie wątków, problem ze złożeniem zdań w sposób logiczny. Zaburzenia w czasie oraz terenie. Rezonans wykazał m.in., pojedyncze drobne ogniska - niespecyficznej demielinizacji naczyniopochodnej lub pozapalnej widoczne przykomorowo i podkorowo [oba płaty czołowe i lewy skroniowy]. Czy te zmiany mogą odpowiadać w/w zachowaniom u osoby 30 letniej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Patronaty